Садівник-городник > Оформлення клумб і саду > Увулярія — декоративне оздоблення затемнених участків саду

Увулярія — декоративне оздоблення затемнених участків саду

увулярія

Прибудинкові території, сади, парки мають багато сильно затінених місць. Обумовлено це розташуванням ділянки або ж тим, що споруди, великі кущі, дерева відкидають тінь навколо себе. При озелененні погано освітлених сонцем місць потрібні тіньовитривалі декоративні рослини. Тут на допомогу прийде північноамериканська увулярія.


Походження та опис

У сади увулярія прийшла з Північної Америки, де вона зростає від Канади до Мексики. Багаторічна трав'яниста рослина, родичка лілейним. Кореневище галузиться горизонтально, дає кілька прямих стебел. Висота куща до 80 см, діаметр — до 40 см. Квітки досить великі, пониклі, кремові або жовтозабарвлені, нагадують лілії.

У природі представлена видами:

 • Увулярія великоквіткова
 • Увулярія пронзенолиста
 • Увулярія сидячелиста
 • Увулярія флоридська
 • Увулярія слабоопушена

увулярія слабоопушена

Зацвітає увулярія у кінці травня. Плід — коробочка. Насіння оточене привабливою для мурашок живильної оболонкою — елайсомою. Мурахи приносять насіння з елайсомою лічинкам, а після того як вона буде ними з'їдена, виносять насіння з гнізда, допомагаючи увулярії розселятися на великі території. Рослина морозостійка, невибаглива.

Увулярія в саду

На території України і країн СНД рослина з'явилася порівняно недавно: в кінці дев'яностих років минулого століття. Довго залишалося досить рідкісною. В даний час найчастіше культивується увулярія грандіфлора (великоквіткова). Рослина добре себе почуває під укриттям садових дерев, на ділянках з обмеженим сонячним освітленням. Пов'язано це з тим, що в природі поширена переважно в широколистяних лісах.

увулярія грандіфлора розмноження

Росте досить повільно, при посадці насінням зацвітає на четвертий - п'ятий рік життя. Кущі потужні, з декількох прямих стебел. Листя слабоопушене, численне. Цвітіння починається в травні. Триває 20 - 25 днів. Квітки — зеленожовті або жовті, у формі пониклих дзвіночків, довжиною до п'яти сантиметрів.

При оформленні тінистих садових і паркових доріжок чудово виглядають кущі увулярії з ніжними листками. При цвітінні жовті квіти роблять яскравим самий затемнений куточок ділянки. Після припинення цвітіння кущ не втрачає своєї привабливості. Навіть восени пожовкле листя надаює фарб саду.

При влаштуванні рокарію ця рослина виглядає дуже природньо і естетично серед каміння, поруч з невеликими формами хвойних рослин:

 • туями
 • ялівцем
 • кипарисовиком
 • ялиною пірамідальною

Незвичайне поєднання з пурпурнолистими барбарисами додасть індивідуальності садовим композиціям, особливо в осінній період: жовтіюче листя увулярії і червоні барбарису створять ілюзію цвітіння. Добре поєднується з хостами, папоротями. Якщо в саду є водоймище, то для оформлення його берегів увулярія просто незамінна.

Посадка і догляд

Посадити увулярію можна двома способами: насінням і діленням куща. Грунт підійде для неї середньої щільності, з кислотністю, близькою до нейтральної. Тому при необхідності додати пісок, глину, вапно-пушонку. Свіжозібране насіння краще посадити восени, закривши на глибину до 5 см. Можливий посів насіння і навесні: у парничок або теплицю. Однак слід пам'ятати, що цвітіння можливо доведеться чекати не менше п'яти років.

увулярія посадка і догляд

Більш швидкого результату можна домогтися, розділивши великий кущ. Для цього в кінці літа викопати кореневище і розрізати на кілька частин. Важливо стежити, щоб на всіх частинах була брунька поновлення. Місця зрізу обробити золою. У зволожену посадкову яму встановити відокремлену частину рослини, засипати кореневища грунтом, злегка ущільнити. Щоб розділені кущі прижилися, необхідно буде стежити за зволоженістю грунту, не допускати пересихання.

У весняний та літній період рослини потребують, як мінімум, двох підгодівель мінеральними добривами, додаткових поливів в посуху.
Увулярія практично не пошкоджуються хворобами, але слід берегти ніжні листи від поїдання слимаками і равликами. Уникнути цього можна за допомогою спеціальних пасток або обробивши рослини препаратами "Гроза", "Мета". Морозостійкість дуже гарна, але в безсніжні зими необхідно додаткове укриття.

Кущі увулярії прекрасно почувають себе на одному місці протягом багатьох років. Чим старше кущ — тим він гарніший. Без необхідності краще його не чіпати, не пересаджувати на інше місце і не ділити. Якщо потрібні додаткові кущі, то краще всього придбати посадковий матеріал в спеціалізованих квіткових магазинах, в тому числі і через інтернетівську мережу.

Відео про найкращу декоративну зелень для вашого саду:

Цікаві матеріали по темі:

Загрузка...

Увулярія — декоративне оздоблення затемнених участків саду: Один коментар

 1. Оксана on коментує:

  Увулярію бачила у своїх сусідів. Досить незвичне оздоблення затінених містин саду. Мені чимось нагадує кукурудзу. Жовті квітки немов ліхтарики, дуже яскраві.

Напишіть відгук

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *