Садівник-городник > Шкідники та хвороби > Захист смородини від хвороб і шкідників

Захист смородини від хвороб і шкідників

захист смородини від шкідників

Якщо говорити про захист смородини від шкідників і хвороб, то в першу чергу варто відзначити, що на 80% це залежить від того, наскільки правильно і ретельно була проведена обрізка кущів, яку, як правило, проводять або пізно восени, або ранньою весною.

Якщо не проводити обрізку, то старі, хворі гілки будуть джерелом шкідників та хвороб, від яких будуть страждати також молоді пагони. А значить від цього залежатиме безпосередньо кількість та якість отриманого врожаю.


Обрізка смородини як засіб боротьби зі шкідниками та хворобами

Як правило, обрізку проводять навесні до початку сокоруху, рідше восени. Перед усе визначимо, які гілочки будемо видаляти, а які залишимо:

 • Перше — на один кущ необхідно залишити не більше 10-15 гілок, причому однорічних молодих гілок повинно бути як мінімум на 2-3 більше, ніж найстаріших.
 • Перед початком обрізки ретельно вивчають кущ, визначити в ньому сухі і найстаріші гілки (це, як правило, гілки темного кольору з нальотом моху або лишайника).
 • Сухі гілки видаляємо в першу чергу, потім видаляють найстаріші.
 • Обрізку гілок роблять якомога ближче до землі, не залишаючи пеньків.
 • Також проводьте обрізку хворих гілок. Якщо на зрізі гілки ви побачили чорний хід, знайте, цей пагон вражений стекляницею, його також слід видалити якомога ближче до грунту.
 • Вирізаємо всі маленькі навколокореневі пагони, так як їм не вистачатиме світла, а сили у куща вони будуть відбирати.
 • Всі гілки, які ми обрізали, треба спалити, щоб не дати можливість залишитися на ділянці шкідникам.
 • Обрізку можна проводити на протязі сезону, наприклад влітку. Роблять це в тому випадку, якщо раптом виявили на кущі смородини слабкі хворі гілки.Такі гілки однозначно слід видалити і спалити. Місце зрізу, як правило, закривають глиною.

Шкідники смородини та методи боротьби з ними

Основними шкідниками смородини, які доставляють клопоту садівникам під час сезону, вважають смородинову скляницю, брунькового кліща, тлю.

Бруньковий кліщ смородини

Одним з найнебезпечніших шкідників червоної і чорної смородини вважається бруньковий кліщ. Самки брунькового смородинового кліща досягають 0,22 мм у довжину, а самці до 0,2 мм.

Харчуються брунькові кліщі тканинами молодих бруньок, що не розпустилися.
Брунькові кліщі здатні дуже сильно швидко розмножуватися, завдаючи тим самим істотної шкоди врожаю. Також вони є переносниками найнебезпечнішого вірусного захворювання: «вірусної махровості смородини».

Визначити наявність брунькових кліщів можна в період весняної вегетації смородини. Уражені бруньковим кліщем бруньки легко відрізнити від здорових. Вони набагато більші. Якщо здорова брунька смородини має злегка довгастий вигляд, то уражена має більш округлу форму. Всередині ураженої бруньки може перебувати до 1500 особин брунькового кліща.

бруньковий кліщ смородини

Цей момент якраз найбільш ефективний час для:

 • обробки проти брунькового кліща
 • або ручного збору пошкоджених бруньок.

Методи боротьби з бруньковим кліщем:

 • Обробка до розпускання бруньок препаратами на основі колоїдної або дисперсної сірки. Також ефективні препарати неорон, кінмікс, сульфарід. У разі сильного зараження обробку повторюють через 10 днів після цвітіння.
 • Обробка народними методами, використовуючи настої на основі часнику. 50 г товченого часнику на 10 л води. Обприскування повторюють три рази через 5-6 днів.
 • Ручне видалення роздутих нирок і подальше їх спалювання.
 • Обрізка заражених почковим кліщем пагонів або в крайньому випадку навіть видалення цілого смородинового куща з наступним спалюванням.
 • Профілактика нового посадкового матеріалу методами дезінфекції перед посадкою. Так, обробка нових живців перед посадкою препаратом "фітоверм" суттєво знижує ризик зараження шкідниками та хворобами.
 • Висадка сортів, стійких до почкового кліща, а саме: Лама, Мила, Білоруська солодка, Віра, Санюта.

Смородинова скляниця

Смородинова скляниця є прихованим шкідником, так як личинки цієї комахи вражають внутрішню структуру гілок. В результаті гілки всихають, а урожайність смородини різко знижується.

смородинова скляниця

Відкладає яйця метелик скляниці приблизно через 10 днів після цвітіння смородини. Особливо вразливими для відкладання яєць є ті гілки, в яких є невеликі тріщини, обідрана кора. У них і намагається скляниця відкласти свої яйця.
Тому цей час важливо не упустити і провести обробку препаратами від скляниці.

Для обробки від скляниці рекомендовано:

 1. застосування карбофоса (проте пам'ятайте, що це дуже отруйний препарат).
 2. З нешкідливих препаратів проти смородинової скляниці рекомендований препарат «Фітоверм», «Немабакт» (його дія більш розтягнута за часом).

Однак тільки отрутохімікатів для боротьби зі скляницею мало:

 • Як тільки починають розкриватися листя та відростють молоді пагони, краще уважно перевірити всі кущі. Якщо помітили, що на деяких пагонах верхівки починають в'янути, значить всередині стебла сидить личинка скляниці. У таких випадках зріжте верхівки пагонів.
 • Пагони потрібно обрізати так, щоб прибрати личинку скляниці, тобто зріз повинен виявитися нижче того місця, де мешкає личинка.
 • Всі зрізані пагони необхідно обов'язково спалити. Після цього не завадить і додаткова обробка отрутохімікатами. Однак зауважте, що основний акцент у боротьбі проти смородинової скляниці треба робити на ручній обрізці.
 • Також обрізку роблять і в літній період. Як тільки вами помічені гілки, на яких різко почало всихати листя, їх слід якомога швидше обрізати і знищити шляхом спалювання.
 • Осіння і ранньовесняна обрізка теж є хорошою профілактикою проти скляниці.

Народні методи боротьби проти смородинової скляниці

 1. До набрякання бруньок ранньою весною або в кінці зими обробыть всі кущі окропом з додаванням в нього розчину йоду.
 2. Також під час активного льоту метеликів скляниці обприскують настоями з часнику, червоного перцю, тютюну, цибулі. Це матиме відлякуючий ефект і метелик не буде наближатися до кущів смородини. Проте слід врахувати, що в усі настої слід вводити трохи мила, щоб розчини добре прилипали до кори гілок. Тим самим це дасть більш стійкий ефект від застосування будь-якого засобу від смородинової скляниці.
 3. Також слід зазначити, що особливо в травні і червні необхыдно проводити розпушування грунту навколо кущів. Грунт посипають ретельно тютюном, золою, меленим перцем. Це запобігає утворенню в ґрунті лялечок скляниці.

Захист смородини від попелиці

смородинова попелиця

Попелиця, як і інші шкідники смородини, завдає чимало клопоту садівникам. Якщо не проводити заходи боротьби зі смородиновою попелицею, то кількість урожаю буде набагато меншою, та ще й буде спостерігатися загибель самої рослини.

З'являється попелиця приблизно в середині — наприкінці червня, коли стоїть спекотна без дощова погода. Розмножується попелиця дуже швидко, з цього реагувати на її появу потрібно блискавично.

Якщо раптом ви виявили ряд скручених листочків, то знайте: завелася попелиця.

Поселяється зазвичай попелиця на верхніх листках молодих пагонів.
Попелиця має здатність уприскувати в листя рослини свою отруту, від якогї листя скручуюєся в трубочку. Таким чином тля стає недосяжною для корисних комах, які її можуть знищити, а також стають менш ефективними і препарати від попелиці, так як вони сто відсотково не можуть на неї впливати.

Обробка від смородинової попелиці

Проводити обробку смородини від попелиці препаратами треба на самій ранній стадії її появи, так як це гарантує максимальний ефект позбавлення від попелиці.
Однак якщо раптом цей момент ви вже упустили і попелиця на смородині з'явилася в досить великій кількості, то бажано пошкоджені листя з пагонами видалити і спалити.
Однак поряд із звичайною попелицею на смородині також може з'явитися і галова попелиця, яка утворює на листках такі невеликі пупирчаті здуття.

боротьба зі шкідниками смородини

Мешкає зазвичай галлова смородинова попелиця на внутрішній стороні листя. Її можна помітити неозброєним поглядом.

Такі листя, уражені галловою попелицею, негайно видаляють і спалюють.
Тільки після того, як були локалізовані і видалені спалахи попелиці, кущі необхідно обробити будь-якими існектіціднимі препаратами від листогризучих комах. Це можуть бути препарати Іта-Вир, Іскра та ін.

Обробку від попелиці проводять, як правило, не пізніше, ніж за 20 днів до збору врожаю.
Однак, щоб не завдавати шкоди здоров'ю, краще перевагу віддавати препаратам від попелиці біологічного переваги, наприклад «Фітоверм».

Народні методи боротьби зі смородиновою попелицею

Як правило, якщо на смородині з'явилася попелиця, то народні засоби практично безсилі. Проте їх можна з успіхом використовувати в якості профілактики проти попелиці:

Настої з гірких трав або часнику, перцю, будуть ефективно відлякувати тлю від листя.
Зауважте, що в усі настої бажано додавати мило, для тих же цілей, що і при боротьбі зі скляницею.

Ось власне коротко ми розглянули основних шкідників смородини та методи боротьби з ними. Однак пам'ятайте: щоб ваш урожай був повноцінний, боротьбу зі шкідниками смородини слід вести цілий рік.

Цікаві матеріали по темі:

Загрузка...

Захист смородини від хвороб і шкідників: Один коментар

 1. Іван on коментує:

  Захист смородини від хвороб та шкідників, зроблений своєчасно, — запорука гідного врожаю та високої якості самих ягід. Спробую скористатися вашими порадами.

Напишіть відгук

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *