Садівник-городник > Посадка рослин > Перилла чагарникова: опис, сорти, вирощування і догляд

Перилла чагарникова: опис, сорти, вирощування і догляд

Перилла чагарникова фото

Перилла — рослина, на яку багато хто звертав увагу, так як вона все частіше застосовується при озелененні населених пунктів. Особливо приваблюють погляд різновиди з пурпуровим і строкатим листям, якї найчастіше висаджують уздовж доріжок, по краях клумб.


Складається враження, що рослина вирощується виключно заради її листя, темно - червоного чи строкатого. Однак мало хто знає, що перилла чагарникова - це ще й їстівна та лікарська рослина.

Перилла, опис рослини

Перилла — рід однорічних трав'янистих рослин з підродини Котовнікові, сімейства Ясноткові (Губоцвіти). В деякій мірі вона родичка лаванді, м'яті, базиліку. У рід Перилла входить шість видів. Найвідоміший - це перилла чагарникова або базилікова. У висоту досягає 0,8 - 1,4 метра, листя овальне, черешкове або сидяче. Розташування листів супротивне.

Зустрічаються перилли з листовими пластинами:

 • червоного кольору
 • зеленого кольору
 • строкатого забарвлення

Квітки у формі дзвіночків, дрібні, частіше білуваті або кремові у зелених форм, з незначним фіолетовим відтінком - у червонолистових. Розташовані квіти на коротких, опушених квітконіжках. Вони зібрані на кінцях квітконосів в суцвіття волоть або кисть. На місці квітки утворюється сухий плід, який згодом розділяється на чотири горішка. У цих горішках розташовуються дрібне насіння. У ньому міститься до 45% ефірного масла. Воно дуже цінується при виробництві швидко висихають лаків і фарб.

Після спеціального очищення масло насіння перилли вважається дуже корисним. Крім цього, очищене масло і листя рослини використовуються в їжу для приготування салатів та інших страв. У країнах Азії це не тільки популярна салатна і пряна культура, але і корисна лікарська рослина. Користь перилли обумовлена ​​високим вмістом каротину, його в ній більше, ніж у моркві.

Також в рослині присутні:

 • ефірні масла
 • залізо
 • калій
 • кальцій
 • магній
 • вітаміни С, РР, В1, В2

Завдяки вмісту пігменту перілламіна рослину використовують як болезаспокійливий, протизапальний засіб. Її застосовують для зміцнення імунітету, серця і судин, поліпшення зору. Перилла вважається в народній медицині ефективним протизаплідним засобом.

Крім того, перилла висаджується як декоративна рослина в ландшафтному дизайні. Таким чином, вирощуючи периллу на ділянці, можна поєднати декоративність рослини з її лікувальними та кулінарними властивостями.

Сорти перилли чагарникової для вирощування в помірному кліматі України

Перилла чагарникова як доглядати

Найбільш відомі японські сорти перилли, які називаються:

 • Аошіса, листя зеленого кольору
 • Аошіса, листя червоного кольору

Японські сорти відрізняються хорошим приростом листової маси, невибагливістю.
Як сільськогосподарську культуру вирощують наступні сорти російської селекції:

 • Росинка, урожайний, скоростиглий, з хорошою холодостійкістю, листя зеленого кольору
 • Пам'яті Коваса, скоростиглий

Для їжі рослину зрізають протягом усього сезону. При масовому збиранні зрізання починають на початку цвітіння. Зрізають на висоті 10 см від землі. Приблизно тиждень зрізана перилла залишається свіжою. Для заготівлі про запас периллу сушать, подрібнюють і зберігають в герметично закритих банках.

У декоративних цілях можна висаджувати такий сорт перилли чагарникової, як Мулатка. У висоту рослина цього сорту досягає 0,8 м. Крона пірамідальна, листя красиво порізані по краях, злегка гофровані, фіолетово - червоні. Щоб рослина не втратила декоративного вигляду, з неї видаляють квітконоси.

У ландшафті саду периллу найчастіше використовують як бордюрну рослину. У змішаних квіткових посадках перилла з темнопофаобованим листям прекрасно відтіняє будь-які квітучі рослини і поєднується з рослинами зі світлим, сизим або сріблястим, листям. Вирощуючи периллу чагарникову в декоративних цілях, частину її можна запасти про запас для кулінарії і як засіб народної медицини.

Як посадити периллу на розсаду

Посадка перилли чагарникової на розсаду

У помірному кліматі периллу чагарникову вирощують через розсаду. Пов'язано це з тим, що її насіння не тільки довго сходять, але і спочатку дуже повільно ростуть. Час посадки перилли на розсаду - це кінець березня - квітень. З метою прискорення проростання насіння їх замочують у воді на 72 години. У цей час потрібна неодноразова зміна води. Найкраще робити це через кожні три - чотири години.

Перилла невимоглива до грунту. Змішують дві частини перегнійної землі з однією частиною торфу і проливають розчином мінеральних добрив. Горщики для розсади заповнюють дренажним матеріалом, підійде звичайний керамзит. Після цього їх наповнюють грунтом і висівають насіння. Зробити це можна в неглибокі зволожені борозенки без закладення в грунт.

Ящик накрити плівкою і поставити в тепле місце. Коли проклюнуться корінці, борозенки злегка припорошити дрібним піском і зволожити. Таку процедуру можна повторити ще раз. Зелені проростки з'являються приблизно на десятий день.
Коли на рослині буде два - три листки, розсаду можна пікірувати в окремі стаканчики.

Не варто пересаджувати периллу в загальну ємність, так як при висадці в грунт можна пошкодити коріння. У грунт периллу чагарникову висаджують у першу декаду червня.

Важливо! Якщо протягом вегетаційного періоду від перилли потрібно отримати зріле насіння, то на розсаду її треба сіяти значно раніше, не пізніше перших чисел лютого, інакше в помірному кліматі воно не встигне дозріти. Якщо насіння потрібно небагато, тільки як посівний матеріал для особистих потреб, то в середині осені один - два кущики перилли пересаджують в горщики і тоді насіння встигає дозріти вже в домашніх умовах. Їх цілком вистачить для вирощування нової розсади.

Посадка розсади перилли в грунт, догляд за нею

Вибір місця

Якщо перилла вирощується як овочева культура, для неї підійде добре освітлена і захищена від вітру ділянка. Грунт має бути пухким, водопроникним. Кращі попередники - горох, квасоля. На півдні периллу можна сіяти під зиму, а в помірному кліматі ростити через розсаду. Якщо є можливість, то восени бажано внести перепрілий компот. Землю перекопати на штик лопати. Норма внесення - 3 кг на кв.м. Навесні можна внести комплексне мінеральне добриво безпосередньо перед посадкою.

Висадка розсади в грунт

Як тільки середньодобові температури встановляться на +10 +12 градусів, периллу пересаджують у відкритий грунт. Щільність висадки - 25 кущиків перилли на кв.метр. Відстань між рядками - 40 см, між рослинами - 30 см.

Основний догляд полягає в наступному:

 • полив
 • підгодівля
 • розпушування
 • прополка
 • прищипування

Для підгодівлі використовують невелику кількість сухого курячого посліду, розсипаючи його під кущики. Перилла добре переносить незначну посуху, але якщо літо сухе, то вона потребує поливу. На сьогоднішній день перилла чагарникова завойовує все більше уваги садівників і кулінарів, можливо, вона гідна того, щоб рости і на вашій ділянці.

Відео про рослину перилла:

Цікаві матеріали по темі:

Загрузка...

Напишіть відгук

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *