Садівник-городник > Лікарські рослини > Аїр болотний або звичайний, тростинний: застосування та корисні властивості

Аїр болотний або звичайний, тростинний: застосування та корисні властивості

аїр болотний

Аїр болотний Acorus calamus (інші назви аїр звичайний, татарське зілля, лепеха) — багаторічна водна рослина, сімейства аїрних, яка прийшла до нас, ймовірно, з Індії та Китаю. Виростає в Україні, Росії, Індії, Європі, Південно-східній Азії, південній частині Канади і США.


Аїр являє собою тригранні яскраво-зелені стебла, що ростуть у воді, висотою рослина досягає від 50 до 120 см. Стебло прямостояче, квіти дрібні, світло-зелені. Плоди дрібні, являють собою ягоди червоного або блідо-зеленого кольору (на території України і Європи ця рослина, в силу кліматичного чинника, не плодоносить, розмножуючись вегетативно).

Аїр росте в основному на заболочених місцевостях, біля водоймищ, на рясно зволоженому грунті, утворюючи часом великі зарості. Татари вірили, що вода, в якій росте аїр, придатна для пиття, і часто, по ходу руху татаро-монгольських військ, кидали у водоймища стебла аїра. Таким чином, аїр розповсюдився по всій Україні.

Історія використання кореня аїру болотного

аїр болотний протипоказання

Історія лікувального та побутового використання аїру налічує не одне тисячоліття, ще древні греки і римляни використовували корінь аїру в лікарських цілях. В основному він був відомий як ліки від хвороб нирок, сечогінний, легкий тонізуючий засіб і засіб для лікування очних захворювань.

До Європи аїр потрапив тільки в 16 столітті, коли директору Віденського Ботанічного Саду вдалося отримати кореневища для посадки та культивування, втім, швидко з'ясувалося, що ця трава широко поширена по всій Східній Європі під назвою татарська трава. Таким чином, поступово аїр розповсюдився по всій Європі.

У Північній Америці рослина з'явилася в кінці 18 століття. На даний момент корінь аїру широко використовується в різних цілях: в кулінарії, фармакології та медицині, ландшафтному дизайні і навіть у парфумерній промисловості.

Збір і застосування аїру

Аїр збирають в осінньо-зимовий період, коли рівень води значно знижується, очищають, подрібнюють і висушують.

Корінь аїру широко використовують:
в кулінарії
в рецептах народної медицини
в парфумерії
в ландшафтному дизайні
у ветеринарії
у фармакології і науковій медицині

Використання в кулінарії

аїр звичайний

Спочатку аїр застосовувався та імпортувався в Європу з Туреччини як дорогі ласощі, і донині аїр в даній якості можна зустріти на східних ринках. В Індії сушений аїр використовується як приправа до м'яса і риби. Аїр — поширена приправа до різноманітних страв або як інгредієнт для консервації.

Аїр в ландшафтному дизайні

аїр болотний у ландшафтному дизайні

Для декоративного садівництва культивовано кілька сортів аїру:

 • Albovariegatus
 • Aureovariegatus
 • Purpureus
 • Variegatus

Рослина добре росте в будь-якому вологому грунті, але, на жаль, не привернула увагу садівників-любителів. Використовується лише зрідка, для декорування водоймищ, але при цьому необхідна регулярна чистка і прополка, щоб уникнути занадто швидкого розростання і заболочення водоймища. Через не зовсім відповідні умови аїр в садовому ставку не буде цвісти і не виросте більше 50 см.

Корінь аїру болотного у медицині

Використовувався в широких медичних цілях по всьому ореолу розповсюдження:

 • в Індії (як бактерицидний препарат)
 • в Кореї (при нездужання і болях в животі, гастриті)
 • в Китаї (при епілепсії і ревматизмі)
 • в Тибеті (при виразках гортані і гастроентериті)
 • в Болгарії (при захворюванні нирок і шлунка)
 • в Європі (дуже широкий спектр захворювань, що лікували — лихоманка,
 • анемія, артрит, тиф, малярія, рахіт, холера та ін.)

У народній медицині широко поширена думка про лікувальні властивості аїру, йому приписують набагато більші терапевтичні можливості, ніж він має в реальності. Зазвичай використовують корінь аїру у вигляді відварів, настоїв, приймають ванни з відварами, приймають внутрішньо і зовнішньо. Однак, дослідження показали, що лікувальні властивості аїру аж ніяк не так універсальні.

аїр звичайний застосування

На жаль, всупереч поширеній думці народного цілительства, корінь аїру аж ніяк не «ліки від усіх хвороб». Використовується в основному, спиртовий екстракт і ефірні масла кореня аїру. Основна область застосування — відхаркувальний і бактерицидний засіб при хворобах печінки і нирок (зрозуміло, призначається спільно з іншими препаратами).

Здебільшого, корінь аїру в сучасній медицині використовується хіба що у складі питних трав'яних зборів. У ветеринарії корінь аїру використовується як один з інгредієнтів для відварів і мікстур, додається з метою поліпшення травлення у вихованців.

Корінь аїру використовується як ароматизатор при виготовленні мила, зубних порошків і інших засобів гігієни. Активно використовується в парфумерії при виготовленні духів, в результаті додає аромату терпкість і пряні ноти.

Протипоказання до застосування

Не слід застосовувати корінь аїру при вагітності, гострих запальних процесах в нирках, при виразках шлунково-кишкового тракту. Незважаючи на поради народної медицини, не слід застосовувати корінь аїру як лікувальний засіб, при будь-якому вигляді болю рекомендується звернеться за допомогою до кваліфікованого медичного працівника, а не займатися самолікуванням сумнівними народними засобами.

Всупереч поширеній думці і величезній кількості рецептів і лікувального зілля, корінь аїру не є лікувальним засобом та придатний для використання в основному в кулінарних або парфумерних цілях.

У разі зловживання діє як блювотне і може призвести до загострення захворювань. Володіє лише малими лікувальними властивостями, порівняно з лепехою у сучасній медицині є значна кількість препаратів, здатних принести терапевтичний ефект з набагато більшою ефективністю і користю.

Пізнавальне відео про користь аїру болотного:

Цікаві матеріали по темі:

Загрузка...

Аїр болотний або звичайний, тростинний: застосування та корисні властивості: 2 коментарі

 1. Марія on коментує:

  Не знала, що аїр болотний завезли до нас татари. А з'ясовується, була хоч якась користь від їх набігів на наші землі.

 2. Марк on коментує:

  Аїр болотний знаю з дитинства завдяки своїй бабусі. Дякую, дізнався нового про цю рослину.

Напишіть відгук

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *