Садівник-городник > Овочі > Популярні ранні сорти томатів для закритого та відкритого грунту

Популярні ранні сорти томатів для закритого та відкритого грунту

сорти томатів

Помідори по популярності овочевих культур стоять в трійці лідерів поруч з огірками і капустою. Їх люблять як в свіжими, так і після приготування.

Незважаючи на те, що ця культура теплолюбна, нові сорти дозволяють отримати урожай помідорів при вирощуванні їх у відкритому і закритому грунті навіть в регіонах з нестійкою погодою і помірним кліматом.


Постараємося дізнатися про те, які ранні сорти томатів для цього підходять для особистих городів найбільше.

Ранньостиглі помідори з обмеженим ростом пагонів для відкритого грунту

Ранньостиглі сорти томатів фото

Всі сорти і гібриди помідорів можна розбити на групи по терміну дозрівання. Надранні помідори починають достигати вже на вісімдесятій добі після появи дружних сходів. Звичайні ранні сорти дозрівають в основному на 95 - 100 день. Незважаючи на величезну кількість сортів, кожен овочівник - любитель намагається підібрати такі, які поєднують в собі не тільки ранньостиглість, але і ряд інших якостей:

 • смак
 • врожайність
 • несприйнятливість до захворювань
 • стійкість до несприятливої погоди
 • товарний вигляд
 • транспортабельність

До ранньостиглих сортів для відкритого грунту з детермінантним, тобто з обмеженим ростом пагонів, що поєднують в собі перераховані вище властивості, відносяться:

 • Парадиз
 • Перлинка
 • Іришка
 • Максимка
 • Монастирська трапеза
 • Гармонія
 • Скороспєлка
 • Ефемер

Сорт "Скороспєлка"

Повністю відповідає своїй назві, так як при сприятливих погодних умовах і при самому мінімальному догляді починає дозрівати вже на 70 - 75 день. Форма плодів кругла, злегка плеската. Колір червоний. Зелена пляма біля плодоніжки відсутня. На розрізі колір м'якоті червоний. Помідори даного сорту солодкого смаку з яскраво вираженим помідорним запахом. Плоди пружні, вагою 60 - 80 грамів, добре переносять перевезення.

Кущ компактний, висотою близько півметри. Пагони міцні. У спеціальному формуванні не потребує, однак для підвищення врожайності краще видалити перші 2-3 пасинки. Сорт стійкий до хвороб. Можна сміливо віднести до сортів, про які говорять "посадив і забув". Призначення томатів "Скороспєлка" — універсальне. Вони хороші як свіжими, так і для приготування соків, томатної пасти, різних страв.

Гібрид "Ефемер F 1"

Дуже ранній гібрид з обмеженим ростом. Висота пагонів не перевищує 45 см. Дозрівання наступає на 80 добу після проростання насіння. Плоди округлі, яскравого червоного кольору, без зеленої плями біля цвітоножки. М'якоть щільна, солодка. Розмір плодів 80 - 100 грамів.

Гібрид "Ефемер" стійкий до основних хвороб томатів, в тому числі до фітофторозу. Сорт урожайний, з 1 кв. м можна зняти до 10 кг помідорів. Вирощувати можна без видалення пасинків і формування кущів.

Скоростиглі сорти помідорів з необмеженим ростом пагонів

Високорослі сорти томатів ранні

Високорослі ранні томати з необмеженим ростом хоч і вимагають вирощування на шпалерах і деяких зусиль по формуванню кущів, однак, по врожайності перевершують низькорослі сорти. До них відносяться:

 • Біг Біф F 1
 • Бармалей
 • Зелений доктор
 • Адмірал F1
 • Франт F 1
 • Сорт "Бармалей"

Особливо популярний у любителів томатів з рожевим кольором плодів. Дозріває на 98 - 100 день. Пагони з необмеженим ростом досягають у висоту до 2,0 м. Плоди круглі, злегка приплюснуті, великі, до 200 - 300 грамів вагою. Смакові якості томатів цього сорту відмінні. Плоди стійкі до розтріскування.

Смак солодкий, призначення салатне, придатні для отримання соків. Гарна врожайність, при розміщенні на 1 кв. м трьох рослин, можна прибрати більше 16 кг плодів. Вирощувати рекомендується в 1-2 стебла з обов'язковим видаленням пасинків і закріпленням на шпалері. Для отримання плодів вирівняного розміру, потрібно проводити нормування зав'язі.

Для цього в кисті краще залишати не більше 5 зав'язей. При дотриманні режиму поливу і підгодівлями якість плодів і врожайність збільшуються.

Сорт "Зелений доктор"

Дуже цікавий сорт з плодами типу черрі. Висота пагонів 1,8 - 2,0 м. Плоди зібрані в кисті, довжина кистей доходить до 30 см. Розмір плодів невеликий, вага не більше 10 - 15 грамів. Забарвлення стиглих плодів зелене, від світлого зеленого до темно-оливкового відтінку, в стадії повної стиглості можуть проявитися жовті тони. За смаком плодів сорт відноситься до найсолодших томатів. Для отримання хорошого врожаю потрібно обов'язково видаляти пасинки.

Плоди томатів із зеленим забарвленням в стадії повної зрілості корисні для тих людей, які мають алергію на червоні помідори. Крім того, підвищений вміст зеленого пігменту позитивно впливає на організм, виводить токсини, регулює обмін речовин. Сорт універсальний, придатний для приготування кетчупу і томатного соку незвичайного, зеленого кольору.

Гібрид "Франт F1"

Гібрид високорослий, з довжиною пагонів до 2,5 метрів. Для любителів томатів цікавий формою плодів, що нагадують серце. Плоди великі, середня вага 300 - 400 грамів. Забарвлення яскраве, червоне.

Призначення універсальне. Гібрид придатний для вживання в свіжому вигляді і для отримання соків, томатної пасти, кетчупів. Добре підходить для домашнього консервування у вигляді салатів.

Відео про те, як вибрати кращі сорти ранніх томатів:

Даний сорт потрібно вирощувати в 1-2 пагони з обов'язковим закріпленням на шпалері. Сорт чуйний на регулярні підгодівлі. Якщо ранні сорти для відкритого грунту будуть вирощуватися через розсаду, то посів насіння потрібно провести в кінці березня - початку квітня. У грунт пересаджувати розсаду у віці 60 днів після того, як мине загроза заморозків. Прямий посів ранніх помідор в грунт можна провести в другій половині травня.

Сорти помідорів раннього терміну дозрівання для теплиць

Ранньстиглі сорти помідорів фото
Щоб отримати початкові помідори в перших числах червня, то бажано мати теплицю або плівкове укриття. Посів насіння на розсаду для вирощування ранніх помідорів у теплиці роблять в останніх числах лютого.

Пересадку в теплиці розсади можна зробити вже в кінці квітня. Таким чином, перший урожай ранні тепличні сорти дадуть в кінці травня - початку червня, коли ранні сорти для відкритого грунту тільки будуть пересаджені на грядку. Кращими ранніми сортами томатів для тепличних споруд є:

 • Парниковий скоростиглий F 1
 • Супер зірка
 • Мандаринка
 • Трапеза
 • Зелений виноград
 • Цукрова слива малинова

Сорт "Зелений виноград"

Автором даного сорту є американський селекціонер Том Вагнер. Сорт був представлений в 1978 році. Для сучасних любителів томатів цікавий кольором і формою плодів. У повної зрілості вони мають зелене забарвлення з жовтими плямами. М'якоть на розрізі яскравого смарагдового кольору.

Форма овальна, вага до 60 грамів. Смак дуже солодкий, плоди соковиті з яскравим помідоровим запахом. Сорт зручний для невеликих теплиць і плівкових укриттів, так як висота пагонів у нього не вище 1,2 м. Ріст пагонів детермінантний. Кущ розлогий.

Сорт "Мандаринка"

Ранній сорт для теплиць. Відноситься до сортів з необмеженим ростом пагонів. Вирощувати найкраще в одне стебло з обов'язковим прищипуванням точки зростання. Кущі рослі, висота більше 2 м. Видалення пасинків і підв'язка пагонів до шпалери обов'язкові. Дозрівання плодів починається на 90 добу. Плоди зібрані в кисті. В одній руці не менше 10 штук.

Колір стиглих томатів сорту "Мандаринка" яскравий, помаранчевий. Смак у цих помідор дуже солодкий. Перевагою сорту є невибагливість і здатність давати хороший врожай навіть при погрішності в догляді. Вибираючи насіння помідорів для особистого городу, слід пам'ятати, що під ранні сорти досить відвести не більше ніж 10% всієї площі, призначеної для вирощування цієї культури

Цікаві матеріали по темі:

Загрузка...

Напишіть відгук

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *