Садівник-городник > Своїми руками > Як використовувати печворк в інтер’єрі дачного будинку

Як використовувати печворк в інтер’єрі дачного будинку

Печворк — клаптикове шиття

Клаптева бабусина ковдра, веселий килимок, строкаті накидки на старих кріслах, зшиті з різнокольорових шматочків тканини. Речі, які знайомі всім.

А ось про техніку їх виконання — печворк — знають далеко не всі. Мабуть, варто з нею познайомиться ближче і навіть подружитися, щоб наповнити свій дачний будинок теплом, затишком, чимось рідним і дитячим.


Що таке печворк, і звідки він з'явився

Печворк (Patchwork — «шиття з клаптиків») відоме досить давно. Складно відстежити відправну точку в «подорожі» клаптика по світу. Практично одночасно його появу можна спостерігати на Сході і в Японії. Про це свідчать експонати музеїв Каїра, де виставлені клаптеві ковдри, зшиті єгипетськими жінками, і полотна з шматочків шкіри, а також клаптеві кімоно з Токійського музею. Всі вони датуються 9 століттям до н.е. Пізніша знахідка (полотно з шматків одягу паломників) була виявлена ​​в Печері Тисячі Будд приблизно в 9 столітті н. е.

Своє друге народження печворк пережив уже в Європі. В епоху хрестових походів лицарі активно використовували техніку «клаптика» при створенні прапорів і військових полотен. Проте найбільш популярним клаптикове шиття стало серед британців. Причина того прозаїчно проста — економія. На початку XVIII століття була введена заборона на продаж індійського ситцю. Ввозився він в країну нелегальним шляхом. Відповідно, ціни стали астрономічними. Викинути в смітник шматочки, що залишилися після виготовлення основного виробу з такого цінного матеріалу, рука просто не піднімалася. Заповзятливі англійки вирішили декорувати ними вовняні або будь-які інші тканини, а зовсім маленькі шматочки зшивалися один з одним в єдине полотно, якому потім обов'язково знаходилося застосування. Таким чином, вони мимоволі перейняли основну техніку азіатських народів, допрацювали її і збагатили новими варіантами орнаментів.

Печворк як з'явився

Все та ж економія дала старт поширенню печворку в Америці. Перші переселенці не могли похвалитися великою кількістю тканин у своїх будинках. На лагодження старого одягу йшли більш-менш презентабельні шматки від зовсім старого одягу. Так і закріпився «економний клаптик» на території країни. З часом американський печворк придбав властиві виключно йому візерунки. Багато в чому вони відображають реалії повсякденного життя переселенців: полювання
(«Ведмежа лапа»), будівництво («Зуб пили»), домоведення («Кошик для штопання»), релігія («Зірка Якова»).

Перші згадки про російське, українське клаптиківе шиття відносяться до XVIII століття. Пов'язані вони з середовищем старообрядців. Саме старообрядці почали широке використання клаптевих килимків. Ощадливий слов'янський народ швидко пустив цю техніку в маси. Аж до XIX століття шиття з клаптиків було чисто селянським заняттям. З появою імпортного ситцю печворк стає популярнішим і міцно закріплюється як вид декоративно-прикладного мистецтва. Створювалися унікальні «весільні ковдри», рушники. Іноді складне у виконанні мереживо і вишивка замінялися майстерно зшитими клаптями.

Печворк як вид декоративно-прикладного мистецтва

ХХ століття в історії вітчизняного печворку неоднозначний. Авангардисти і футуристи активно його використовували в своїх полотнах для додання їм відповідного колориту та експресії. Пізніше клаптикове шиття перетворилося на ознаку бідності, нагадування про розруху і війни. Лише в 90-х роках ХХ століття інтерес до печворку як до мистецтва пробудив його від сну. І нарешті, в останні 10 років, коли різні види «хенд-мейда» знову знайшли популярність, печворк став воістину модним хобі.

Види і техніки печворку

Клаптиків шиття дає повну свободу для творчості та ідей. Воно не ставить чітких меж в поєднанні кольорів і форм. Але існує певна база, на яку нашаровуються всі авторські фантазії, - основні види і техніки печворку.

Види печворку

Найпопулярніший вид — класичний (він же англійський) печворк. Шматочки тканини підбираються однакової форми і розміру; колірна гамма стримана — як правило, використовуються два основні кольори. Робота виконується за шаблоном. Тканини бавовняні. Отримана картина лаконічна, акуратна і проста у виконанні.

Класичний печворк

Інший вид — crazy-печворк. Вироби в такому стилі аж ніяк не схожі на творіння рук божевільного. Навпаки, вони оригінальні і привабливі. Crazy-печворк ніяк не обмежує фантазію рукодільниці, не створює ніяких кордонів для творчої натури.

Божевільний печворк

Клаптики можуть бути різними за кольором, формою і розміром. Виріб рясно прикрашається стрічками, бантами і вишивкою. Виглядає так, ніби весь набір був випадково зібраний і зшитий. У цьому і полягає чарівність «божевільного печворку».

Як застосувати crazy-печворк

Ще один вид клаптикового шиття — східний. Принцип побудови виробів — класичний, особливість полягає у використанні характерних деталей для прикраси: тут зустрічаються і бахрома, і кисті, і контрастна обробка.

Восточний печворк

Усередині цього виду виділяється японський печворк. Його відрізняє буйство квітів, використання шовку, а не бавовняних тканин, особлива стібка Сашико (стібок «вперед голку», обов'язково контрастною ниткою), а також характерні японські орнаменти: розкриті квіти, і геометричний малюнок — символ рисових полів.

І, нарешті, осібно стоїть вид клаптикового творчості — в'язаний печворк. Виконується спицями або гачком. Основу складають в'язані квадрати. Пряжа береться різнобарвна, що дуже зручно, якщо залишилося небагато від кожного мотка.

В'язаний печворк

Виходить, що всі види клаптикового шиття (крім, хіба що, в'язаного) не так вже сильно один від одного відрізняються. Та й техніки використовуються одні й ті ж. В їх основу покладена елементарна геометрія — поєднання різних фігур. Яких же?

Техніки печворку

Найлегша для відтворення — техніка квадратів. Виріб виконується з квадратних клаптів або з блоків тканини квадратної форми, але зшитих з різнокольорових смуг.

Техніка квадратів у печворку

Прикладами цієї техніки можуть служити орнаменти «шахматка», «швидкі квадрати», «російський квадрат». Для початківців майстринь ідеальний варіант — «шахматка»: квадрати контрастних кольорів складаються в шаховому порядку в ідеальний візерунок.

Печворк шахматка

Наступна за популярністю — техніка смуг. Основний малюнок збирається з тканинних смуг, які можуть йти паралельно («смуга до смуги»), розташовуватися у вигляді спіралі навколо центрального квадрата («хата-зруб») або ж зрушуватися відносно один одного («барджелло»).

Техніка полос печворк

Не обійтися в печворку без техніки трикутників. Найчастіше використовуються прямокутні рівнобедрені яскраві трикутники («веселі трикутники»). Вони можуть зшиватися по короткій стороні - тоді вийде візерунок з різнокольорових смуг; інший варіант — з трикутників складаються квадрати. Можна зшити трикутники і у вигляді зірок (візерунок «зірка»).

Техніка трикутників печворк

І нарешті, дві найцікавіші техніки — соти і лапачіха. Виконаний у техніці «соти» візерунок і зовні нагадує бджолині соти. Полотно збирається з шестикутників.

Техніка сотів печворк

Лапачіха ж являє собою об'ємне шиття. Ляпаки (необроблені кольорові смужки) пристрочують на полотно-основу по певній колірній схемі або в хаотичному порядку.

Печворк лапачіха

Це все теорія, а печворк гарний на практиці, яка нерідко починається з появи ідеї, куди застосувати виріб.

Як застосувати печворк в дачному будинку

Зараз, коли цей вид рукоділля став настільки популярним, в багатьох магазинах можна придбати вже готові клаптеві творіння. Але набагато приємніше і цікавіше виконати все самостійно, та й сам виріб буде ріднішим.

Для початку варто уважно придивитися до свого дачного будинку та вирішити, в якому интер'єрному просторі виявиться доречним такий декор: спальня, вітальня, кухня або, наприклад, веранда. Потім настає найвідповідальніший крок — визначення вигляду виробу.

Важливо відзначити: печворк — шиття строкате (навіть якщо використовуються пастельні відтінки), яскраве і відразу впадає в очі. У будь-якому просторі його не повинно бути багато, інакше «вишенька на торті» дасть зворотний ефект.

Для спальні можна зшити клаптикове покривало, подушку-думочку, ковдру. Перевага віддається японському печворку, так як його орнаменти найгармонійніші і чудово підійдуть для відпочинку і сну.

Печворк для спальні

Але не в кожного вистачить вміння і терпіння зшити цілу ковдру або покривало. Тоді варто звернути увагу на кухню. Вироби для кухні менші за розміром і легкі у виконанні: квадратні прихватки, серветки, фартухи, накидки на табурет, скатертина або доріжка зуміє зшити навіть зовсім недосвідчена майстриня.

Прихватки у стилі печворк

Обмежень за колірною гамою немає. Кольори можуть бути яскравими і непоєднуваними один з одним. Можна зробити аплікацію підходящої тематики поверх виробів: кухоль, вилку, кухарський ковпак або щось інше — фантазія, фантазія і ще раз фантазія!

Не треба забувати і про вікна — вони завжди притягують погляд. А якщо на кухні сяють «циганські» штори в стилі печворк, очей відірвати не зможе ніхто.

Штори для кухні печворк

Вибрали вітальню? Добре! Дати друге життя старому улюбленому кріслу допоможе накидка з великих яскравих квадратів. Диван прикрасять покривало і подушки. На вікна вішаються всі ті ж «циганські штори», а із залишків тканини «дачна рукодільниця» може зробити невеликий килимок і покласти його до дивана. Головне — не переборщити.

Печворк для вітальні

Краще всього відразу в своїй уяві скласти комплекти: штори - килимок; покривало - подушки; накидка на крісло - подушки. Виконані вони повинні бути з однієї тканини і в одній техніці.

У стилі печворк можна оформити не тільки конкретні речі, а й цілу стіну. Робиться це за допомогою готових шпалер, печворк-панно або шматочків шпалер, склеєних один з одним. Фабричних шпалер з клаптевим орнаментом величезна кількість, досить лише уважно вибрати колір і фактуру. А ось печворк-панно і стіна, виконана з шматочків старих шпалер своїми руками, вимагають певних умінь і старань.

Принцип роботи з панно схожий на роботу з іншими виробами. Оскільки такий виріб в першу чергу впадає в очі, особливу увагу потрібно звернути на підбір кольорів. Готове панно прибивається до картону і вішається на стіну.

панно печворк

Можна оформити його в красиву рамку (віддайте перевагу однотонним, матовим і не затьмарюючим саме панно рамкам). Ефектно подібний виріб буде виглядати і в рамці під склом.

Печворк зі шматочків шпалер — заняття копітке, займає багато часу. Вибирається одна стіна, щоб не перевантажувати простір, або навіть частина стіни. Шматочки шпалер, якщо вони старі, повинні виглядати пристойно: не бути потертими і рваними. А далі залишається тільки творити: нарізати шпалери на квадрати або трикутники, зіставити за кольорами і формою, викласти орнамент.

Шпалери печворк

Кольори підбираються залежно від приміщення. Стіна для спальні: ніжно-бузкова і ягідна, ніжно-блакитна і шоколадна; для вітальні: червоний-сірий-оранжевий, лимонний, бузковий-світло-оранжевий. Це лише деякі вдалі комбінації, які можна вибрати.

Покрокова техніка виконання виробу в стилі печворк

 • Крок 1 - збір необхідних інструментів
  Для шиття знадобляться: швейна машина, голки, шпильки, ніж по тканині, ножиці, нитки, тканини, бейка або стрічечка для окантовки, ватин або синтепон для наповнення прихватки.
 • Крок 2 - підготовка тканини. Колір тканини повинен гармоніювати із загальною колірною гамою кухні. Перед тим, як нарізати клапті, тканину потрібно добре випрати, просушити і пропрасувати. Бавовняну можна накрохмалити, щоб вона стала жорсткішою. Чим жорсткіше тканина, тим легше з нею працювати. Потім вирізаємо 8 квадратів зі стороною 10 см.
 • Крок 3 - складаємо пари. Складіть все клапті в пари. Сострочіть кожну пару і відпрасуйте.
 • Крок 4 - з'єднуємо пари. Кожну пару зшийте між собою і знову відпрасуйте. На цьому етапі повинно вийти два полотна, що складаються з чотирьох квадратів.
 • Крок 5 - додаємо наповнювач. Помістіть наповнювач між полотнами, попередньо склавши їх виворітними сторонами.
 • Крок 6 - з'єднання. Заготівлю сколіть швейними шпильками і сострочіть по лініях з'єднання клаптів.
 • Крок 7 - оздоблення. Майже готовий виріб обшийте стрічкою або бейкою, не забувши зробити петельку. До загальної довжини додаємо 8 см, починаємо обробку країв прихватки з кута, де залишився хвостик, робимо петельку.

На виході виходить простий і симпатичний виріб!

А у вас на дачі є вироби в техніці печворк?

Цікаві матеріали по темі:

Загрузка...

Як використовувати печворк в інтер’єрі дачного будинку: 3 коментарі

 1. Ольга on коментує:

  Я теж люблю цю техніку і в шитті, і у в'язанні. Тільки тут важливо правильно підібрати поєднування кольору, щоб виріб виглядав стильно і сучасно.

 2. І не знала, що існує стільки видів печворку. Спасибі за ідеї!

 3. artdekoTon on коментує:

  Декорування інтер'єру - останній етап формування інтер'єру будь-якого інтер'єру. За допомогою грамотного декорування інтер'єр знаходить завершеного вигляду, ставати затишним, злагодженим і комфортним. Цю процедуру зможете втілити самостійно або ж замовити фахівцям-дизайнерам.
  Декорування має на увазі під собою вибір і розстановка в приміщенні різних декоративних предметів і аксесуарів. З першого погляду це може здатися неабияк простим і легким справою, але насправді потрібно дуже багато знань і головне тонке почуття стилю для того, щоб добре вибрати декоративні предмети і майстерно розставити їх по своїх місцях.
  Особливо доцільно почати декорування з розподілу завдання по етапах: початковий або підготовчий етап, етап вибору і подальшої покупки обраних декоративних предметів і заключний етап - розстановка предметів декору.

  монументально декоративное искусство

Напишіть відгук

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *