Садівник-городник > Шкідники та хвороби > Довгоносик полунично-малинний, буряковий: як боротися, біологічні та хімічні методи

Довгоносик полунично-малинний, буряковий: як боротися, біологічні та хімічні методи

як боротися з довгоносиком

Шкідників садових рослин дуже багато. Наприклад, довгоносик для полуниці — справжнє лихо. Цей шкідник вимагає нещадної боротьби за збереження рослин та очікуваного врожаю. Але що ж це таке за напасть — довгоносик?

Виявляється, це дуже численний загін жуків, а їх по всьому світу налічується до 40 тисяч видів. Як з'ясували вчені, цих комах можна віднести до дуже давніх мешканців нашої планети. Швидше за все, вони з'явилися ще в стародавньому мезозої, а це близько 252 мільйонів років до нашого народження! Складно в це повірити, але ці дрібні шкідники, що псують наш урожай, жили на землі разом з динозаврами!


Види довгоносиків

Сьогодні виділяють дві основні групи довгоносиків — довгохоботні та короткохоботні. Так, довгоносиками їх назвали саме через характерну будову голови, яка в передній частині утворює спеціальний орган — головотрубку. І та і інша група цих комах — шкідники, що псують і знищують сільськогосподарські культури, полуницю і малину в тому числі.

До речі, довгоносики різняться за своїми смаковими пристрастями, і улюбленими місцями відкладання яєць. Є довгоносики, що вражають зернові культури, є буряковий довгоносик, який знищує коріння буряка в землі. А є особливий довгоносик, який просто обожнює полуницю, малину, ожину та трав'янисті рослини, що відносяться до сімейства розоцвітих. Справжній гурман!

Anthonomus rubi

Навесні, коли пробуджуються наші сади, прокидаються і полчища шкідників, здатних завдати величезної шкоди врожаю. І біда тому, хто не готовий до зустрічі з ними і не знає як з ними боротися.

До таких шкідників відноситься і довгоносик землянично-малинний (Anthonomus rubi). А любить він, як можна здогадатися з назви, найулюбленіші нами ягоди - малину і полуницю. Додатково вражає ожину і троянди.

довгоносик Anthonomus rubi як боротися

Зимують ці жуки під рослинними залишками, на поверхні грунту. Як тільки температура піднімається вище десяти градусів, вони вибираються на поверхню. Харчуються молодими листочками.

Перед початком цвітіння зазначених розоцвітих культур самки прогризають бутони збоку і відкладають туди яйця. По одному в кожен бутон. Одна самка здатна відкласти до 30 яєць. Відкладаючи яйце, вона підгризає цвітоножку. Вона надламується і бутони в'януть або засихають. Личинка, харчуючись нутрощами бутона, розвивається близько місяця, потім окуклюється. Поява молодих жуків випадає на період дозрівання ягід.

Жуки живляться листям і через два-три тижні йдуть на зимівлю. За літо розвивається одне покоління жуків.
Найбільшої шкоди довгоносики наносять полуниці і суниці, тому що у неї більш ранній період цвітіння. Для того, щоб не ризикувати ягідниками, не потрібно садити поруч культури, що вражає довгоносик.

Як боротися з довгоносиком

Боротьбу необхідно проводити планомірно та регулярно. Вона включає в себе:

 • Перекопування грунту
 • Струшування жуків на тканину до появи бутонів
 • Збір і знищення бутонів, пошкоджених довгоносиком
 • Обробка рослин спеціальними препаратами. При масовому ураженні ягідників перед цвітінням обробляють посадки інсектеціднимі препаратами типу Іскри, Фітоверма та інших.

Біологічні та народні методи боротьби з довгоносиком

Для того щоб уникнути масового ураження, потрібно проводити профілактичні заходи, використовуючи народні та біологічні методи боротьби з жуком.

Народні методи включають такі поради:

 • Навесні в період підвищення температури полуницю накривають тонким чорним агроволокном. Відомо, що температура під ним дуже висока. При +40 градусів довгоносики гинуть, а полуниця перенесе це підвищення нормально.
 • Можна полити під кущами розчином йоду. Пів чайної ложки на відро води.
 • Проводять обприскування розчином марганцівкі. 0,5 г також на відро води.
 • Перед цвітінням обробляють посадки. Запилюють грядки порошком гірчиці, зубним порошком, золою.
 • До місця буде мульчування хвоєю або хвойним опилом. Запах хвої відлякає жука.
 • По грядках з полуницею садять часник і цибулю. Можна провести обприскування настоєм часнику або цибулиння. Стакан часнику на відро теплої води.
 • Восени добре очищають грядки від старого листя. Розпушують грунт.

Довгоносик буряковий: як боротися

Звичайний буряковий довгоносик сильно шкодить посадкам і сім'янникам різних видів буряків. Жуки пошкоджують сходи, залишаючи «пеньок». Небезпечні зазвичай в період розвитку сходів до відростання другої-четвертої пари листків. Крім лободових, жуки харчуються видами з сімейства амарантових, портулакових та інших. Спостерігаються пошкодження сіянців дуба і клена в лісових розсадниках.
Личинки пошкоджують коріння рослин.

довгоносик буряковий боротьба

При сильних пошкодженнях молоді рослини гинуть, виникає порідшання посівів. Розвинені рослини буряка жовтіють, в'януть, при відсутності вологи гинуть. Пошкоджені насінники передчасно всихають.

Основні райони шкідливості даного виду розташовуються в межах України та деяких областях Молдавії і Росії. У цій місцевості боротьба зі шкідником повинна проводитися систематично. На решті території ареалу шкодить місцями.
Економічний поріг шкідливості довгоносика звичайного бурякового на посівах буряків визначається від сходів до змикання листя в рядках і встановлюється на точному висіві при виявленні 0,3-0,5 жука на 1 м квадратний, при звичайному висіві - 2-4 жука на 1 м квадратний.

Заходи боротьби

Агротехнічні заходи:

 • Дотримання техніки і технології вирощування буряку, що забезпечує нормальний розвиток рослин.
 • Розпушування грунту в період відкладання яєць довгоносиком.
 • Глибоке переорювання бурякових плантацій восени, після збирання врожаю.
 • Моніторинг розвитку шкідника.
 • Просторова ізоляція від посівів буряка, заражених шкідником.
 • Підживлення аміачною водою.

Хімічний спосіб

Необхідно обробити плантації інсектицидами, краще всього користуватися спеціалізованими мережами для їх придбання (наприклад, Зелений Світ). Обов'язково додержуйтеся наданий інструкцій.

Цікаві матеріали по темі:

Загрузка...

Довгоносик полунично-малинний, буряковий: як боротися, біологічні та хімічні методи: Один коментар

 1. Тарас on коментує:

  Дякую за поради, ми вже не знали, що робити, щоб позбавитись цих довгоносиків.

Напишіть відгук

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *