Садівник-городник > Овочі > Як посадити картоплю – дотримуємося традицій

Як посадити картоплю – дотримуємося традицій

Як посадити картоплю

Завжди думала, що питання про те, як посадити картоплю, всім відоме (адже садять же!), Навіть не варто про нього говорити.

Але виявляється, я помилялася. І багатьох людей це питання хвилює. 


Постараюся виправдати очікування і розповісти як можна більше про картоплю. Зараз хочу розповісти про традиційний спосіб - так садили моя бабуся і мама, сама так сажу, та й всі сусіди теж.

Посадка картоплі традиційним способом під лопату

Зміст статті:

  • Підготовка до посадки
  • Час посадки, підготовка грунту
  • Як посадити картоплю
  • Перше підгортання

Підготовка до посадки

Звичайно, насіння потрібно відбирати з кращих кущів восени - схоже, це тема окремої статті теж. Якщо ви зберігаєте насіннєву картоплю в льосі, то за місяць до посадки потрібно її дістати для пророщування.

Розкладіть тонким шаром всю картоплю в теплому приміщенні і регулярно її ворушіть, перевертайте, для потрапляння світла до всіх бульб. Періодично збризкуйте водою - можна накрити покривним матеріалом - під ним утворюється висока вологість, на картоплі почнуть рости паростки відразу з корінцями.

Звичайно, на 5-10 соток так розсипати картоплю вдома не станеш, але якщо ви живете в своєму будинку і у вас є літня кухня, то можна це зробити там.
У вас є теплиця. Відмінно! Просто в квітні розсипте по землі (в теплиці) картоплю, збризніть водою і накрийте покривним матеріалом для тепла. До початку травня ваші бульби будуть з зеленими паростками і корінцями.

Як садити картоплю

При великій кількості посадкового матеріалу і відсутності зайвої площі для його розкладання, можна зсипати насіннєву картоплю в мішки з-під цукру. Збризкувати при цьому водою і поставити потім вдома для проростання. Обов'язково наробити ножем отворів в мішку, інакше картопля може просто згнити. З цієї ж причини не можна довго тримати вдома бульби в мішках, через тиждень (як прокинутися паростки), виносьте на веранду, балкон. Нехай далі ростуть в прохолодному місці.
Це стосується і розсипного способу пророщування, через два тижні бульби з паростками прибирають в прохолодне приміщення до посадки. При такій підготовці сходи з'являться через 10 днів, а зазвичай картопля сходить через 20 днів (буває і місяць сидить).

Думаю, про розміри посадкової картоплі всім відомо - з куряче яйце. Якщо у вас більший розмыр або мало насіннєвого матерыалу, розріжте її вздовж навпіл (щоб залишилося по 3-4 паростка). Роблю це за 2-3 години до посадки, зрізи встигають завытритись.

Добре ще перед посадкою потримати картоплю з півгодини-годину в рожевій марганцівці. Марганцівка і дезінфекцыя і мікродобриво одночасно.

Час посадки. Підготовка грунту

Раніше з посадкою ніколи не поспішали, саджали в середині, а то і наприкінці травня, (щоб поворотні заморозки не побили молоді сходи, морози в середині червня не рідкість).

Вирости картопля встигне, адже відомо, що їй потрібно для повного дозрівання 90 днів. І прибирали її в кінці вересня - жовтні.

Останнім часом помічаю, що не встиг сніг розтанути, сусіди поспішають садити картоплю.

Ймовірно, останні спекотні роки так діють - бояться, що пересохне земля і дощів не буде. І копають все в кінці серпня! Схоже, скоро два врожаї збирати будемо!

Для росту картоплі потрібно, щоб земля зігрілася до + 8 + 10 градусів. Народні прикмети говорять, що це станеться, коли на березі з'являться сережки.

«Зацвіла береза ​​і тополя - пора садити картоплю».

Тому поспішати з посадкою не потрібно - навіщо картоплі просто лежати в холодній землі.

Землю під посадку бажано перекопати вилами за кілька днів до посадки.

Вилами ви не потривожите сильно черв'яків, які нам допомагають рихлити землю. Якщо ділянка невелика, звичайно.

Орете трактором або мотоблоком? Дайте постояти потім пару днів. Земля осяде.

Удобрюємо землю перегноєм або перепрілим добре компостом, розпилюємо золу по ділянці, перед перекопування.

Добре зарекомендували себе подзимні посіви жита і гірчиці на ділянки під картоплю, та й під інші культури теж.

Жито пригнічує ріст інших рослин - бур'янів стає менше і удобрює землю після заорювання в неї навесні.

А гірчиця має неприємний для багатьох комах різкий запах - відмічено, що стає менше дротяників. Можна навіть порошок розпорошувати на посадки.

Картопля не любить свіжий гній! Від надлишку азоту стебла будуть товсті з великим листям, а бульби хворі і кострубаті.

Як посадити картоплю

Як садять картоплю

Ось, дісталися нарешті до найголовнішого - як краще посадити картоплю.

Беремо лопату, робимо ряд лунок на штик лопати, розкладаємо бульби (відстань 50-60 см між ямками). Робимо другий ряд, відступаючи на один крок назад (приблизно 80-90 см.) І засипаємо землею з-під нових лунок перший ряд.

Посадку роблять зазвичай вдвох - один копає, інший картоплю розкладає.

Кладуть бульби верхівкою з паростками вгору або лежачи (зрізом на землю - для розрізаних).

Якщо ви хочете в ці лунки додати якесь добриво, обов'язково перемішайте його з землею.

Щоб вийшли красиві рівні рядочки (буває, глянеш і замилуєшся, як по лінієчці садили!),потрібно вбити в землю кілочки або прути залізні увіткнути і натягнути мотузку. По ній і робити ряди, переставляючи далі.

Ось і посадили картопельку!

Перше підгортання

Якщо насіння проростили і посадили раніше, то потім, звичайно, переживаєш. Раптом мороз все зіпсує.

Тому, коли з'являться сходи близько 10 см. - Тільки вигляне кущик з землі - проводимо перше підгортання. Тобто, засипаємо повністю кущики землею.

Вони проростуть далі, утворюють більше коренів на стеблах в землі. І від морозу сховаються.

Ну а далі, все своєю чергою. Виросте близько 40 см. Проводимо ще одне підгортання. Засипаємо добре землею, щоб бульби не оголювалися, щоб не зеленіли на сонці.

Не забуваємо прополоти, залишаючи траву в міжряддях і додаючи ще. І траву, і тирсу (не свіжі, а чорніючі вже), і дрібні гілочки, тріски, листя (не хворе), сіно чи солому. Список далеко не повний - головне, щоб це була органіка і поступово перегниваюча. Якщо замульчувати посадки після підгортання, ви позбавите себе від важкої роботи. Шар мульчі буде утримувати вологу в землі, поступово розкладаючись, забезпечить добривом землю, не дасть рости бур'янам - як не крути одні плюси!

Навіть сама не очікувала, що вийде така велика стаття. Ось так картопля!

Ну тепер, ви точно знаєте, як посадити картоплю традиційним способом наших батьків і бабусь. Низький уклін їм за науку.

Відомо, що для хороших урожаїв потрібно оновлювати насіння картоплі не більше ніж через п'ять років.

Як посадити картоплю правильно

Цікаві матеріали по темі:

Загрузка...

Напишіть відгук

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *