Садівник-городник > Овочі > Як правильно посадити картоплю і як її обрізати для посадки

Як правильно посадити картоплю і як її обрізати для посадки

Як правильно посадити картоплю

Картопля — це найпоширеніший коренеплідний овоч, який вирощується практично на кожному городі.

Правильна підготовка посадкового матеріалу, підбір грунту і правильний процес посадки грають важливу роль для отримання кінцевого результату.

Картопля хоча дуже звична нам культура, але далеко не всі садять її правильно.


Зміст:

 • Як вибрати насіння картоплі
 • Як підготувати грунт для посадки
 • Підготовка посадкового матеріалу
 • Як правильно садити картоплю?
 • Як різати картоплю на посадку

Як вибрати насіння картоплі

Щоб отримати хороший урожай, перш за все, необхідно правильно вибрати насіння. Заготівля насіння картоплі повинно здійснюватися ще під час збору її врожаю. Найкращий період для відбору насіннєвої картоплі - це осінь. Картоплю на посадку слід вибирати з тих кущів, які дали найкращий врожай. Розмір бульб для насіннєвої картоплі має становити близько п'яти сантиметрів. Досвідчені садівники стверджують, що чим більше будуть бульби, тим краще буде врожай.

Крім звичайної насіннєвої картоплі можна садити і пророщені очі, або ж різану картоплю. Після того як різану картоплю просушити на сонці і опудрить золою, вона може дати дуже хороший урожай. Для досягнення цих результатів, посадка повинна відбуватися при вологій і теплій погоді. Тривалі дощі і холод приведуть до загнивання різаної картоплі.

Якщо насіннєва картопля буде купуватися, то потрібно знати, як саме її вибирати. Є кілька категорій картоплі, які вирощують і в розплідниках, і на городах. Для городньої культивації підходять бульби першої, другої і третьої репродукції.

Як підготувати грунт для посадки

Посадка картоплі

Перш за все для посадки картоплі потрібно вибрати родючий грунт. Чим вона буде темніше, тим родючіше. Товщина родючого шару повинна складати 30 см. В процесі переорювання грунту, дуже важливо орати її саме на таку глибину, не зачіпаючи підзол. Оранку землі краще проводити восени, одночасно готуючи грунт органічними речовинами. Що стосується мінеральних добрив, то для підживлення ґрунту можна використовувати фосфорно-калійні підгодівлі, які дуже важко вимиваються дощами.

У весняну пору року землю потрібно боронувати і рихлити. При дозріванні грунту в нього вносяться азотні добрива. Після проведення всіх підготовчих робіт всю ділянку потрібно вирівняти за допомогою грабель.

Як підготувати картоплю до посадки

Підготовка картоплі до посадки в першу чергу полягає в пророщуванні бульб. Робиться це кількома способами:

 • Пророщування на світлі при температурі 12-14 градусів. Період пророщування даним способом становить 25 днів.
 • Пророщування бульб в умовах вологого середовища. Це може бути торф, тирса, пісок або перегній.
 • Щоб картопля добре проросла, її потрібно розкласти в один ряд, в добре освітленому місці. Бажано щоб приміщення, в якому пророщується картопля, мало хорошу вентиляцію.
 • Також пророщування можна провадити в поліетиленових мішечках. Спочатку, в цих мішечках потрібно зробити невеликі отвори. Далі, в них укладаються бульби і поміщаються в добре освітлене приміщення. Щоб запобігти пошкодженню паростків, потрібно стежити за тим, щоб на бульби не потрапляли прямі сонячні промені.

Що стосується пророщування картоплі у вологому середовищі, то в даному випадку для зберігання не потрібно освітлене приміщення. Таким чином, бульби укладаються в кілька шарів, відділяючись один від одного якимось вологим матеріалом. Це може бути провітрений торф, перегній, або ж дерев'яна тирса.

Відео про те, як садять картоплю у селі:

Коли верхній шар трохи підсихає, його обприскують водою. Це забезпечує зростання міцних паростків і невеликих корінців. Вирощені таким чином паростки, дуже швидко вкорінюються і добре йдуть в зростання.

З метою отримання раннього врожаю картоплі можна застосовувати пророщування бульб з підгодівлею:

 • Спочатку паростки пророщують на світлі.
 • Після утворення перших паростків, їх укладають в ящик з застеленим торфом дном.
 • Верхній шар картоплі засипається тирсою і поливається чистою водою.
 • Ящик слід зберігати в приміщенні, температура в якому не перевищує 18 градусів.
 • При появі невеликих корінців, бульби потрібно удобрювати суперфосфатом, калієм і селітрою. Також можна застосовувати і деревну золу.

У процесі пророщування картоплі її часто вражає парша і різкотінія. Щоб запобігти розвитку цих хвороб, необхідно протравлювати бульби формаліном. Перш за все, їх слід занурити в 40% -й розчин формаліну і томити протягом двох годин. Робити протруювання бажано перед початком пророщування картоплі.

Як правильно садити картоплю?

Як правильно садити картоплю

Коли посадковий матеріал повністю готовий, можна приступати безпосередньо до самої посадки. Починати посадку потрібно тоді, коли на березах уже почало розпускатися листя. При цьому температура прогрівання грунту повинна становити 9 градусів. Посадка картоплі повинно здійснюватися на глибину десяти сантиметрів, з розташуванням грядок з півночі на південь.

Головне, щоб ямки не розташовувалися близько одна до одної, інакше може виникнути фітофтороз. Також густо посаджену картоплю не можна якісно підгорнути. Найоптимальніша відстань між ямками - 70-90см.

Такий відступ забезпечує не тільки гарне підгортання, а й міцну зелену гичку. При посадці потрібно пам'ятати те, що чим більше буде насіннєва картопля, тим рідше повинна бути посадка. Незалежно від обраної схеми посадки, глибина залягання бульб в будь-якому випадку повинна бути одна і та ж. Також потрібно пам'ятати те, що не треба вирощувати один і той же сорт більше, ніж чотири роки. Періодично весь посадковий матеріал необхідно оновлювати.

Як різати картоплю на посадку

Як порізати картоплю перед посадкою

Насіннєву картоплю необхідно різати для того, щоб збільшити урожай. Кожна з розрізаних половинок приносить урожай на 87% більше. Для посадки картопля потрібно розрізати уздовж, це забезпечує збереження цілісних бульб. З метою підвищення врожайності в одну лунку відразу садять дві половинки картоплі. Також разрізку посадкового матеріалу часто роблять через його нестачу.

Різані бульби швидше збільшують своє зростання. Завжди дуже важливо пам'ятати те, що деякі сорти краще не різати, так як вони можуть різко знизити врожай. Для таких сортів потрібно використовувати інші способи розмноження. До таких груп картоплі належить Баритон, Кураж, Лілея, Ювіляр і ін.

На сьогоднішній день досвідчені городники не рекомендують розрізати картоплю при посадці. Адже якщо під розрізку попадеться хвора бульба, то за допомогою ножа хвороба рознесеться на весь посадковий матеріал.

Тому, якщо довелося різати картоплю, то ніж, яким буде проведенням різання потрібно матеріал дезінфікувати. Різка картоплі повинна здійснюватися навесні перед самою посадкою. Також восени можна зробити на картоплі невеликі надрізи, а навесні просто її розламати. Вага картоплі для розрізання повинна бути не менше 70г.

Як різати картоплю на посадку

Цікаві матеріали по темі:

Загрузка...

Напишіть відгук

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *