Садівник-городник > Овочі > Гарбуз Вирощування і догляд у відкритому грунті

Гарбуз Вирощування і догляд у відкритому грунті

Як виростити гарбуз

З гарбузом знайомі всі. Хто ж може не знати про царя городів? У гарбузі дуже багато корисних речовин, і коротко я про них розповім, але докладна розмова сьогодні буде про вирощування гарбуза і догляд за ним у відкритому грунті.


У плодах цього овоча накопичується багато вітамінів і мінералів, корисних і дітям і дорослим. Його плоди містять солі калію, заліза, фосфору, цинку, фтору магнію, кальцію, натрію, міді, вітаміни від першої до останньої літери, каротини, харчові волокна і пектини.

Сік призначають для лікування простатиту, серцево-судинної системи, шлунково-кишкового тракту, виведення каменів. М'якоть цих плодів прискорює обмін речовин. Плоди гарбуза широко використовують в кулінарії. З нього готують перші страви, гарніри, желе, цукати. Варять повидло, компоти, запікають і маринують. Ось такий універсальний і корисний овоч, а тепер повернемося до головної теми

Як виростити гарбуз і забезпечити правильний догляд

Вирощування гарбуза у відкритому грунті

Гарбуз досить невибаглива культура. Його можна вирощувати майже у всіх кліматичних поясах, головне, підібрати правильний сорт. У південній зоні України, де багато сонячних днів і довгий теплий період, можна вирощувати будь-який сорт.

Сорти для Полісся та Лісостепу
Для Полісся та Лісостепу потрібно вибирати або скоростиглі сорти або ті, які пристигають при зберіганні.
Для вирощування в наших краях підійдуть такі сорти, як:

  • Перлина. Дозріває урожай через 100 - 110 днів, плід важить 5 -7 кг, м'якоть має мускатний аромат, довго зберігається, має прекрасний смак, рослина добре переносить несприятливі погодні умови, врожайність до 15 кг / м2.
  • Кущовий золотий. Плоди дозрівають за 90 - 105 днів, вага одного плоду 2,8-3,7кг. Зростає компактним кущем, м'якоть соковита, дуже смачна, врожайність - до 15 кг / кв.м
  • Кущовий помаранчевий. Від сходів до збирання врожаю 92-104 дня. Вага одного гарбуза 4-7кг, М'якоть солодка, соковита, смачна. Каротину більше ніж у моркві, врожайність 13,4 кг / м2.
  • Лікувальний. Родина сорту Кубань. Короткий термін до знімання плодів дозволяє вирощувати цей сорт по всій території України. Сорт дає хороший урожай незважаючи на липневі похолодання з затяжними дощами.

Безліч сортів гарбуза знайдете в спеціалізованих магазинах.

Вирощування гарбуза на теплій грядці

Гарбуз на теплій грядці

Якщо бажаєте отримати врожай раніше, гарбуз вирощуйте на теплих грядках або компостних купах.
Теплу грядку зробити нескладно, але це потребує фізичних зусиль. Восени, на відведеному для грядки місці викопують траншею. Шириною не більше метра, довжиною по необхідності. У глибину вона повинна бути не менше 40 см. У неї спочатку складають гілки і хмиз. Потім шар листя, здорового бадилля, скошену траву. Далі, напівперепрілий гній.

Заключний шар - поживний грунт. Його повинно бути 20-30 см. Навесні, приблизно за місяць до посіву, підготовлену грядку проливають великою кількістю гарячої води. Почнеться процес «горіння» гною, грядка нагріється. Через місяць грунт охолоне до потрібної температури. Можна буде приступати до посіву.

Підготовка насіння

Насіння всіх гарбузових починають готувати до посіву заздалегідь. Щоб на плетях було більше жіночих квіток, насіння прогрівають. Досить 2 місяці потримати насіння в паперовому пакеті біля батареї.

  • Для посіву відбирають невелике, але важке насіння. Щуплі відбраковують: в розчині солі 1 ч.л. солі на склянку води. Насіння, які спливли можна викинути, що залишилися промивають і просушують.
  • Відібране насіння пророщують. За 2-3 дні до посіву знезаражують - витримують воді (45-50 ° С) 2-3 години. Далі їх пророщують. З'явився корінець - сигнал до того, що насіння готове до посіву.

Посадка в грунт під плівку

Підвищити холодостійкість сходів можна загартовуванням. Проросле насіння залишають у вологому матеріалі на 3-5 днів в нижній частині холодильника.
На той час, коли встановиться відповідна погода, вологи в грунті може не вистачати. Це відсуває появу сходів на більш пізній час і уповільнює їхній ріст. Перед посівом насіння в кожну лунку заливають по 1,5-2 л гарячої води. У теплу землю кладуть насіння і засипають ґрунтом. Засіяні грядки накривають плівкою.

Коли з'являться паростки, над ними прорізають плівку, рослини виходять назовні і розростаються. Температура грунту під плівкою стає вище на 4 - 5 ° С.
Якщо використовувати метод змішаних посівів, то ймовірність отримання сходів збільшиться. Насіння сіють на різну глибину, одночасно з пророслими сіють сухе насіння, яке зійде пізніше. Якщо проросле насіння зійде і з ним нічого не сталося, то те, що зійшло пізніше, паростки прищипують. Висмикувати сходи не рекомендується - можна пошкодити залишені паростки.

Гарбуз на опорі

При настанні стійкого тепла можна спорудити опору, по якій пустити батоги гарбуза.

Вирощування гарбуза через розсаду

Урожай сортів, що довго зберігаються, або ранній урожай вийде, якщо виростити гарбуз через розсаду.

Як виростити гарбуз

Для цього підійде парник або добре освітлене, південне підвіконня в квартирі. Для отримання розсади насіння так само прогрівають, знезаражують і пророщують. Оброблене насіння сіють за 20 днів до посадки розсади в грунт. Вирощувати розсаду краще в торф'яних горщиках, об'ємом не менше 0,4 л. Щоб грунт в таких горщиках повільніше висихав, горщики треба поставити в глибоку тару, а всі проміжки заповнюють вологоємним субстратом - піском або торфом.

Земляна суміш для цього підійде: легкий грунт з торфом, перегноєм, що добре розклався, дерновою землею і перепрілим гноєм в пропорції 5: 3: 1: 1. Поки насіння не зійшло, температуру потрібно підтримувати 18-25 ° С вдень і 15-18 ° С вночі. При появі сходів температуру знижують на 5-6 днів до 15-18 ° С вдень і до 12-13 ° С вночі. Це не дозволить розсаді витягнутися. Потім температуру підвищують до колишнього рівня.

Вирощування гарбуза через розсаду

Важливо стежити, щоб грунт в посадочних ємностях не пересихав. Поливи повинні бути помірними, але регулярними. Надлишок вологи призводить до витягування рослин.
Коли сходам виповниться 7 днів, проводять першу підгодівлю. Для цього готують розчин нітрофоски (15 г на 10 л).

Правильна розсада має коротке і міцне стебло, невеликі міжвузля і два-три темно-зелених листа.

Зі встановленням тепла, розсаду переносять на постійне місце. Підготовлені лунки попередньо поливають теплою водою. Опускаючи розсаду в грядку, треба зруйнувати стінки торф'яних горщиків.

Сама в теплиці — голова на вулиці

Можливий і такий спосіб висадки розсади. Розсаду гарбуза садять в південній частині теплиці. Коли стебло виросте більш 50 см - батіг, піднявши плівку, направляють на відкриту ділянку. Коріння рослини залишаються в теплиці, а стебло щосили гріється на сонечку. Дозріває урожай при такій посадці раніше на 8-10 днів.

Формування рослини

Зібрати гідний урожай гарбуза можна тільки з правильно сформованих рослин. Кущі гарбуза формують в один або два батоги.
Коли кущ формують в один батіг, все бічні відростки і непотрібні зав'язі видаляють. На стеблі має залишитися не більше трьох зав'язей. Залишивши 3-4 листа над останньою залишеної зав'яззю, точку росту видаляють.
На сформованих в два пагони - залишають головне стебло і один бічний батіг. На головному стеблі залишають 2 плода, на бічному - один. Залишені пагони після зав'язі, залишивши 3-4 листа, обрізають.

Догляд за гарбузом

Формування гарбуза

Дуже важливо присипати стебла землею. Коли вони виростають більш метра в довжину, їх направляють в потрібну сторону і присипають землею в декількох місцях. На цих місцях виростаює коріння, яке забезпечуює рослину додатковим харчуванням.

Поливати гарбуз потрібно нечасто, але промочуючи грунт на 1 метр глибиною. Він «витягує» з грунту велику кількість вологи, випаровуючи її через листя. Посилений полив гарбузові потрібен до цвітіння і під час наливу плодів.

Нерівномірність поливів призводить до того, що тверда кора гарбуза розтріскується.

Щоб надходження вологи до коріння відбувалося рівномірніше, поруч з посадженим гарбузом можна вкопати пластикову пляшку, об'ємом не менше 3 літрів. Просвердлити отвори в кришці, перевернути горлечком вниз і вкопати її поруч з рослиною. У дні теж потрібно проколоти отвір. Вода з пляшки буде довго рівномірно постачати рослині вологу.

Хвороби і шкідники

Гарбуз - досить стійкий до зовнішніх чинників. Але і на ньому зустрічаються хвороби і долають шкідники. З хвороб небезпечніші за все гнилі і бактеріоз. З шкідників на посадках гарбуза частіше зустрічаються тля баштанна і павутинний кліщ.

Гнилі частіше виникають при поливах холодною водою, через великий перепад денних і нічних температур. Для профілактики проводять позакореневе підживлення мікродобривами, поливають тільки підігрітою водою. Для лікування використовують бордоську суміш.

Для боротьби з павутинним кліщем використовують настій з лушпиння цибулі (200 грам лушпиння заливають окропом, а через 3-4 години розбавляють до 10 літрів і використовують). Для кращого прилипання в розчин можна додати господарське мило.

Від попелиці позбуваються настоєм з 50гр мила, 200гр деревної золи в 10 літрах води.

Помилки при вирощуванні гарбуза

Помилки при вирощуванні гарбуза

Вони знижують кількість і якість врожаю.

Помилка №1. Використання великого насіння для посіву.
При посіві будь-якої гарбузової культури ніколи не варто використовувати найбільші насіння. Виросли з них рослини дадуть потужне бадилля і слабкий урожай. Потрібно вибирати найважчі.

Помилка №2. Недостатня площа живлення.
Для гарбуза потрібна велика площа. Справа в кореневій системі, яка у неї дуже розвинена. Садити кущі треба не ближче 3 метрів один від одного.

Помилка №3. На яку глибину сіяти насіння.
У північних районах, де мало тепла і багато вологи, насіння сіють неглибоко. На півдні сіють глибше.

Помилка №4. Вирощувати гарбузи в саду.
Посадити гарбуз під плодовими деревами не найкраще рішення. Гарбузу дерева не завадять - освітлення йому досить. А ось часті поливи, так необхідні гарбузові, шкідливі для дерев.

Помилка №5. Гарбуз на компостній купі.
Поширена практика - вирощувати гарбуз на купі або компостній купі. При нестачі тепла - це дуже поширений спосіб. Потрібно тільки врахувати, що при такій посадці виросли плоди будуть не солодкими, м'якоть вийде пухка і зберігатися вони довго не будуть.

Збирання врожаю

Як збирати врожай гарбуза

Стиглість у гарбуза легко визначається по твердій, сухий плодоніжці, характерному для даного сорту малюнку кірки.
При зборі врожаю плоди зрізають разом з плодоніжкою. Це подовжує термін зберігання врожаю. Далі, 7-10 днів гарбузи сушать, бажано на сонці. У цей час видаляється зайва волога і зміцнюється зовнішній шар.
Зберегти 1-2 місяці можна гарбуз будь-якого сорту. Для більш тривалого зберігання вибирають Крупноплодний гарбуз, у якого зовнішня кірка щільна, а в м'якоті багато сухих речовин.

Для збереження цього овоча до наступного врожаю плоди складають на суху підстилку, розкладаючи на відстані один від одного. Оптимальні умови зберігання + 6-8 ° С, вологість не вище 75%, вентильований підвал. У цих умовах зимові гарбузи можуть зберігатися до наступного врожаю. У теплій міській квартирі зрілі гарбузи пролежать не більше півроку.

Відео про вирощування та прищипування гарбуза:

Цікаві матеріали по темі:

Загрузка...

Гарбуз Вирощування і догляд у відкритому грунті: 2 коментарі

  1. Раніше вирощували багато кормового гарбуза для тварин, а останнім часом відкрила для себе гарбуз столовий - стільки з нього всього смачного приготувати можна!

  2. Лилит on коментує:

    При аскохітозі на листках, стеблах і у вузлах пагонів спочатку утворюються великі жовто-бурі плями, потім світлі плями з хлоротичними пругами, вкриті чорними пікнідами, що містять тіло хвороботворного гриба. Гарбуз сохне і гине.

Напишіть відгук

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *