Важливішою метою на сьогоднішній день є знаходження гармонії у відносинах між природою і людиною. Не дивно, що людина сьогодні прагне приділяти особливу увагу природі, ставитися до неї дбайливо, зокрема — до рослинного світу. З'явилася потреба оберігати всі види рослин на планеті загалом і на окремій території. Особливо слід охороняти рослини, що вже потрапили в Червону книгу.
Що являє собою зозулинець плямистий
Рослина є досить поширеною, в природі налічується близько ста різновидів. На жаль, деякі з них сьогодні майже винищені і потребують захисту. В Україні можна зустріти близько 40 видів цієї орхідеї, найбільш поширена з них називається зозулинець чоловічий.
Різні види рослини живуть у різних природніх умовах, наприклад, зозулинець шлемоносний можна зустріти на галявинах і узліссях, любить він рости також на луках. Зустрічається в Північній Америці, на Кавказі, в Сибіру. Він також може зростати в горах, на висоті до 1800 м.
Назву він отримав через листя, пофарбовані сіро-бурими плямами. Він відноситься до трав'янистих багаторічних рослин. Залежно від кліматичних умов, в яких він виростає, висота його може доходити до 60 см. Листя має завужену до черешка форму. Стебло просте, облиствене, закінчується подовженим цвітоносом, з суцвіттям у вигляді колоса, яке дає безліч квіток. Квіти зозулинця мають окрас від фіолетового до лілового. На жаль, в наших районах вони бувають тільки двох видів забарвлення.
Розмноження рослини
Період цвітіння у зозулинця плямистого припадає на червень-липень місяць. До серпня дозрівають насіння в плодах-коробочках. У звичайних природніх умовах ця орхідея збільшує свою чисельність досить повільно, зазвичай поділом, тобто вегетативно. Розмноження за допомогою насіння досить проблематичне, оскільки насінню необхідний симбіоз з певним видом грибів.
З цієї причини сходи з насіння зозулинця зустрічаються вкрай рідко, хоч цей вид орхідеї щороку дає величезну кількість насіння.
Людські дії з освоєння нових земель і жаркі, сухі літні періоди значно зменшують чисельність зозулинців. Для примноження і заощадження цих красивих і рідкісних рослин, необхідно записати дико зростаючі орхідеї в клас культурних, масово займатися їх розмноженням і пересаджувати їх в дику природу. Тим більше, що цієї процедури вони не бояться.
Плямистий зозулинець в саду
Вирощувати рослину поряд з культурними досить просто: зозулинцю в саду буде комфортно. Ця рослина не зажадає від вас особливого догляду, достатньо буде звільняти його від присутності бур'янів. Єдиною вашою турботою буде обрізання в кінці серпня сухої частини стебла, після висипання насіння.
У випадку дуже посушливого літа від вас буде потрібен полив рослини.
У зимовий період часу немає потреби вкривати зозулинець, він прекрасно перенесе зиму самостійно. Ця рослина дуже стійка до різних видів квіткових захворювань.
Необхідно створити достатній полив і внести попередньо компост, тоді в грунті розмножаться земляні хробаки. Вони створюють відмінну атмосферу для образування грибів, що дають можливість відмінно розмножуватися і розвиватися орхідеї. Так що при правильному догляді за рослиною все-таки залишається шанс отримати саджанці рослини, вирощені з насіння.
Цвіте зозулинець плямистий дуже красиво, побачивши видовище, створене рясно квітучим зозулинцем, ви не забудете його ніколи.
Про корисні властивості рослини
Здавна плямистий зозулинець вважався не тільки декоративним, але й цілющим. Поживні і цілющі його цибулини, які називаються салеп. У мочковатій системі коренів зозулинця збираються поживні речовини. Навесні, потім влітку цими запасами користується наземна частина рослини, для забезпечення гарного цвітіння і дозрівання насіння. Після закінчення запасів так звана бульба відмирає.
З незапам'ятних часів люди знають про лікувальні властивості рослини, вона має тонізуючі та загальнозміцнюючі властивості. Приготовлені з неї ліки допомагають в лікуванні, відновленні здоров'я після перенесеної важкої операції або після тривалої хвороби.
Найбільш ефективним лікувальним компонентом є слиз, що отримується з кореня рослини. Він має сильну протизапальну дію, його використовують при лікуванні запальних процесів в ШКТ, у верхніх дихальних шляхах. Рекомендують приймати при отруєннях токсичними речовинами: отрутами бджолиною і зміїною, бактеріальними токсинами та хімічними речовинами.
Людям похилого віку рекомендують приймати препарати зозулинця для підтримки сил. Використовують його при лікуванні стоматологічних захворювань, захворюваннях статевих органів, ослабленні потенції.
Для застосування в лікарських цілях використовуються тільки молоді коріння рослини. Їх викопують, миють, очищають від шкірки. Потім якийсь час витримують в окропі і висушують. При необхідності із сушених коренів роблять відвар, багатий крохмалем, глікозидами, ефірними маслами, вітамінами, білком.
Застосування препаратів з зозулинця слід суворо дозувати, у разі перевищення норми прийому можуть спостерігатися побічні ефекти. Для місцевого зовнішнього застосування коріння рослини подрібнюють, розпарюють в молоці і змішують з топленим свинячим жиром. Лікують ним облисіння, нариви, зубний біль.
Ось чого не бачила в наших краях так це зозулинця. Я б таку рослинку запам'ятала, дуже гарна квiтка. На жаль, не зустрiчала, хоча лiкарськi рослини збираю.
На жаль, багато корисних рослин майже знищено через людську жадібність та недбалість. Сподіваюся, що люди отямляться і відновлять поширення зозулинця, який насправді дуже гарний і корисний.