Садівник-городник > Овочі > Коли сіяти сині або баклажани на розсаду для вирощування в Україні

Коли сіяти сині або баклажани на розсаду для вирощування в Україні

коли сіяти баклажан на розсаду

Баклажани або сині, як перці і томати, відносяться до сімейства Пасльонових та є досить теплолюбними рослинами. Виростити їх без попереднього посіву насіння на розсаду в умовах України неможливо. Так як період між проростанням насіння і збором урожаю перевищує чотири місяці для більшості сортів.


Крім того, у ріст баклажани рушають тільки за певних температур грунту і повітря, при достатньому сонячному освітленні. Якщо їх посіяти прямо в грунт, то зробити це доведеться не раніше початку червня, зійти то насіння зійде. Але дати урожай не встигне. Для цього треба заздалегідь потурбуватися про розсаду і терміни її посіву. Коли сіяти баклажани для вирощування через розсаду, залежить від сорту і погодних особливості регіону. Але є загальні рекомендації.

Що потрібно знати, що б посіяти сині або баклажани на розсаду в строк?

Щоб визначитися з термінами посіву насіння баклажану на розсаду, спочатку вибираємо сорт. Залежно від терміну дозрівання, "синенькі" бувають:

 • ранньостиглими, до збору врожаю приступають через три з половиною місяці після сходів
 • середньостиглі, збирати можна через чотири місяці
 • пізньостиглі, дозріють через чотири з половиною місяці

Отже, пізні сорти сіяти треба раніше, ніж скоростиглі.

Наступний фактор — це наявність теплою теплиці. Якщо є можливість підрощувати розсаду в умовах теплиці, що обігрівається, то посіяти насіння можна трохи раніше і зайнятися цим можна вже в лютому.

Якщо такої можливості немає, треба обов'язково враховувати терміни висадки розсади у відкритий грунт. Інакше при занадто ранньому посіві розсада "перестоїть" і витягнеться, або буде занадто мала для відкритого грунту. Всі сорти баклажану бояться заморозків, тому треба враховувати, що пізні заморозки можуть бути наприкінці травня, отже, до 20-х чисел висаджувати розсаду у незахищений грунт небезпечно. Іноді городники йдуть на ризик: якщо потрібно висадити всього кілька десятків рослин, на ніч їх накривають відрами, обрізаними пет-бутилями.

Враховуючи, що бажаний вік розсади на момент пересадки на постійне місце не повинен перевищувати двох місяців, то кращим стерміном посіву на розсаду є березень місяць.

розсада баклажану коли сіяти

Пізні сорти краще посіяти на початку березня, а ранні — в третій декаді місяця. Враховуючи, що насіння з гарною схожістю проростає на 8-10 день, то до моменту висадки в грунт можна отримати бажаний вік. Але тут не варто забувати і про прогрівання грунту на грядках. Якщо посадити в занадто холодну землю, то зростання баклажану сповільниться, а термін вкорінення та акліматизації збільшиться. Для такої культури, як баклажани, треба почекати, коли грунт прогріється до +10 градусів. Перевіряється температура звичайним термометром, поглибленим на довжину коренів розсади.

За сукупністю всіх цих ознак, для територій з безморозним періодом в 95-110 днів, строки посіву сходяться на березні місяці. Якщо підвело насіння і сходи вийшли недружні, можна частину пересіяти трохи в більш пізні терміни.

Строки посіву за місячним календарем

Багато овочівників орієнтуються в термінах посіву баклажану на розсаду не тільки за погодними та кліматичними умовами, але й за місячним календарем. Тобто беруть за основу фази місяця, сприятливі для вирощування певних груп рослин.

У лютому та березні поточного року фази місяця розподілили наступні сприятливі строки посіву насіння баклажан:
лютий - 1,10,11,21,22, 27,28
березень - 1,2,3,4, 21,24, 25, 27
Якщо розсада погано зійшла, слабка або загинула з якоїсь причини і виникає необхідність додаткового посіву, то найкраще це зробити 6 і 31 березня. В крайньому випадку досіяти можна в перший тиждень квітня.

Так само на місячний календар можна орієнтуватися для визначення сприятливих днів для:

 • підготовки ґрунту
 • підготовки насіння
 • посіву
 • обробки сходів
 • пікіровки
 • та інших агрономічних заходів

Особливості вирощування розсади синіх або баклажану

вирощування розсади баклажану

Купуючи насіння, зверніть увагу на термін придатності, якщо воно пролежало більше двох років, то схожість його зменшиться.

Якщо всі терміни були дотримані, а агротехніка не порушена, то до моменту висадки в грунт розмір розсади повинен бути не менше 12-15 см і не більше 20-25 см. На кожному кущику повинно бути не менше семи добре сформованих листків. Якщо раптом розсада почала тягнутися вгору, то слід зменшити її полив і забезпечити рівномірне освітлення.

З-за надмірної вологості та нестачі освітленості розсада може вийде тонкою і слабкою. Якщо з-за погодних чи інших причин не вистачає природного освітлення, то треба скористатися спеціальною лампою.

Якщо посіви вийшли загущеними, то краще частину саджанців відсадити в інші ємності. Загущені посіви — причина багатьох захворювань.

Що б розсада синеньких не загинула в першу ж ніч після висадки у відкритий грунт, в останні 10 днів треба проводити її загартовування на відкритому повітрі. Починаючи з декількох годин до цілого світлового дня, необхідно виносити розсадні ящики з приміщення або теплиці. В останні дні, при теплій погоді, можна залишити на ніч. Ці заходи дозволять рослинам адаптуватися до умов навколишнього середовища.

Якщо все ж розсада перестояла і витягнулася, то при пересадці в грунт варто відщипнути верхівки у самих довгих пагонів, а можливо навіть видалити перші бутони. Це прискорить укорінення розсади.

При виникненні загрози заморозків можна організувати обкурювання грядок димом або укриття їх покривними матеріалами. Грамотний посів розсади баклажану буде запорукою гарного врожаю "синеньких" в кліматичних умовах України.

Коли висаджувати розсаду синіх у грунт

коли саджати розсаду баклажану

Переважно при посіву в середині березня розсада вже готова в другій декаді травня. Якщо ви наважитесь висадити її у грунт раніше 10 числа, необхідно буде прикрити рослини плівковим тунелем, або саморобними плівковими укриттями: біля рослини закріплюється високий кіл, на ньому розташовують шматок укривної плівки, краї розправляють, закріплюють насипом землі. На день можна знімати укриття. Зберегти від заморозків можуть звичайні цеберки, обрізані 5-літрові бутилі, якими на ніч накривають рослини.

Безпечним терміном вважається висадка розсади баклажану після 25 травня, коли загроза зворотніх заморозків минує.

Цікаві матеріали по темі:

Загрузка...

Коли сіяти сині або баклажани на розсаду для вирощування в Україні: 3 коментарі

 1. Скільки ж треба знати тонкощів, щоб мати добрий врожай! У нас на півдні - в Одеській області сіненькі іноді починають саджати наприкінці квітня, бо температура іноді сягає 25 градусів тепла.

 2. У мене баклажани щороку колорадський жук їсть, аж хрумтить). Ніколи не думала, що він баклажан любить. Я картоплю не вирощую, а сусіди по дачі садять дуже багато. Вичитала, що сіткою москітною потрібно вкривати - все зробила. І що? Відкриваю сітку - сидять, милі, і хрумтять).

 3. Садівник on коментує:

  Ірина, я на перших порах, поки кущики молоді, захищаю баклажани "Престижем": перед посадкою даю постояти розсаді в розчині протягом 6 годин. До перших плодів отрута розпадається. А до того часу жука вже витравлюють настільки, що його і руками можна зібрати.

Напишіть відгук

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *