Садівник-городник > Ландшафтний дизайн > Ялівець Види, сорти, різновиди

Ялівець Види, сорти, різновиди

Ялівець лускатий

Декоративні ялівці дуже популярні в ландшафтному дизайні. Заслужену повагу і любов садівників вони отримали завдяки великій кількості різноманітних форм і нескладному агротехнічному догляду.

Справжні поціновувачі хвойних деколи збирають величезні живі колекції на своїх садових ділянках.


Отже, розглянемо в цій статті, які види і сорти ялівцю вирощують наші садівники.

Далеко не кожна культивована рослина має такий широкий діапазон забарвлень, форм і розмірів. Ялівці бувають високі з колоновидною кроною, невисокі у вигляді компактного куща, карликові з розпростертої формою і навіть зустрічаються багатоштамбові різновиди. Таким же різноманітним буває і забарвлення хвої - від традиційно зеленого до жовтого з різними яскравозабарвленими переходами.

Рід ялівець нараховує нині понад 70 видів. Які ж види і сорти цього представника кипарисових найбільш цікаві та затребувані? Розглянемо найпопулярніші з них.

Ялівець козацький

Ялівець козацький фото

Даний вид зустрічається не тільки в культурі, а й у природних співтовариствах. Його ареал досить широкий і захоплює Західну Європу, Україну, Ялівець козацький  відомий на Уралі, Кавказі, Кримському півострові, у Казахстані.

Рослина представляє з себе низькорослий чагарник. Основний ріст пагонів направлений в ширину крони, тому ялівець козацький часто має розпростерту форму. Культура відрізняється інтенсивним зростанням - за рік чагарник може додавати по 10-12 см. З інших позитивних якостей відзначаються невибагливість до умов вирощування і відмінна зимостійкість.

Використовується цей ялівець не тільки в декоративних цілях, але і в роботах з укріплення схилів та ярів. При вирощуванні в садах необхідно проявляти обережність, оскільки практично всі частини рослини є отруйними.

Декоративні сорти ялівцю козацького

 • Rockery Gem - низькорослий розпластаний чагарник.
 • Cupressifolia - сланка форма з блакитною хвоєю.
 • Blue Danube - низькорослий сорт з сіро-блакитними «лапами».
 • Таmariscifolia - чагарник з уплощеною формою і світло-зеленими або світло-блакитними хвоїнками.

Ялівець китайський

Ялівець китайський

Центром походження цього виду є північний схід Китаю і Корея. Як правило, габітус куща характеризується невеликими розмірами і компактною формою. На відміну від попереднього виду, китайський ялівець нарощує фітомассу досить повільно.

Представники цього виду не відрізняються високою зимостійкістю, тому потребують додаткового укриття на зиму. А влітку для них необхідно створювати вологі умови.

Декоративні сорти ялівцю китайського

Найбільшу увагу викликають сорти:

 • Blue Alps з низькорослою майже повзучою формою куща,
 • Spartan і Stricta. Два останніх сорти ростуть вертикально і формують акуратну крону.

Ялівець лускатий

Ялівець лускатий

У дикорослому вигляді зустрічається в гірських районах Китаю. У природних умовах кущі можуть досягати до 1,5 метрів у висоту. У культурі ялівці цього виду більше низькорослі. Їх відмітннию прикметою є ​​луската хвоя.

При вирощуванні ялівці цього виду виявляють відмінну посухостійкість. Крім того, вони менше вигоряють на сонці і більш стійкі до сонячних опіків. Але при вирощуванні слід враховувати, що в кінці зими вони можуть підпрівати під шаром снігу.

Декоративні сорти ялівцю лускатого

Від природної форми ялівця лускатого виведено кілька цікавих і гарних сортів:

 • Blue Carpet - чагарник зі сланкою формою до 0,6 м у висоту, відрізняється швидким ростом.
 • Blue Star - майже карликовий чагарник до 0,4 м у висоту, пагони якого ростуть дуже повільно.
 • Meyeri - рослини виростають до 1 метра, а їх відмінною рисою є пагони зі звисаючими вниз верхівками.

Ялівець віргінський

Ялівець віргінський

В природі представляє з себе велике товстоствольне дерево до 15-25 м у висоту. Крона має колоновидну або елліпсовідну форму. Хвоя забарвлена ​​в темно-зелений колір, але у штучно виведених сортів вона часто має блакитний відтінок.

Сорти та різновиди ялівцю віргінського невибагливі до умов вирощування, зимостійкі і посухостійкі. У перші роки життя відрізняються повільним приростом, але в більш зрілому віці швидкість росту пагонів збільшується.

Декоративні сорти ялівцю віргінського

 • Hetz - кущі незвичній розкидистої форми до 1 м у висоту і до 2,5 м завширшки.
 • Glauca - чагарник до 5 м у висоту з колоновидною формою крони, яка з віком стає більш розрідженою.
 • Grey Owl - ялівець до 3 м у висоту, відмінною рисою якого є пагони з червоніючими восени кінчиками.

Ялівець середній

Ялівець середній

Цей різновид був виведений шляхом схрещування ялівцю козацького і ялівцю китайського. Найчастіше при продажу саджанців сорти цієї групи приписують до китайських сортів.

Декоративні сорти ялівцю середнього

 • Pfitzeriana - один з самих старовинних сортів ялівцю. Рослини досягають висоти 4 м і мають широку дуже розкидисту крону воронкоподібної форми.
 • Pfitzeriana Aurea - кущі заввишки до 2, 5 м з золотисто-жовтою хвоєю.
 • Pfitzeriana Glauca - компактні кущі, які мають хвою сизого відтінку.

Також існують не тільки перераховані популярні і красиві види і сорти ялівцю для декоративного вирощування. В роду ялівець виведені й інші не менш цінні форми. І з кожним роком селекціонери поповнюють цей список. Така різноманітність окультурених різновидів роблять цю хвойну рослину бажаним об'єктом вирощування в садах, парках, скверах, приватних дворах і на присадибних ділянках.

Цікаві матеріали по темі:

Загрузка...

Напишіть відгук

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *