Садівник-городник > Овочі > Супер еліта картоплі. Як виростити з насіння

Супер еліта картоплі. Як виростити з насіння

Супер еліта картоплі

Поговоримо про розмноження картоплі, та не просто про вибір хороших бульб, а про те, як виростити супер супереліту картоплі з насіння.

Важливо: не всі сорти передають свої властивості рослинам, які ми отримаємо з насіння. На жаль, частіше ті сорти, що вирощуються на присадибних ділянках, дають насіння, яке матиме різні характеристики, не схожі між собою.

Чи помітили ви, що врожаї стали набагато менше, ніж раніше і хвороб рік від року тільки додається. І якщо мій дід ще радив взяти картоплю з іншого поля,


хоч у сусіда, для оновлення, то в наш час ця рада вже не працює. У сусіда картопля теж хворіє. Навіть в коментарях читач мені написав, що вже картоплю і садити ніхто не хоче, бо не росте.

А ми ось садимо і стаття є «Як посадити картоплю - дотримуємося традицій»

Весна приходить і у самій в голові, може ну її цю картоплю, засію все квітами - купимо!

Але потім згадаєш свою восени - звариш, а вона розсипається - смачна ... І магазинну - вариш, вариш - ні смаку, ні виду. Іду знову садити картоплю, сподіваючись, що рік буде хороший і що-небудь виросте. Але більше так не хочу. Буду вирощувати картоплю з насіння, щоб завжди бути з урожаєм.

Супереліта картоплі Як виростити картоплю з насіння самим в домашніх умовах

Не так це і складно виростити свою власну супер супереліту самому.

Але може не всі точно знають, що ж таке ця сама еліта, і супер еліта, давайте уточнимо.

Що таке еліта і супер еліта картоплі

Супер еліта картоплі

1 рік - Якщо ви візьмете насіння картоплі і виростите з нього в перший рік бульби, не обов'язково дуже дрібні, вони будуть називатися мінібульби. Це абсолютно чистий від хвороб сортовий матеріал.
2 рік - При посадці їх в грунт виростуть справжні кущі з хорошим урожаєм і ці бульби називаються супер супереліта.
3 рік - Ми залишаємо їх на насіння і на наступний рік отримуємо супер еліту.
4 рік - Той вже картопля вже просто еліта.
5 рік - Перша репродукція еліти.
6 рік - Друга репродукція еліти.
Далі природно продовжувати не слід, так як бульби картоплі швидко накопичують різні болячки. Тому знову беремо насіння і вирощуємо свій чистий, оздоровлений посадковий матеріал картоплі для посадки.

Можна його і купити, звичайно. Але де гарантія, що вам продадуть саме мінібульби або супер супереліту сорту, а не дрібницю, яку тільки на корм тваринам потрібно було відправити. За зовнішнім виглядом їх не відрізнити!

Ще одне питання - де взяти насіння?

Можна купити в магазині, але беріть сортове насіння, що не гібриди. А краще зберіть насіння з кращих своїх кущів картоплі. Після цвітіння вони утворюють маленькі помідори. З них і збираємо насіння, як з томатів. Детальніше читайте далі.

Думаю, заради гарного врожаю в наступні п'ять - шість років, можна один сезон поняньчитися з картопляною розсадою.

Як виростити картоплю з насіння

Супер еліта картоплі ворощуємо дома

Майже так само, як розсаду баклажанів і томатів, вони схожі. Але є відмінності.

Сходи слабкі і тонкі, пікірувати потрібно дуже - дуже обережно.
Земля для таких неженок сама м'яка і пухнаста, яку ви зможете приготувати.
Полив тільки теплою водою і акуратно під корінець, ніяких застоїв. Тут же захворіють чорною ніжкою.
Сіяти розсаду потрібно рано, в лютому, тому досвічування сходів необхідне для нормального росту.

Складнощі можуть виникнути під час перевезення і висаджування розсади на ділянку. Не у всіх, на жаль, вона під боком. Паростки у росточків тендітні, у них немає головного стебла, як у перцю або томатів.
Розсада картоплі дуже теплолюбива. Не забувайте, родом картопля з Південної Америки. Хоча прекрасно на Україні зростає. А в травні прийшла пора висаджувати, далі тягнути не можна.

Ось тут прошу звернути увагу - не висаджуйте у відкритий грунт, морока з укриттям від заморозків і не завжди ви вчасно на ділянці з'явитися можете, щоб приховати від морозу або навпаки закрити від спеки. Займати картоплею теплицю теж не варіант, там уже томати на черзі.

Тому організуйте для картопляної розсади невеликий парник, і залиште в перший рік розсаду там на все літо. Звичайно, якщо багато виросло, можна і в землю посадити, але потрібно захистити від морозів. Парник гарний ще й тим, що там простіше зробити родючий, легкий грунт, необхідний в перший рік.

Для розсади буде корисно, якщо ви замульчіруете кущики. І вам менше турбот з поливом, прополкою, і земля не перегріється.

Загалом, в юному віці картопля вразлива і ніжна, тому метушні з нею буде побільше, ніж з розсадою помідорів. Але впевнена, що все це себе виправдає подальшим урожаєм.

З особистого досвіду читачів


Щоб розвіяти ваші сумніви остаточно, наведу приклад читачів з Житомирської області.

«Якщо ви вирішили виростити оздоровлену картоплю, то необов'язково купувати в магазині посадочні бульби. Можна самому виростити супер супереліту в домашніх умовах. Для цього збираємо після цвітіння і дозрівання насіння картоплі. У вподобаного нам сорту. Їх найкраще зібрати перед прибиранням, коли насіння почнуть відділятися від куща. Потім в темному і добре провітрюваному приміщенні вони повинні дозріти до м'якого стану. Відокремлюємо насіння, промиваємо, сушимо.

Потом в наступному році в середині лютого або на початку березня виганяйте його через розсаду. За схемою 10 на 10 см. Розсаду висаджуйте по погоді в середині травня. У відкритий грунт садити розсаду треба за схемою 50 см на 1 метр. Якщо ви правильно виростили розсаду, то кущ в середині червня буде діаметром метр! Урожай згідно сорту картоплі. Чародій дав 40 картоплин в кущі! Від 100 до 150 гр. Не забувайте також підгортати не менше 3-х разів за літо і поливати в залежності від погоди. І в кінці літа у вас виросте супер супереліта вашого улюбленого сорту. При цьому позбавлена від хвороб.»- Розповідають Михайло і Лариса.

Трохи уточню, що виростуть бульби, які виявляється зовсім не "міні"!

Восени, при викопуванні, потрібно відібрати урожай з кращих кущів для насіннєвого матеріалу на наступний рік. Не лякайтеся, що картопля виросте різного кольору і форми. Вибирайте кращу на ваш погляд.

Тепер ви забезпечені здоровим насіннєвим фондом на кілька років!

Цікаві матеріали по темі:

Загрузка...

Супер еліта картоплі. Як виростити з насіння: 7 коментарів

 1. Валентина on коментує:

  Отримати супереліту картоплі виявляється можна сомостійно, спробую зібрати насіння цього літа.

 2. Віталій on коментує:

  Якби так просто і легко можна було виростити картоплю з насіння, то займались би всі цим і оздоровлювали науково-дослідні інститути. Якщо зібрати насіння з грядки і висіяти його в наступному році то отримаєте таке різномаїття дикунів, що не знатимете що з ними робити. З кожної насінини отримаєте окрему рослину, яка не матиме нічого схожого на даний сорт. І можливо, щось путнє вищепиться, з якого потім вийде сорт. Для того, щоб вирощувати картоплю з насіння треба отримати такий сорт, щоб він передавав свої властивості всьому своєму насінню. Це дуже складно, над цим працюють наукові установи. Прошу автора статті відгукнуться на мою публікацію. Цікаво буде поспілкуватися

 3. Добрий день, Віталій! Дякуємо за небайдужість и такий розгорнутий коментар. Ви маєте особистий досвід вирощування картоплі з насіння?

 4. Віталій on коментує:

  Так, маю досвід роботи з картоплею. Пропрацював 22 роки в Інституті картоплярства від молодшого до старшого наукового співробітника в лабораторії агротехніки.Таким методом, як я написав у попередньому відгуку від самозапилення картоплі з насіння створюються сорти. Те, що отримаємо із пророслих насінин буде рослина із своїми характеристиками не схожими одна на одну. І якщо повезе зможемо щось віднайти хороше, але це буде не цей сорт, з якого ми зібрали ягоди. Є такі сорти, але їх дуже мало. Те, що вирощується на городах і дачних ділянках - це звичайні сорти, які не передають у спадок насінню свої властивості.

 5. Велика Вам подяка за те, що розповіли про свій багатий досвід. Обов'язково внесемо зміни в статтю!

 6. Багато картоплярів через брак знань купуються на подібну рекламу про можливість оновлення сортів через висів з насіння. Це цілковита брехня. Потрібно усім знати, що селекціонери перезапилюючи різні види рослин картоплі об"єднують цю генетичну інформацію в одній рослині і через це урожайність від наступних щорічних посадок бульб зазвичай висока, поки не набере на себе ця картопля хвороби, віруси. Саме для збереження і навіть покращення властивостей сортів потрібно застосовувати клонову селекцію, тобто відбір на посадку найкращі зразки картоплин. Кожний висів з насіння знижує врожайність бо всі ці наші сорти - це гібриди, яким після перезапилення різних видів заклали об"єднану генетичну інформацію, але у наступних висівах з насіння приводить до його виродження. Тому, щоб зберігати властивості сучасних сортів (гібридів) не можна висівати з них насіння, а розмножувати потрібно вегетативно - стеблами, тобто картоплинами, бо картоплина - це стебло, яке накопичило вуглеводні (енергію) для майбутнього проростання. Вирощування в лабораторіях з маристеми здорового насіневого матеріалу не покращує властивості сорту (гібриду), а лише очищає від хвороб та вірусів. Для збереження властивостей сортів та їх покращення потрібно застосовувати клоновий відбір. Інформація на моєму сайті www.kartoshka.biz.ua

 7. Дякуємо, Анатолій! Дуже докладно та інформативно, є над чим замислитись...

Напишіть відгук

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *