Садівник-городник > Ягоди > Ягідка брусниця: вирощування, розмноження, догляд

Ягідка брусниця: вирощування, розмноження, догляд

брусниця

Щоосені так і хочеться побродити по лісах в пошуку грибів. І рідко хто при цьому не захопить із собою зайвий пакет для збору червоних ягід брусниці. Не вийде просто пройти повз чепурного кущика, прикрашеного не тільки блискучими зеленими листками, а й апетитними яскравими ягодами. Навіть якщо не збирати, а просто їх з'їсти захоче кожен грибник.


Ну а якщо зайнятися заготівлею лісової красуні, то цей процес доставить велике задоволення і користь. Тим більше, що її величезні зарості можна знайти на болотах, в хвойних і змішаних лісах. Серед дикорослих ягід брусниця займає перше місце по природним запасам. Заготівля її проводиться централізовано і у великих обсягах.

Зовнішній вигляд брусниці

«Кусточок вище купини», прикрашений глянцевими листочками і рум'яними ягодами. Численні легенди про цю рослину існують у всіх народів. Всі вони розповідають з любов'ю і повагою про цю не тільки гарну, але й цілющу рослину.
Вічнозелений невеликий чагарник відноситься до сімейства вересових рослин. Форма кущика може бути прямою та гіллястою. Коріння брусниці проникають на глибину грунту до 20 см і розташовуються в горизонтальній поверхні. Це забезпечує просте розмноження чагарника за рахунок розростання кореневої системи.

брусниця вирощування

 

За тривалий термін росту на одному місці утворюються плантації великої площі. Свій чудовий наряд брусниця одягає двічі. У липні починається період цвітіння, під час якого верхівки пагонів прикрашені дзвіночками ніжно-рожевого кольору, зібраними в кисті. Тільки восени їх місце займають такі ж гарні ягоди. Збирати плоди можна трохи недозрілими. Це пов'язано зі здатністю їх остаточного дозрівання під час зберігання.

Подив викликає і вид брусничного куща ранньою весною. Збережені за зиму ягоди виглядають немов маленькы снігури на фоні снігу, що розтанув не повністю. Цілющі якості ягід при цьому зберігаються, а їх смак нагадує мочену брусницю, приготовлену за старовинним рецептом.

Промислове вирощування брусниці

Перші результати освоєння цієї ягоди в промислових масштабах відомі з робіт США, країн Західної Європи ще з середини 19 століття. Вченими Швеції та Фінляндії розроблено ряд агротехнічних заходів на експериментальному майданчику Лісодослідної станції в Пійкію. Є розробки з вирощування брусниці на шпалерах.

 

промислове вирощування брусниці

Основне промислове виробництво брусниці знаходиться в Швеції, Фінляндії, Німеччини, США. В даний час відомо близько 20 сортів брусниці. Три з них отримані в Росії. Це Рубін, Костромичик і Костромська рожева. Дослідження проводилися на Костромській лісовій плантації. У продажу можна знайти і зарубіжні сорти Перл, Сана. Суссі, Ернтезеген та інші.

Вирощування брусниці на присадибній ділянці

Бажання вирощувати оригінальні рослини ніяк не пов'язане з площею дачної ділянки. Навіть якщо поруч у лісі є плантації брусниці, зупинити ентузіазм садівника складно. Ось і починається процес пошуку живців, підготовка ділянки та вирощування рослин для задоволення.

брусниця на присадібній ділянці

Ради знавців з цього питання наступні:

  • Вибір грунту. Брусниця добре росте на кислих торфовищах. При підготовці місця для неї краще всього видалити грунт на глибину 30 см і заповнити її верховим торфом. Грядки формувати не треба. Гній або пташиний послід не вноситься з-за великого вмісту азоту, шкідливого для молодих живців при їх посадці. Користуватися можна тільки мінеральними добривами.
  • Посадка укорінених живців. Саджанці заглиблюють на 5 см, рясно поливають і мульчують торфом або тирсою. Отримують міцні рослини з кореневих або стеблових живців, нарізаних ранньою весною довжиною в 10 см до початку відростання пагонів. Вкорінення проводять в окремих тепличках або просто в горщиках. Протягом 2 років живці дорощують без пересадки на основне місце. І тільки після цього саджанці, які почнуть плодоносити на третій рік, можуть зайняти своє постійне місце. Оптимальна відстань між рослинами становить 30 см.
  • Насіннєве розмноження брусниці. Такий варіант вирощування рослин є складним і трудомістким. Але є любителі, які ним зацікавлені. Плоди на кістках утворюються тільки на шостий рік. Насіння повинні пройти процес попередньої стратифікації. Їх не засипають землею. Сходи з'являються нерівномірно протягом 7 тижнів, вимагаючи підтримувати теплі і вологі умови.
  • Важливим агротехнічним моментом по догляду за брусницею є полив два рази на тиждень. Іноді його можна проводити підкисленою водою. Підживлення мінеральними добривами, що містять залізо і магній, добре відбивається на розвитку потужних кущів брусниці.

Рабатки і клумби, прикрашені рівними рядами брусниці, гідні захоплення. Непомітні серед яскравих однорічників або царствених лілій, вони в потрібний момент дивують своєю красою. Здається, що під час цвітіння чути мелодійний дзвін їх ніжних дзвіночків.

Дивіться, як вирощувати брусницю на 6 сотках, на відео:

Цікаві матеріали по темі:

Загрузка...

Ягідка брусниця: вирощування, розмноження, догляд: 2 коментарі

  1. Ніколи не думала, що і брусницю можна висаджувати на дачі! Дуже корисна рослина: мало калорій, багато вітамінів. А листя - взагалі мають потужну антибактеріальну і жовчогінну властивість. У мене завжди вдома є сухе брусничне листя!

  2. Садівник on коментує:

    Досвідчений садівник завжди знайде засоби для того, щоб придбати на своїй ділянці бажану рослину :)

Напишіть відгук

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *