Садівник-городник > Овочі > Корисні поради по вирощуванню баклажанів у відкритому ґрунті

Корисні поради по вирощуванню баклажанів у відкритому ґрунті

вирощування баклажанів

Баклажан — теплолюбна рослина родом з Індії. Перевага високих температур і безвітряної погоди сприяла тому, що довгий час розведенням культури займалися переважно в жаркому кліматі.


У помірних широтах рослину висаджували у теплиці, однак, при грамотному підході, можна отримати хороший урожай, вирощуючи баклажани у відкритому грунті.

Сорти баклажанів під відкритий грунт

Баклажан вважають важко вирощуваною культурою. Урожайність безпосередньо залежить від кліматичних умов. Для відкритого грунту краще використовувати менш вибагливі сорти: у них врожайність середня, або вище середньої, але ймовірність отримати плоди у відкритому грунті набагато вище, ніж у високоврожайних гібридів.

При виборі сорту баклажана в першу чергу звертають увагу на здатність дозрівання плодів рослини у відкритому грунті. Не менш важливими є і смакові якості овоча.

сорти баклажану

Для вирощування баклажанів в помірному кліматі підходять такі сорти:

 • Олексіївський
 • Робін Гуд
 • Алмаз
 • Рожевий фламінго
 • Вакула

Ранньостиглий сорт «Олексіївський» зростає до 70 см у висоту. Кущ дає плоди темно-фіолетового кольору циліндричної форми. Довжина доходить до 15 см. М'якоть біла, щільна, що не гірчить. Середня вага плоду 150 г. Середній вихід врожаю більше 6-8 кг з м².

Ранньостиглий сорт «Робін Гуд» дає стиглий плід через 110 днів після сходів. Висота куща досягає 110 см. Баклажан має грушоподібну форму і бузковий колір. Маса близько 300г, довжина — до 17см, діаметр — 9см. В основному вирощується для засолювання і консервації, так як прекрасно зберігає смакові якості і приємно смакує зі спеціями.

Баклажан «Алмаз» визнаний одним з найбільш врожайних сортів у відкритому грунті. Кущ заввишки 65 см дає стиглі плоди на 150 день від сходів. При хороших погодних умовах можна збирати до 8 кг овочів з м². Окрас баклажана варіюється від темно-фіолетового до коричнево-бурого. Середня вага плоду 150 г, форма циліндрична, довжина 17 см, діаметр 9 см.

Кущ «Рожевого фламінго» виростає до 150 см. Стиглі плоди отримують на 120 день. Вага баклажана доходить до 450 мг. Сорт має плід вузький слабозогнутої циліндричної форми. Колір шкірки рожевий, м'якоть біла, має приємні смакові якості.

«Вакула» відноситься до ранньостиглих сортів, плодоносить на 110 день. Стиглий баклажан важить до 150 г, має фіолетовий окрас шкірки і білий м'якоті, плід еліпсовидної форми.

Для посадки баклажанів у відкритий грунт краще віддати перевагу ранньостиглим сортам, це підвищить шанси зібрати врожай. При виборі сорту важливо звернути увагу на стійкість рослини до захворювань, так як це одна з причин поганого врожаю.

Особливості пророщування насіння баклажана

пророщування насіння баклажану

Час від посіву рослини до отримання стиглого плода у ранньостиглих сортів становить близько 110-140 днів, отже для отримання врожаю у серпні, насіння необхідно висаджувати в кінці березня — початку травня. Але в цей час висока ймовірність нічних заморозків.

Баклажан теплолюбна рослина і, якщо температура опускається нижче 13 градусів, його зростання повністю зупиняється. Оптимальним рішенням для баклажана є розсада.

Процес вирощування розсади можна розділити на 3 основних етапи: підготовку, посадку і догляд.

Підготовка до посіву полягає в:

 • Перевірці насіння на схожість. Для цього досить замочити насіння в теплій воді на 5 хвилин. До посадки придатне насіння, що опустилося на дно посуду.
 • Підготовці насіння до посадки. Насіння баклажана важко проростають, але цей процес можна трохи прискорити, якщо перед посадкою замочити насіння на добу в соку алое або стимуляторах росту.
 • Підготовці грунту. Баклажани дуже вимогливі до складу і якості грунту. Насіння баклажана краще пророщувати в дерновій землі. Перед посадкою в неї вносять перегній, торф, суперфосфат і деревну золу. Можна додати і деревну тирсу, вона додадасть грунту певної рихлості.

Посадка. Насіння висаджують у підготовлені ємності, це можуть бути стаканчики, касети або ящики. Насіння висаджують на глибину 1,5 см з відстанню 3 см, потім контейнери вкривають плівкою і ставлять у тепле темне місце з температурою не нижче 25 градусів.

Догляд полягає в регулярному поливі теплою водою, грунт не повинен пересихати, але й болото влаштовувати не слід, оскільки це може спровокувати появу «чорної ніжки». Як тільки з'являються сходи, ящики переносять у світле місце, але не під прямі сонячні промені. У перший тиждень від сходів температуру підтримують на рівні 16 градусів, всі наступні близько 25.

Розсадний період у баклажанів триває до 70 днів, протягом усього цього часу необхідно регулярно розпушувати грунт. Рослина звикла до 12-годинного світлового дня, тому для поліпшення умов росту, день досвічують до 12 годин.

Часто незадовго до висадки розсади у відкритий грунт її загартовують. Спочатку гарту температуру опускають до 15 градусів на пару годин, у наступні дні температуру поступово знижують до вуличної, а час збільшують до доби.

Проростити насіння баклажанів досить клопіткий процес, проте ці невеликі зусилля допоможуть підвищити надалі підвищити кількість і якість врожаю.

Висадка розсади баклажанів

висадка розсади баклажану

Одним з найважливіших моментів висадки розсади є правильний вибір ділянки. При виборі ділянки слід вирішити такі завдання:

 • Які можуть бути культури попередники
 • Культури, які можу стати сусідами баклажанам
 • Які ґрунти оптимально підійдуть
 • Інтенсивність сонячного світла
 • Швидкість вітру і ступінь зволоженості ділянки

Попередниками у баклажанів можуть бути практично будь-які рослини за винятком пасльонових. До них відносять перець, баклажан, картоплю, помідори. Часовий розрив між висадкою не менше трьох років. Найкращі попередники є капуста, цибуля, морква і бобові.

Так як баклажан не любить тінь, то по сусідству краще садити низькорослі культури: цибулю, щавель, часник.

Оптимально для баклажанів підходять легкі, пухкі піщані ґрунти, багаті перегноєм. Якщо грунт суглинний або глинистий, то можна додати перегній, торф, тирсу і пісок, це значно поліпшить врожайність рослини.

Рослина любить сонячне світло, тому краще вибирати добре освітлюване місце, без тіні. Що стосується вітру, то баклажани необхідно захищати від північних вітрів. Відмінним способом є висаджування куліси з, наприклад, кукурудзи.
Баклажани більше схиляються до сухого, ніж сирого грунту, тому для висадки краще вибрати ділянку на вершині.

Розсаду висаджують, коли рослини досягають 12 см висоти. До цього часу у них формується близько 7 справжніх листків. Кущі висаджують стрічками через 30 см між кущами. Відстані між стрічками 90 см, а між рядами 50 см.

Перед посадкою куща в лунку вливають 2 літри води, рясний полив повторюють кілька разів кожного дня, доки розсада не приметься.

Важливо відзначити, що висаджують розсаду тільки після того, як весняні заморозки залишилися позаду, а земля достатньо прогрілася.

Вибір правильної ділянки під посів є одним з істотних факторів для отримання гарного врожаю, тому варто заздалегідь розпланувати і підготувати місце під баклажани.

Догляд за баклажанами у відкритому грунті

догляд за баклажанами у відкритому грунті

В першу чергу догляд полягає в поливі рослини раз на 10 днів. Об'єм води розраховується з того, що грунт повинен промокати на глибину 50 см. Під час росту рослині потрібно три основні підгодівлі: під час масової бутонізації, перед масовим збиранням плодів і після нього.

Для збільшення маси плоду на рослині залишають 4 найбільш великих стебла, інші видаляють. Необхідно також регулярно видаляти пожовкле листя і бур'яни. Останнім важливим моментом догляду є боротьба зі шкідниками. Для цього рослину своєчасно обробляють спеціалізованими препаратами.

Для отримання відмінного врожаю баклажанів необхідно уважно поставитися до всіх етапів, починаючи від вибору насіння, закінчуючи збором врожаю. У перший час може здаватися, що виростити баклажани у відкритому грунті складне завдання, однак працьовитість і уважне ставлення до рослини дозволять отримати бажане.

Дивіться, як вирощувати баклажани, на відео:

Цікаві матеріали по темі:

Загрузка...

Корисні поради по вирощуванню баклажанів у відкритому ґрунті: 4 коментарі

 1. Юрій on коментує:

  Цьогорік вирішив самостійно виростити баклажани у відкритому грунті. Дякую за вичерпну інформацію, саме те, що шукав.

 2. Тетяна on коментує:

  Я раніше вирощувала тільки сорти, Алмаз наприклад - результат був номальний, без нарікань. За рекламою дізналася про гібрид Прадо . Купила і не пошкодувала . Дозріває рано , гарні плоди - лампочки по 200г , що не переростають і без гіркоти .

  Автору статті окреме дякую за цінну інформацію!

 3. Велика подяка Вам, Тетяна, від редакції сайту "Садівник-Городник", дякуємо за теплі слова!

 4. Ольга on коментує:

  Я починаючий городник) Цього року саме баклажани посадила вперше на пробу! І вийшло! Сьогодні 21 липня і маю вже перший врожай. Хотілося почитати поради, як діяти далі, бо кущі такі лапаті і всіяні цвітом, пасинкую, але мабуть треба ще прибрати деякі гілки для більшої врожайності. Щиро дякую за поради! Буду їх дотримуватись.

Напишіть відгук

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *