Садівник-городник > Лікарські рослини > Як вирощувати женьшень на дачі і в лісі

Як вирощувати женьшень на дачі і в лісі

женьшень вирощування

Женьшень — лікарська рослина, що має неперевершені адаптогенні властивості. Широко застосовується в народній і східній медицині. В Кореї, Китаї, Японії, інших країнах вирощування женьшеню як лікарської та їстівної рослини широко поширене. Традиції вирощування женьшеню йдуть глибоко в століття.


Опис ботанічного виду

Багаторічна трав'яниста рослина сімейства аралієвих. Має стрижневий, закрученої форми корінь, що зовні нагадує фігуру бородатого старого. Довжина кореня до 25 см. Корінь світло - жовтий, на розрізі білий. Листя пальчатовидне, подовжене, зібране в мутовку на вершині стебла, зовні схоже на п'ятипалу долоню.
Суцвіття парасолька, плід кістянка. Природний ареал зростання Китай, Тибет, Алтай, Приморський край. Один вид росте в Північній Америці. Усього відомо і описано 11 видів. На території Росії знайти дикоростучий корінь дуже складно через щорічній браконьєрський видобуток. Але вирощений на присадибній ділянці женьшень буде містити ті ж лікувальні речовини, хоч і в меншій концентрації.

Підготовка та посів насіння, саджанців

В даний час любителі - женьшеневоди успішно культивують його в садах Білорусії, України, Росії. Вдало вирощують в усіх областях. Рослина не те що б сильно примхлива, але відрізняється тривалим періодом спокою і дозріванням насіння.

вирощування женьшеню

Насіння женьшеню має природну особливість: лежати в землі дві зими і одне літо, тобто мінімум 19-20 місяців. Процес проростання насіння в домашніх умовах можна зменшити до 8-9 місяців, провівши їх стратифікацію.

Для стратифікації беремо свіже насіння і на 10 хвилин замочуємо в розчині перманганату калію, з розрахунку 3-4 грами на один літр води. Після цього насіння просушують. У прожарений річковий пісок закладаємо насіння в пропорції 1: 1. Суміш поміщаємо в капронову панчоху. Панчоху з насінням кладемо в посуд і засипаємо повністю прожареним піском.

Перший період стратифікації — тепловий. Насіння витримуються три місяці при температурі 20 градусів. Кожні 15 днів панчоху з насінням необхідно зволожувати. За температурним режимом стежать за допомогою прикопаного в пісок термометра. Теплий період закінчується до кінця грудня — середині січня.
Для холодного періоду ємність поміщають в льох, можна розмістити на нижній полиці холодильника. Температура не нижче 0 і не вище 3-4 градусів тепла. Холодний період триває до весни, коли відійде земля і можна здійснити посадку насіння в грунт.
Процес стратифікації хоч і не складний, але вимагає суворого дотримання всіх умов.
Тому краще придбати насіння, що вже пройшло стратифікацію і готове до висівання в грунт. Ціна такого насіння не маленька від 2 до 7 гривень за насінину.

Посів і температурно-світовий режим

Вибрати для посадки женьшеню треба сухий, помірно освітлений схил. Режим інтенсивної освітленості приблизно 8 годин на літній час. В ідеалі: вранці і ввечері, але в природних умовах присадибної ділянки такий режим освітленості доведеться створювати за допомогою спеціальних щитів з проміжками між дошками в 1-3 см. Не припустимо близьке залягання ґрунтових вод.

Для посадки готується ґрунт з суміші:

 • річкового піску
 • лісової листової землі
 • п'ятирічного гнойового перегною
 • перепрілої тирси
 • деревної трухи
 • золи
 • розмеленої яєчної шкаралупи

Всі складові повинні бути подрібнені і перемішані до однорідної маси. Насипається грядка до 40 см заввишки, шириною 0,8-1 м, відстань між грядками не менше метра. Оптимально приготувати грядку в кінці вересня — на початку жовтня.

Бажано, що б на обраному місці не росли до цього пасльонові культури (картопля, помідори, баклажани). Краї грядки "зашити" бортами з негниючого матеріалу, наприклад листовим шифером. Зверху над грядкою влаштувати дерев'яний навіс. Американці при вирощуванні женьшеню використовують полімерну сітку чорного кольору.

Навесні, коли відтане земля, насіння висаджують на підготовлену грядку. Для цього роблять поздовжні борозенки, орієнтовані зі сходу на захід. Глибина — 5 см. Відстань між борозенками 10 см, між насінням 3-4 см. Оптимальний термін посадки з 15-16 квітня по 20-25 квітня.

Догляд за сходами

Через три - чотири тижні на грядці з'являються боязкі петлеподібні сходи. Петелька розкручується, перетворюється на тонку зелену стеблинку. На ній буде один трьохпальчатий листочок. При необхідності здійснювати полив, дуже помірний, що не більше чотирьох літрів води на 1кв.м.

Протягом літа, з періодичністю в три тижні необхідно обприскувати молоді рослини бордоською сумішшю. Використовувати 1 літр 0,5% розчину на 1 кв.м.
Рихлити землю під сходами, прибирати бур'яни тільки вручну, без застосування тяпок і культиваторів. Зверху грядку накрити сіткою. У перший рік рослина досягає у висоту 5-6 см, корінець приблизно стільки ж у довжину, тоненький, вагою не більше грама. До жовтня місяця наземна частина відімре, її потихеньку треба зрізати чистими ножицями. На зиму грядку засипати тирсою. На другий рік на стеблі утворюється два листочки, на третій рік їх на стеблі вже три, кожен з них як долонька з п'ятьма пальцями.

З четвертого року рослина цвіте і дає насіння. Після дозрівання насіння відразу змішати з піском, щоб уникнути пересихання. Якщо воне не потрібне для господарства, його можна реалізувати.

Товарної ваги в 40-60 грам корені досягають у сім років. Після чого їх можна використовувати як для особистих потреб, так і реалізувати.

Важливо пам'ятати, що повторне вирощування женьшеню на одному місці можливо не менше ніж через п'ять - десять років.

Саджанці женьшеню

Враховуючи, що перші 2-3 роки женьшень росте дуже повільно, можна для посадки купити саджанці рослини. У продаж надходить зазвичай коріння віком 1,2,3 року. Висаджують в грунт в кінці вересня, заглиблюючи на п'ять сантиметрів в землю. При посадці розсадою кінцевого результату можна домогтися швидше на два-три роки. Догляд за женьшенем, посадженим розсадою, такий же, як і за сходами.
Буває, що посаджені саджанці завмирають і рушають у ріст тільки наступного року.

женьшень в лісі

Істотним недоліком цього способу є висока ціна саджанців. Крім того, при придбанні саджанців варто поцікавитися видом купованого женьшеню. Так як дуже часто продають женьшень американський. Він більш витривалий і морозостійкий, ніж далекосхідний, але менш корисний.

У природі далекосхідної тайги, поряд з женьшенем ростуть хвойні та листяні дерева. Ліани лимонника китайського та актинідії. Тайговий чорний виноград. По можливості в саду можна посадити ці рослини біля женьшеню. Слід уникати виростання поруч осики, ялиці білокорої.

Закладка грядки в лісі

Закласти плантацію з женьшенем можна і в умовах дикого лісу. Для цього вибрати пологий лісової схил. Грунт добре розпушити, прибрати коріння, залишки гілок. Коріння укладати майже горизонтально, верхньою частиною у напрямку донизу. Відстань 70 см. Засипати шаром землі 5 см. Не поливати.

Якщо посадити молоді корені, вагою не більш 10 грам, вони набувають вид диких коренів, якщо садити більш велику розсаду — коріння залишаються "плантаційними". В уссурийскій тайзі закладка таємних лісових ділянок з женьшенем має давню традицію. Досі ходить легенда про плантації женьшеня, яку Дерсу Узала подарував досліднику Уссурійського краю В. К. Арсеньєву. У 18-19 столітті в тайзі китайці закладали ділянки від 20 рослин до кількох тисяч.

Хвороби і шкідники женьшеню

У дикій природі женьшень майже не хворіє. При вирощуванні женьшеню в саду йому можуть загрожувати:

 • Антракоз — вражає рослину будь-якого віку, виникає при прямих сонячних променях, листя покриваються плямами. Для запобігання зараження сусідніх рослин обприскати бордоською рідиною.
 • Фузаріоз — стебло буріє і загниває, сходи в'януть, вражається корінь, обприскувати розчином марганцівки.
 • Попелиці, кліщі — обробити розчином тютюну з милом.
 • Для запобігання ураження слимаками, хрущами, капустянкою збирати їх вручну, ставити спеціальні пастки.

Як правило, садівники-аматори починають з вирощування всього декількох кущиків женьшеню. У міру набуття досвіду грядки розширюються. Регулярне вирощування женьшеню навіть на одній сотці садової ділянки дає непоганий прибуток від реалізації насіння і коріння.

Якщо розглядати вирощування женьшеню як бізнес-проект, важливо пам'ятати, що перший результат буде отримано не раніше ніж через п'ять-сім років. Хоча плантаційний женьшень має лікувальну силу менше дикого в півтора рази, все ж лікувальні настоянки з вирощеного своїми руками кореня врятують від багатьох хвороб, продовжать молодість і здоров'я.

Особливості вирощування женьшеню на відео:

Цікаві матеріали по темі:

Загрузка...

Як вирощувати женьшень на дачі і в лісі: 2 коментарі

 1. З цікавістю прочитала, і всерйоз зацікавилася. Тепер шукаю додаткову інформацію, захотілося спробувати виростити женьшень вдома ...

 2. Садівник on коментує:

  Так, Вікторія, це насправді дуже цікава рослина: корисна та дорога в продажу.

Напишіть відгук

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *