Садівник-городник > Ягоди > Як посадити смородину весною живцями і саджанцями

Як посадити смородину весною живцями і саджанцями

Чорна смородина вирощування

Смородина - цінна ягідна культура з роду Смородинові сімейства крижовникові.

Предки всіх сучасних сортів - це європейський і сибірський підвиди дикоростучої чорної смородини.

Постараємося розібратися в особливостях рослини, де смородина найкраще буде рости на ділянці і які правилах посадки смородини навесні.


Зміст:

 • Особливості смородини чорної
 • Як посадити смородину живцями навесні
 • Весняна посадка саджанців чорної смородини

Особливості смородини чорної

Смородина - багаторічний листопадний чагарник. Середня висота кущів - 150 см. Коренева система мичкувата. Основна частина коренів знаходиться на глибині не більше півметра. Кущ смородини складається з різновікових пагонів. Нові стебла з'являються з бруньок підземної ділянки стебла. Листя великі, матові, зелені. З'являються навесні з бруньок.

Час розпускання бруньок - з третьої декади квітня до середини травня. Листя у смородини трьох - п'ятилопатеве. Краї листових пластин зазубрені. Після розкриття бруньок, настає час цвітіння. Квітки дрібні, не більше 5 - 6 мм в діаметрі, зібрані в суцвіття кисть 10 довжиною - 12 см, в кожному суцвітті в середньому до 8 - 10 квіток. У довжину суцвіття від 5 до 12 см.

На місці квітів утворюються ароматні ягоди. У стиглому стані шкірочка має чорний або бурий колір. Середній діаметр ягоди до 10 мм. Під шкіркою в м'якоті розташовуються насіння, в середньому їх кількість від 3 до 5. Смородина цінується за високий вміст корисних речовин не тільки в ягодах, але і в листі.

Чорна смородина посадка черенками весною

Ягоди містять достатню кількість цукрів для приємного кисло - солодкого смаку. Крім цього, в них є вітаміни:

 • С
 • А
 • Е
 • В1
 • В2
 • В6
 • К
 • РР

Корисні властивості ягід чорної смородини обумовлені вмістом калію, марганцю, заліза, фосфору та інших речовин і хімічних сполук. В аматорському садівництві смородина найчастіше розмножується живцями. Постараємося з'ясувати, чи можна посадити не тільки черешки, але і готові саджанці смородини навесні і як це найкраще зробити.

Як посадити смородину живцями навесні

Як посадити чорну смородину весною

Розмножувати чорну смородину живцями в деяких випадках набагато вигідніше, ніж придбаними саджанцями. Це пояснюється тим, що дорослий кущ, вирощений з черенка, буде давати ягоди з тими ж властивостями, що і материнська рослина. Таким чином, якщо на ділянці вже є вдалий сорт, який потрібно розмножити, то з нього можна заготовити не один, а відразу кілька живців.

Хоча живці для весняної посадки можна нарізати і з осені, але зручніше це зробити ранньою весною, поєднавши процедуру з весняної обрізанням куща. Крім того, відпадає необхідність зберігати посадковий матеріал взимку.

Для весняної посадки беруть черешки з доспілих пагонів, товщиною не менше 0,6 см. Довжина черенка не повинна бути менше 15 см. Взагалі, вважається, що чим довший пагон, тим краще розвивається саджанець, але брати живці довше 20 см теж не варто. Верхній зріз роблять прямим, на відстані приблизно одного см над верхньою брунькою. Нижній зріз - косим.

Чорна смородина посадка саджанця весною

Якщо живців заготовлено 2 - 3, то посадити їх для вкорінення можна в лунки, якщо ж живців багато, то потрібно викопати для посадки траншею. Для весняної посадки смородини живцями траншею бажано викопати і заправити з осені.

Заправляють її сумішшю компосту і перепрілого перегною. Як тільки грунт повністю відтане і трохи прогріється, можна приступати до посадки живців.
Важливо посадити відразу після того, як шар відталої землі буде дорівнювати 20 см, чим більш вологим буде в цей момент грунт, тим успішніше пройде укорінення. Заготовлені для посадки живці можна відразу ж садити в траншею, а можна це зробити після легкого припорошення нижніх кінців будь-яким стимулятором коренеутворення.

Розміщують живці на відстані 15 - 20 см. Встановлюють їх похило, закладаючи в землю на 3 - 4 см нижнім кінцем в землю. Над поверхнею землі залишають дві бруньки, перша повинна бути безпосередньо над самою поверхнею. Щоб корінестворення пройшло без проблем, важливо в грунті зберігати запас вологи. Для цього землю мульчують шаром компосту не менше 3 см.

Подальший догляд полягає в регулярному поливі і розпушуванні грунту. До осені відбувається укорінення і формування невеликих окремих кущиків. На наступну весну їх потрібно посадити на постійне місце, як і будь-який придбаний саджанець чорної смородини.

Весняна посадка саджанців чорної смородини

Посадка чорної смородини

Найкращим часом при весняній посадці є стадія зеленого конуса, садити кущі смородини, коли бруньки вже розкрилися, небажано. Зазвичай це роблять в квітні - на початку травня. При виборі постійного місця для весняної посадки смородини потрібно пам'ятати про те, що вона досить вологолюбна рослина. У дикій природі кущі смородини найчастіше ростуть у вологих низинах або по берегах річок.

Тому і на ділянці для неї підійде вологе місце, що нижче. Важливо щоб воно було захищене від вітру, особливо в зимовий період. За складом найкраще підійдуть родючі суглинні грунту. Неважливо, чи куплений саджанець, або вирощений з черенка, потрібно підготувати яму для його посадки. Її розмір повинен бути не менше 40 см в глибину і 50 см в ширину.

Якщо заздалегідь грунт під весняну посадку не підживлюють, то яму доведеться заправити добривами. Для цього на дно вноситься:

 • 8 кг перегною
 • 60 г калійної солі
 • 100 г гранульованого суперфосфату

В яму саджанець встановлюється трохи похило, коріння закривають землею, періодично ущільнюючи її. Після посадки коренева шийка куща смородини повинна бути під землею, на глибині 6 - 7 см. Такий стан кореневої шийки прискорює приживлюваність і сприяє кращому подальшому формуванню куща смородини.

Знову посаджений кущ потрібно полити, після чого пристволову область мульчують торфом, перегноєм. Відразу після того, як кущ посаджений, политий і грунт закритий мульчею, його потрібно обрізати. Всі наземні пагони вкорочують таким чином, щоб на них залишилося від 2 до 4 бруньок. При посадці смородини навесні саджанці потрібно підгодувати приблизно на третій тиждень після посадки.

Під кущі вносять по 15 грам азотних добрив. Протягом усього літа весняні посадки смородини позбавляють від бур'янів і своєчасно поливають. Якщо все зроблено правильно, то на скороплідних сортах на наступний рік можна чекати перший урожай.

Відео про вирощування чорної смородини:

Цікаві матеріали по темі:

Загрузка...

Напишіть відгук

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *