Садівник-городник > Ягоди > Обрізка винограду весною і правильне формування куща

Обрізка винограду весною і правильне формування куща

Як обрізати виноград весною

Щоб збільшити кількість врожаю винограду, навесні його необхідно обов'язково обрізати. Це потрібно не тільки для високої врожайності, але і для поліпшення смакових якостей грон.

Крім цього, прискорюється дозрівання винограду і спрощується догляд за плодоносними кущами. Починати обрізку слід на початку березня, коли температура повітря досягне показника + 5 градусів.


зміст:

Основні особливості обрізки
Як правильно обрізати виноград весною
Як правильно формувати молодий кущ
Види формування виноградного куща
Обрізка винограду на плодоношення

Основні особливості обрізки

Перш за все, на кожному сучку потрібно залишати по чотири бруньки. Це так звана підстраховка на зиму. На плодовій стрілці залишається близько дванадцяти нирок для того, щоб з них виходили великі суцвіття. У процесі обрізки потрібно стежити за тим, щоб всі зрізи перебували на внутрішній стороні пагонів куща. Таким чином, зсередини кущ буде швидше заростати. Щоб не ускладнити сокорух виноградних гілок, зрізи повинні бути гладкими. В даному випадку, обрізка винограду допомагає правильно формувати кущ.

Головною перевагою осінньої обрізки винограду є те, що за зимовий період місця зрізів опробковуються і на початку вегетаційного періоду виноград «не плаче».
Також обрізані кущі легше накривати на зимівлю. Даний агротехнічний прийом сприяє кращому росту і плодоношенню винограду.

Якщо не провести обрізку, на кущі з'явиться надлишок пагонів, які будуть загущать кущ і закривати суцвіття, не даючи їм обпиляться. В результаті неповноцінного харчування куща, будуть зав'язуватися дрібні ягоди з пухкими кистями. Найчастіше, навесні обрізаються тільки молоді виноградні кущі.

Як правильно обрізати виноград весною

Основні особливості весняної обрізки винограду

В процесі видалення однорічних пагонів, обрізка повинна відбуватися біля самої основи, без формування пеньків. Зрізи на пагонах повинні бути гладкими і рівними. Це забезпечує швидке і легке загоєння ран, а відсутність пеньків запобігає появі жирових пагонів. Для підрізування виноградних кущів використовується добре відточений секатор, упор якого потрібно розташувати на частині пагона, що видаляється.

Всі зрізи і рани слід залишати на внутрішній стороні лози. Це обумовлено тим, що внутрішні зрізи завжди швидше заростають. Також під час обрізання потрібно стежити за тим, щоб близько розташовані один до одного рани не зливалися. В основному, потрібно підрізати тільки добре розвинені і плодоносні гілки, інакше урожай може бути невисоким. Але й не варто використовувати і занадто товсті перерозвинені пагони, товщина яких перевищує 12мм.

Чим товщі будуть пагони, тим довше їх потрібно обрізати. А тонкі пагони підрізають на невелику довжину. При обрізанні сучків заміщення потрібно вибирати тільки ті, на яких перше вічко знаходиться із зовнішнього боку. Плодоносну лозу слід обрізати на 10-11 очок, що дозволить добре розвиватися крайній брунці. Щоб не допустити загибелі нижньої бруньки плодоносної лози, зріз потрібно робити над діафрагмою гілки.

Як правильно формувати молодий кущ

При облаштуванні виноградників використовуються такі матеріали: вегетуючі саджанці, живці, відводки, саджанці з шкілки. Головне завдання при вирощуванні винограду — це отримання сильних пагонів, товщина яких повинна бути не менше 6 мм. Формувати виноградний кущ потрібно через рік після його посадки. При формуванні слід дотримуватися деяких правил. При створенні штамбів і рукавів кордону, потрібно використовувати найдосконалішу лозу.

Відео про те, як сформувати кущ винограду і як його обрізати:

При формуванні низьких штамбів, перш за все встановлюється необхідна висота. За таким же принципом створюються і плечі кордонів. Якщо кущ формується протягом декількох років, то при щорічній обрізці його слід піднімати на певну висоту для того, щоб рани від зрізів постійно перебували на одному і тому ж рівні. Таким чином забезпечується повноцінне пересування всіх поживних речовин.

Види формування виноградного куща

Формування куща винограду

Штамбові вирівнювання. Використовується в основному для НЕ укривних сортів винограду. При настанні першої весни після посадки, виноградний кущ потрібно зрізати на один або два очка, усуваючи при цьому всі пагони. Протягом усього літа, бажано підростити два масивних пагони. На другу весну зберігається всього лише один, але повноцінно сформований пагон, який потрібно вкоротити ще на два очка.

Саме з цього пагона буде створюватися штамб, а другий пагон буде використаний в якості резервного, при відмиранні основного пагона. З настанням третьої весни, штамб-пагон укорочують на певний рівень (залежить від бажання). Решту пагонів слід вирізати, залишаючи тільки два верхніх, з яких і будуть утворюватися рукава.

На четвертий рік, навесні укорочують верхні рукави, виходячи з характеристики певного сорту. Також протягом усього літа, нарощуються масивні пагони, які повинні розташовуватися один від одного на відстані 20см. На п'яту весну слід зрізати всі створені за минуле літо пагони. При цьому слід залишити два очка, на яких потрібно сформувати кілька плодових ланок. При настанні шостої весни потрібно сформувати плодові ланки, обрізаючи при цьому нижній пагін на кілька очок.

Формуємо кущ винограду правильно

Безштамбове формування. Використовується при вирощуванні укривних сортів винограду. Посаджений навесні саджанець не обрезізається. Всі пагони, що підросли на ньому, пригинаються до землі і ховаються на всю зиму. При настанні весни, всі пагони потрібно обрізати. Для повноцінного формування виноградного куща, такі дії необхідно проводити протягом трьох років.

Обрізка винограду на плодоношення

Обрізка винограду на плодоношення

При підрізуванні на родючість, необхідно обрізати плодову лозу аж до самого сучка заміщення. Надалі, замість старої лози, на цьому сучку виросте дві нових. Лозу, яка знаходиться ближче до рукаву, потрібно обрізати на дві бруньки. У свою чергу друга лоза повинна бути обрізана довго. Протягом усього літа, на сучку зростатиме нове плодове кільце.

Проводячи обрізку на родючість завжди потрібно пам'ятати те, що завжди підрізається тільки нижня лоза, яка вважається сучком заміщення. Навіть якщо на сучку зросте не два, а три або навіть чотири пагони, з них пізніше виберуться два найміцніших, які в майбутньому зможуть порадувати своїм відмінним урожаєм.

Цікаві матеріали по темі:

Загрузка...

Напишіть відгук

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *