Садівник-городник > Лікарські рослини > Шавлія лікарська: вирощування, застосування, властивості

Шавлія лікарська: вирощування, застосування, властивості

Salvia officinalis шавлія лікарська

Шавлія польова поширена в наших лісостепових зонах, однак цей вид шавлії багато в чому поступається шавлії лікарській  (Salvia officinalis), хоча і використовується в народній медицині. Останню можна вирощувати в садах, а потім використовувати в різних цілях. Саме тому не варто збирати шавлію польову, тим більше що можна помилитися і заподіяти шкоди своєму здоров'ю, краще посадити в саду красивий та корисний напівчагарник — шавлію лікарську.


Шавлія лікарська цвіте в червні-липні, причому у фазі плодоношення в рослині накопичується більше ефірного масла, а ось дубильних речовин більше вже восени. У листі шавлії міститься до двох з половиною відсотків ефірного масла, складовими якого виступають борнеол, цинеол, камфора, спирти, тритерпенові кислоти і таніни.

Посадка шавлії та її збір

Шавлії краще вибрати сонячне місце, де є суглинний або пухкий супіщаний грунт. Шавлія прекрасно переносить посуху, однак вимагає поливу в занадто посушливу погоду і особливо після зрізки. Може отримати пошкодження від морозів, у випадку хорошого перенесення зими шавлія здатна жити на одному місці довгі роки. Для того щоб зимівля шавлії пройшла успішно, потрібно восени зрізати її "на пень" і присипати компостом.

Насіння шавлії можна висівати або ранньою весною або, що краще, наприкінці жовтня, тобто на зиму, відразу у відкритий грунт, глибина посіву близько півтора сантиметрів. Можна вирощувати шавлію через розсаду, на яку насіння висівають в кінці лютого. Сіянці з'являються через тижнів три, трохи пізніше їх потрібно розпікіювати в індивідуальні горщики. У відкритий грунт розсаду висаджують, коли немає ризику повернення морозів, зберігаючи між рослинами 25 сантиметрів.

Почати зрізання пагонів шавлії, щоб потім використовувати в лікувальних, а також кулінарних цілях, краще з моменту, коли рослина зацвітає і продовжувати можна до кінця жовтня. Зрізати краще суцвіття і листя так щоб від землі залишалося п'ятнадцять сантиметрів. Далі зрізи поміщають в провітрюване, але темне приміщення, де температура не піднімається вище 35-ти градусів. Зберігати заготовку можна не більше півтора року.

Застосування шавлії

шавлія лікарська

Шавлія має протизапальні, кровоспинні, антимікробні, загальнозміцнюючі властивості, вона допомагає активізувати секрецію ШКТ, виділення шлункового соку, зменшує потовиділення. Завдяки своїм властивостям шавлія застосовується при лікуванні ШКТ, нирок, печінки, вірусних захворювань, бронхіту, ангіни, паротиту, радикуліту, гінгівіту, невриту, поліартриту та інших багатьох хвороб.

Листя шавлії застосовуються в продуктовій промисловості, його додають у різноманітні салати, перші страви, м'ясні, рибні блюда, овочеві рагу, птицю, десерти, також використовують в якості ароматизатора для чаю, тютюну.

З шавлії роблять:

  • міцні відвари для полоскання рота при проблемах ротової порожнини, для примочок при ревматизмі, шкірних ураженнях, виразкових ранах, при ополіскуванні волосся для їх зміцнення;
  • настої з шавлії лікарської широко застосовуються для приймання всередину при лікуванні багатьох захворювань, однак самолікування шавлією протипоказано, консультація лікаря обов'язкова.

Цікаві матеріали по темі:

Загрузка...

Шавлія лікарська: вирощування, застосування, властивості: Один коментар

  1. Тамара on коментує:

    Шавлія лікарська відома здавна, ще моя бабуся використовувала її для укріплення волосся. Тому ця рослина є неодмінною житетелькою мого саду.

Напишіть відгук

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *