Садівник-городник > Своїми руками > Високі грядки своїми руками: розташування, розміри, матеріали

Високі грядки своїми руками: розташування, розміри, матеріали

висока грядка своїми руками фото

З кожним роком збільшується число шанувальників високих грядок, безліч варіантів назв яких говорять самі за себе про якісний зміст: теплі, компостні, підняті гряди.


Переваги високих грядок

Ідеальне місце вирощування овочевих і фруктових культур, а також ягід — підняті гряди, що мають набагато більше переваг, ніж звичайні:

 • Використання покупного ґрунту гарантує відсутність нестачі ґрунту на дачній ділянці
 • Гарантія чудового дренажу
 • Покупний грунт дає захист рослинам, зберігаючи їх від бур'янів, грибка, гнилі
 • Високі грядки найбільш зручні при догляді за рослинами та збиранні врожаю
 • Допомагають збільшити і зберегти врожай у регіонах з несприятливим кліматом для землеробства
 • Невелика за розмірами площа високих городів і клумб дозволяє отримати більш багатий урожай висока грядка
 • Найбільший прогрів грунту, що дозволяє прискорити висадку розсади в грунт, і, як наслідок, більш раннє дозрівання овочів, фруктів, ягід
 • Своїми руками грядки можна зробити всього за кілька годин
 • Залежно від використовуваного у виробництві матеріалу, - створення як бюджетних, так і престижних варіантів

Рекомендації з оптимального розміщення

Влаштування насипних грядок можливо на будь-якій ділянці. Для створення ж оптимального варіанту конструкції цього методу городництва можна представити у поєднанні грядок-парників і методу «без перекопування».

Конструкція грядки-парника особливо актуальна навесні при мерзлій землі, коли звичайні теплиці ще не готові для прийому розсади. У високій же грядці грунт значно тепліший завдяки висоті верхнього шару грунту. При створенні «пирога» на основі високої грядки, тобто роблячи її теплою, городник гарантовано отримує ранній урожай.

Процедура дуже проста:

 • Нижній шар покривається геотканиною
 • Далі — пісок, скошена трава, ганчірка, старі газети або будь-який інший папір
 • Потім — торф'яний шар
 • Зверху все засипається землею
 • Рясний полив гарячою водою з подальшим закріпленням плівки на землі для прогріву

Метод «без перекопування» дозволяє, не перекопуючи землю на високих грядках, отримувати завидний урожай. Сенс цієї ідеї в тому, що грунт «не турбують», перекопуючи грунт, перевертаючи і розбиваючи грудки. Не рекомендується навіть наступати на землю.

висока грядка своїми руками

З грунтом працюють тільки в моменти посадки розсади, насіння і збору овочів і фруктів. Необхідно регулярне збагачення грунту органікою, за рахунок чого поліпшується структура грунту, відбувається насичення мікроорганізмами.
Спосіб «без перекопування» високих грядок майже повністю замінює прополку мульчуванням.

Звичний город плавно переходить у високу надбудову над землею. Городники своїми руками створюють високі грядки, розміщуючи на поверхні землі шарами мульчу і компост. При розкладанні органіки відбувається забезпечення рослин вологою, підтримання теплового балансу, постачання зростаючим культурам необхідними поживними елементами. Тобто, створюються ідеальні умови, коли відбувається збільшення мікроорганізмів і хробаків у землі в кілька разів, а грунт тривалий час залишається родючим, чудово зберігає вологу.

Як спорудити високі грядки своїми руками

Вибрати місце, для високої гряди підійде невживана частина газону, зарослий пустир, ущільнена ділянка грунту. Бажано, щоб підібрана ділянка освітлювалася сонцем не менше п'яти годин на добу.

Прибрати неорганічний сор, коріння бур'янів, при цьому траву видаляти не потрібно. З метою кращої прохідності вологи можна один раз перекопати землю з травою.

Встановити по периметру майбутньої гряди загородження: щитки з дерева або пластика, можна використовувати звичайні дошки, цеглу і т.п. Передбачувана висота — до тридцяти см.

як спорудити високу грядку своїми руками

Наступний етап — укладання шарів органіки.

Нижній шар (до десяти см) — водонепроникний грубий матеріал (торішнє листя, сухі гілки, перемішані з соломою, деревною корою, можна додати стружку, тріски).
Далі слід закласти добривщ. Ним може служити компост, гній, обов'язково перепрілий.
Обидва шари повторюються в укладанні два рази. Можна додати мінеральні добрива. Не можна змішувати шари перекопкою грунту. Це важливо!

Останній верхній шар — це родюча земля (10 см).

Грядка рясно поливається і залишається в спокої на кілька днів для просочення і осаду. Рекомендується на кілька днів залишити гряду під закріпленим покровом чорного матеріалу. Ним може служити пластикова плівка або водонепроникний матеріал. Найкращий прогрів високої грядки забезпечений.

Грядка побудована! Залишається посіяти насіння і дивуватися результативності вашого споруди.

Відео-інструкція по створенню високих грядок своїми руками:

Цікаві матеріали по темі:

Загрузка...

Високі грядки своїми руками: розташування, розміри, матеріали: 3 коментарі

 1. Софья on коментує:

  Надія, чудові грядки. У мене є парочка, але не зовсім правильно зроблені і то в них земля швидше прогрівається і краще все зростає. Хочу побільше таких грядок на городі.

 2. Супер! Класна стаття. Я так не роблю, але мрію, коли буде часу побільше)). Спосіб дуже класний!

 3. Я зробив собі звичайні - з сосни, але через 3 роки вони зіпсувались. А на весні зробив з ясеня - і дуже задоволений якісттю та кольором. Вирішив робити для людей, звертайтесь. ТМ "planterton": planterton.com.ua

Напишіть відгук

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *