Садівник-городник > Овочі > Що таке бура плямистість томатів, методи боротьби і профілактика захворювання

Що таке бура плямистість томатів, методи боротьби і профілактика захворювання

Кладоспоріоз на томатах

Для отримання хорошого врожаю городніх культур городникам часто доводиться вирішувати кілька проблем. В основному вони стосуються підбору потрібного сортименту, підвищення родючості землі, організації догляду і поливу, боротьби з шкідниками і хворобами. Всі ці питання виникають і при вирощуванні помідорів. Особливої уваги потребує профілактика вірусних та бактеріальних уражень томатів.


В останні роки овочівники звертають увагу на те, що бура плямистість томатів, як і деякі інші хвороби, заважають отримати хороший урожай цієї культури. В деякі роки на городах захворювання вражає до 80% посадок помідорів. Це відбувається в теплицях без обігріву і у відкритому грунті. Щоб успішно організувати профілактику захворювання, потрібно зрозуміти, хто або що його викликає.

Зміст:

 • Біологія збудника бурої плямистості томатів
 • Як боротися з бурою плямистістю на помідорах
 • Профілактика захворювання кладоспоріозу

Біологія збудника бурої плямистості томатів

Кладоспоріоз

Збудником кладоспоріозу або бурої плямистості є гриб Cladosporium fulvum Cooce. Зараження відбувається при попаданні на рослини конідій цього гриба. Конідії відрізняються від звичайних спор, тим, що утворюються не в спеціальних органах гриба кладоспоріум - спорангіях, а прямо на виростах міцелію кондієносцях. Створення конідій відноситься до безстатевого виду размноження. Конідії легкі, схожі на пил і легко потрапляють на найрізноманітніші предмети.

На здорові рослини конідії кладоспоріум можуть потрапити з повітря, з води, з робочих інструментів. Небезпека такого способу зараження полягає в тому, що конідії можуть зберігати життєздатність без рослини-господаря. Вони прекрасно зимують на рослинних рештках, у грунті і на ньому, на конструкціях теплиць. Конідії стійкі до високих і низьких температур, висушування.

Потрапляючи на листя, в умовах підвищеної вологості, конідії гриба кладоспоріум починають проростати. Головним фактором швидкого зростання є вологість вище 90 - 95%. Найчастіше ураження листя грибком стає помітним в середині вегетаційного періоду, коли помідори набирають колір і формують зав'язь.

Кладоспоріоз на помідорах

На верхній стороні листових пластин стають помітними жовтуваті плями, різної форми і розміру. Якщо перевернути листову пластину, то знизу добре помітний світлий наліт, який поступово темніє і буріє. Крім того, текстура нальоту стає більш щільною і бархатистою. Це і є конідії, проростають, збудники бурої плямистості томатів. Якщо на цій стадії не вжити дієвих заходів, то листя почнуть втрачати свій колір і форму, вони жовтіють, засихають і обсипаються.

В першу чергу відмирає ослаблене листя. Втрачаючи зелене листя, помідори разом з ним втрачають і здатність до фотосинтезу в потрібному для плодоношення обсязі, що істотно знижує врожай. Збудник може оселитися і на квітках, і вразити молоду зав'язь томатів. Якщо вчасно не розпізнати захворювання і не почати з ним боротьбу, то можна втратити більшу частину врожаю.

Як боротися з бурою плямистістю на помідорах

Як боротися з бурою плямистістю на томатах

Лікування рослин від бурої плямистості потрібно починати негайно. При незначному ураженні допоможуть народні методи боротьби.

Народні способи боротьби:

Обприскування настоєм часнику.

Півкіло часникових зубчиків, можна додати і часникову стрілку, подрібнити будь-яким способом. Залити 10 л води і залишити на добу. Після чого рясно обприскати всі помідорні кущі на ділянці або в теплиці.
Чергувати полив помідор розчином марганцівки з поливом розчином деревної золи. Марганцівку розвести до рожевого кольору, а для отримання розчину золи потрібно 300 г золи, залити їх 1 - 2 літрами води і нагріти до кипіння. Через 15 хвилин зняти з вогню і довести обсяг до 10 л.
Якщо народні засоби не допомогли, то доведеться вдатися до хімічних препаратів.

Хімічні засоби проти бурої плямистості томатів

Кладоспоріоз на томатах

Вдаючись до обприскування хімікатами, потрібно пам'ятати, що якщо після нього не пройшло три тижні, помідори вживати в їжу не можна.

 • Обприскування контактними препаратами із серії Браво. Приготувати розчин по прикладеній інструкції, обробити посадки помідор. Зробити це бажано в суху погоду. Через 7 - 10 днів обробку повторити.
 • Обприскування препаратом Фітолавін можна рекомендувати при великих площах поразки хворобою. Розчин цього препарату легко проникає всередину клітин і лікує помідори зсередини. У теплицях помідори обробляють дворазово, у відкритому грунті до 3 - 4 разів.

Як відомо, найкращим лікуванням є своєчасна профілактика.

Профілактика захворювання кладоспоріозу

Перед посадкою помідор грунт можна пролити розчином Фітоспорін. Цей же препарат додають у воду для поливу, чергуючи полив чистою водою з поливом розчином Фітоспорін. Щоб уникнути поширення захворювання, застосовують профілактичне обприскування помідор після висадки розсади. Роблять це з перервою в 14 днів. Для цього підійде той же Фітолавін.

Для профілактики можна пролити помідорні кущі розчином дріжджів. Досить розвести 0,1 кг дріжджів в 10 л води. Для запобігання зараження потрібно дотримуватися принципу чергування культур і не садити помідори після картоплі, перців, баклажанів.
Крім того, після збирання врожаю все бадилля та інші рослинні залишки прибираються з грядки і знищуються. Дотримання режиму вологості буде також хорошим профілактичним заходом проти бурої плямистості томатів. При вологості 60 - 70% конідії не проростають. Крім того, істотно знизить ризик зараження вирощування стійких до захворювання гібридів і сортів помідор:

 • Наша Маша F 1
 • Вікторія F 1
 • Червона Комета F 1
 • Червона вишня
 • F 1 Титанік
 • Адміралтейський

Перераховані вище заходи профілактики допоможуть уникнути втрат врожаю томатів від захворювання бура плямистість.

Відео про буру плямистість томатів і методи лікування:

Цікаві матеріали по темі:

Загрузка...

Напишіть відгук

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *