Садівник-городник > Трави > Лисохвіст лучний або Китник лучний Особливості культури та догляд за нею

Лисохвіст лучний або Китник лучний Особливості культури та догляд за нею

Лисохвіст лучний

Лисохвіст лучний (Китник лучний) — це багаторічна трав'яниста рослина, висотою від 50 до 110см. Листя має плоску форму, з гостро-шорсткою структурою. Ця рослина має такі переваги, як: зимостійкість, отавність (здатність швидко відростати), висока поживність і стійкість до перезволоження. Лисохвіст часто використовують як попередника для зернових і овочевих культур.


Рослина має мочковате кореневище, проникаюче в грунт на глибину одного метра. Листя має довжину близько 25 см і мають трохи сизувате забарвлення. Лисохвіст лучний став відомим ще в 18 столітті. На сьогоднішній день районовано п'ять селекційних сортів. Насіння рослини плівчасте і несипке. Маса 1000 насінин коливається в межах 600г.

Зміст:

  • Основні особливості культури
  • Корисні властивості
  • Застосування лучного лисохвоста
  • Посадка і догляд
  • Прибирання насіння

Основні особливості культури

Лисохвіст лучний фото

Після посіву культури перший час вона росте дуже повільно. Перші сходи починають з'являтися тільки на 12 день після висівання. У перший рік з'являється невелика кількість плодоносних пагонів. Вже на другий рік лисохвіст починає активно рости і розвиватися. З початком червня злаки починають цвісти. В даному типі злакової культури розрізняють ознаки як ярого, так і озимого розвитку. Іншими словами, можна сказати що лисохвіст луговий - це напівозимий тип культури.

Зерна рослини можна зберігати більше десяти років, а насіння - близько чотирьох. Період цвітіння рослини трохи розтягнутий. Це пов'язано з неодночасним дозріванням пагонів. Так як лисохвіст є вологолюбною рослиною, то його найкраще висівати на глинистих луках і низинних торфовищах. Також його можна вирощувати і на кислих грунтах. У зв'язку з високою зимостійкістю культури, її висівають навіть в районах лісотундри.

Корисні властивості

Незважаючи на те, що лисохвіст не вважається фармакопейною рослиною, він все одно знайшов своє застосування в народній медицині. Перш за все, ця рослина є знеболюючим, відхаркувальним і загальнозміцнюючим засобом при лікуванні застуди. Також лисохвіст добре допомагає при артритах, радикулітах і захворюваннях видільної системи.

Ще ця рослина використовується в традиційній медицині, при взятті аллергопроб і лікуванні бронхіальної астми.
Лисохвіст позитивно впливає на нервову систему. Рослину не рекомендується застосовувати в лікуванні тим людям, організм яких може проявити алергічну реакцію. Адже пилок цієї культури може викликати таке захворювання, як поліноз.

Лучний лисохвіст застосування

Лисохвіст лучний на фото

Цю рослину вирощують як кормову культуру. Крім цього, лисохвіст застосовується при облаштуванні газонів. Також декоративні форми цієї рослини часто використовуються при облаштуванні рокаріїв і натургарденів.

У медицині лисохвіст лучний, а точніше його пилок, використовують при приготуванні алергенів. Також з цієї рослини можна готувати цілющі відвари, які здатні надавати загальнозміцнюючу дію. Сухоцвіти культури флористи використовують при оздобленні декоративних букетів і композицій.

Посадка і догляд

Для посіву даної культури, краще використовувати свіж землю, що дренована. Перед посівом потрібно провести деякі підготовчі роботи у вигляді обробки грунту гербіцидами. Через два тижні після обприскування грунт потрібно зорати. Якщо рослина вирощується на насіння, то її краще висівати рівними рядами. Посів може бути як покривним, так і безпокривним. Насінники восени можна підсівати під озиме жито, або ж у якості однорічної трави.

Щоб посаджений травостій був густим, кількість рослин на один метр квадратний має становити 350 шт. Догляд за посівами лисохвоста лучного полягає в поливі, підживленні і культивуванні. Підживлення рослини повинне проводитися ще до початку вегетації. В даному випадку, вносяться мінеральні добрива в кількості: 3ц суперфосфату і 1 ц калійних добрив на 1га посіву. Також посів вдобрюється і азотними підгоживленнями в вигляді аміачної селітри (1ц на 1га).

Прибирання насіння

Лисохвіст лучний використання

Насіння лучного лисохвоста дозрівають в кінці червня. Збирання потрібно проводити тоді, коли рослина перебуває у фазі воскової стиглості. Це можна визначити за кольором рослини, коли загальний вигляд досягає зеленуватого відтінку. Також на окремих стеблах насіння починає трохи обсипатися. Насіння має м'яку ріжучі консистенцію. Стиглий урожай забирається прямим комбайнуванням.

При цьому потрібно врахувати той нюанс, що збирати врожай рослин потрібно тільки з другого року його плодоношення. Якщо посів лисохвоста використовується на сіно, то за сезон проводиться два скоси, а якщо на трав'яне борошно - то три. Кількість прибирань залежить від здатності і довжини відростання скошеної рослини. Якщо висота зрізаної рослини становить не менше п'яти сантиметрів, то відростання буде швидким.

Після збирання врожаю, слід провести з нею певне доопрацювання. Ворох рослини направляється на грубу чистку. Така чистка проводиться для сортування великої і дрібної домішки. Якщо купа волога, то її необхідно просушити шляхом вентилювання. Після цього, проводиться первинне і основне очищення.

Відео про прекрасну рослину - лисохвіст лучний:

Цікаві матеріали по темі:

Загрузка...

Напишіть відгук

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *