Садівник-городник > Овочі > Капуста калі: вирощування, догляд, корисні харчові властивості

Капуста калі: вирощування, догляд, корисні харчові властивості

капуста калі користь

 

Калі — це рослина сімейства капустяних, відома багатьом під такими назвами, як «грюнколь» або «браунколь».

Головна особливість даного сорту в тому, що капуста не має так званого качана.


Капуста калі: особливості виду

Візуально вона може нагадувати ажурні листя салату. Існує думка, що сорт калі — це найближчий родич дикої капусти. Про це ж свідчить і їх зовнішня схожість. Однак звідки саме бере свій початок історія появи даного овоча, досі не відомо.

З початку другого року свого життя рослина випускає цвіт. Саме ж листя набуває зеленуватого або фіолетового кольору. Капуста неймовірно стійка до різких перепадів температур. Вона цілком нормально почуває себе як при -7 градусах, так і при +27 градусах Цельсія. Це дозволяє без особливих проблем вирощувати культуру в різних кліматичних поясах та широтах.

Не дивлячись на високий вміст поживних речовин і мікроелементів, даний сорт капусти не часто можна зустріти в складі знаменитих страв ресторанної кухні. Для застосування в кулінарії в кафе та інших закладах громадського харчування частіше використовується брюссельська капуста, або брокколі. Однак недооцінювати користь від вживання в їжу капусти калі просто непробачно. У складі її листя міститься колосальна кількість необхідних організму мікроелементів.

Калі — це особливий сорт капусти. В їжу частіше вживають м'яке та ніжне листя рослини. Стебло кілька твердіше і грубіше, а значить і важче в обробці. Також даний сорт капусти вирощується в якості кормової культури або використовується суто в декоративних цілях, завдяки її свіжому, привабливому й оригінальному зовнішньому вигляду.

Корисні властивості капусти калі

капуста Калі

Користь калі для організму людини в рази перевершує в порівнянні з багатьма зеленими культурами. За змістом корисних мікроелементів її можна назвати лідером серед овочів.

У складі листя капусти є:

 • Легкозасвоюваний білок, який містить безліч амінокислот
 • Жирні кислоти ОМЕГА-3
 • Необхідні організму вітаміни А і C
 • Кальцій, що відрізняється високою біодоступністю
 • Магній, що сприяє зміцненню серцево-судинної системи
 • Глюкорафанін — речовина, що має антиканцерогенну та антибактеріальну властивість
 • Індол-3-карбинол — елемент, відомий своїми множинними корисними властивостями

Даний сорт капусти корисний:

 1. При недостатньому споживанні білка, низькокалорійній дієті, а також дотриманні вегетаріанського раціону харчування
 2. При дефіциті кальцію в організмі
 3. Користь, як від основного джерела антиоксидантів
 4. Для профілактики захворювань зору, а також при високих зорових навантаженнях (робота за комп'ютером, читання і заповнення документації тощо)
 5. При включенні в звичний раціон, з метою профілактики захворювань та загального зміцнення організму
 6. При ожирінні, з метою зниження загальної калорійності харчування

страви з капусти калі

Високий вміст хлорофілу в капусті калі робить цей овоч дуже цінним для крові людини. Коли наша кров добре протікає в організмі, більшість захворювань самі собою усуваються.

Кале також відома як браунколь або BrassicaOleracea і є зеленим листовим овочем. Вважається дикою капустою, яка походить від зелених або фіолетових кольорових різновидів.

Має солодкуватий смак з синьо-зеленими листками. В більшості випадків використовується в салатах або для виготовлення соку.

Калі містить пристойну кількість Омега-3 ALA (альфа-ліноленова кислота). Вона багата кальцієм, міддю, залізом, калієм, а також має високий вміст вітаміну В1, В2, С, Е і К.

Має високий вміст бета-каротину, лютеїну і зеаксантину. Подібно брокколі, браунколь також має протиракові властивості, які допомагають боротися з пухлинами, підвищуючи «ремонт» здорових клітин і блокуючи ріст ракових клітин.

Крім цього, капуста також багата флавоноїдами, яка контролює розлад шлунка, запалення і напругу. Відомо також, що вона допомагає знизити рівень холестерину.

На даний момент, корисні властивості капусти калі ретельно вивчаються фахівцями множинних наукових інститутів та медичних установ. Вже виявлена її ефективність в ході лікування деяких захворювань, серед яких хвороби зору, хімічні та інші отруєння, а також ряд інших хворобливих станів.

Як виростити капусту калі?

капуста калі вирощування

Даний сорт капусти вкрай невибагливий до умов вирощування. Вона здатна рости практично в будь-яких кліматичних умовах і легко пристосовується до усіх видів грунту. Однак найкраще відчуває себе в піщаному, торф'яному або середньоглинистому ґрунті, багатому живильними речовинами. Органічні добрива і добавки практично не потрібні.

 1. Виберіть сорти капусти, які підходять до ваших кліматичних умов. Капуста Калі, зазвичай групується за формою листя. Дозріває в період від 45 до 75 днів, після її висадки. В'юнка Калі, солодка і м'яка, один з найбільш популярних сортів на городніх ділянках. Листя у кучерявої калі фігурні і зморшкуваті. Діно Калі — листя високі і тонкі, мають зморшкувату структуру. Прем'єр-Калі відома своєю морозостійкістю і здатна рости дуже швидко. Сибірська Калі є витривалим сортом, який (як випливає з назви) може витримувати суворі температури і легко чинить опір шкідникам. Червона Русская Калі, має значні, скорочені червоне листя. Червона Калі, має різкий фіолетово-червоний колір, ідеально підходить для додавання до барвистих страв. Тростева Калі, має товсте стебло, яке може вирости до 2 метрів у висоту.
 2. Виберіть на своїй садовій ділянці місце для вирощування капусти. Вам знадобиться місце до 15 см на одну зростаючу рослину, не залежно від сорту. Виберіте область ділянки з сонячним світлом, або з невеликою часткової тінню. Уникайте низинних ділянок на своєму городі, де при великій кількості опадів може статися заболочування грунту. Якщо у вас немає хорошої дренажної системи, то вирощуйте капусту на піднесених грядках.
 3. Перевірте ваш грунт на рН. Капуста Калі потребує грунту з рН між 5.5 і 6.8. Переконайтеся, що ви посадили капусту в здоровий грунт. Глинясті грунти зашкодять смак вирощеної капусти. Якщо рівень рН нижче 5.5, то збагатіть грунт компостом, щоб він був більш кислим. Якщо рівень рН вище 6.8, то додайте в грунт сірку, для зниження кислотності.
 4. Коли робити посадку капусту Калі? Якщо ви вирощуєте капусту з насіння (розсаду), то насіння висаджуються в грунт в теплому закритому приміщенні, з розрахунком від 5 до 7 тижнів до останніх заморозків. Щоб насіння капусти проросли, потрібна температура грунту не менше 15 градусів за Цельсієм. Насіння проростають більш ефективно, при температурі грунту більше 20 градусів за Цельсієм.капуста калі як виростити
 5. Змішайте грунт з органічним добривом. Капуста Калі любить компост, який приготовлений із залишків риби або чаю.
 6. Висадіть в грунт розсаду після останніх морозів, на відстані 15 см одну рослину від одної.
 7. Якщо ви капусту Калі вирощуєте з насіння у відкритому грунті, то глибина залягання насіння в грунті повинна бути не більше 1-1,5 см від поверхні.
 8. Поливайте водою таким чином, щоб до повторного поливу, вода повністю висохла.
 9. Саджанці висаджуються у відкритий грунт тоді, коли вони стали не менше 10 см заввишки і як мінімум мають 4 розвинених листка.
 10. Нанесіть тонкий шар добрива рівномірно по зростаючій області. Дотримуйтесь конкретних інструкцій з внесення добрива в грунт. Якщо ви використовуєте компост або мульчу, то перемішайте її з грунтом, якщо ж ви використовуєте добриво з водоростей або кам'яного порошку, то досить розсипати по поверхні грунту.
 11. Пересадку саджанців у відкритий грунт здійснюйте дуже обережно, виймаючи їх з контейнерів, щоб не зашкодити стебло або кореневу систему рослини.
 12. Використовуйте садову лопатку для пересадки саджанця у відкритий грунт. Садовою лопаткою зробіть глибоку ямку таким чином, щоб листя саджанця майже торкалися землі. Саджанці повинні знаходитися один від одного не менше 15 см, а грядки від 40 до 60 см.
 13. Якщо ви пророщуваєте насіння капусти Калі у відкритому грунті, то площу посадки укрийте поліетиленовою плівкою, поки не з'являться перші листки.
 14. Проводьте поливання рослин дуже ретельно.
 15. Після того як саджанці підросли, тримайте грунт навколо рослини завжди вологим. Якщо літні дні дуже спекотні, то доведеться полив здійснювати частіше, ніж в прості теплі дні. капуста калі харчові якості
 16. Удобрюйте ваші рослини протягом усього вегетаційного періоду, кожні 6-8 тижнів. Добрива допомагають рослині рости міцними і здоровими, з солодким листям.
 17. Покладіть мульчу навколо капусти, якщо листя почнуть загнивати або знебарвлюватися. Переконайтеся в тому, що ваші рослини досягли висоти не менше 15 см, перш ніж мульчувати грунт. Мульчування запобіжить попаданню землі на листя рослини.
 18. Видаліть з рослини хворі або знебарвлені листя.
 19. Збір врожаю капусти здійснюють на 70 -90 добу після її висадки. Капуста повинна бути не менше 20 см у висоту, перш ніж ви почнете збір урожаю листя. Якщо зрізати все стебло з листям приблизно до 5 см від землі, то рослина продовжить далі вигоняти листя, так що можна надалі зібрати два врожаї з одного кореня. Не дозволяйте довго листю залишатися на стеблі після того як воно дозріло, так як воно стане гірким і жорстким.

Поради:

 • Рослина стійка до грибкових та бактеріальних захворювань, тому можна через це не перейматися.
 • Можна їсти як сирою, так і вареною, тушкованою, смаженою та запеченою.
 • Листя зберігають в холодильнику протягом приблизно 3 тижнів.

Попередження:

 • Не вирощуйте капусту Калі поруч з бобовими рослинами, полуницею і помідорами.
 • Шкідники — це гусениці, сіра капустяна попелиця, метелик «капустница», равлики і слимаки.

Відео про корисні властивості і використання капусти калі:

Цікаві матеріали по темі:

Загрузка...

Капуста калі: вирощування, догляд, корисні харчові властивості: Один коментар

 1. Софья on коментує:

  Капуста дійсно корисна, смачна і красива до того ж. Спробую в цьому році її посадити.

Напишіть відгук

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *