Садівник-городник > Ландшафтний дизайн > Як виростити на дачі тиси і кипарисовики

Як виростити на дачі тиси і кипарисовики

Кипарисовик та тис

Озеленення присадібної ділянки, улюбленої дачі або навіть скверу, двору багатоповерхівок — справа відповідальна.

Сьогодні на поміч нам приходять малознайомі, але швидкопоширювані рослини, популярні серед ландшафтних дизайнерів.


Як виростити тис

 • Тис - найтіньовитриваліша порода серед хвойних і найневимогливіша до грунту хвойна рослина (хоча тис ягідний, наприклад, вимагає вапняних грунтів).
 • Однак, він погано себе почуває у великих містах, оскільки важко переносить наявність у грунті важких металів. Якщо тис пожовтів - значить, у грунті або воді містяться солі, і необхідно пересадити рослину. Ця культура досить вимоглива до вологості повітря і грунту.
 • Якщо посадити дерево на відкрите місце, воно дасть кращий приріст порівняно з тінню. Дорослі рослини більш зимостійкі, ніж молоді екземпляри (здатні переносити морози до -25 градусів, але пошкоджуються при більш низьких температурах і весняних зворотних заморозках). Молоді тиси слід вкривати від морозів, снігу та весняного сонця.
 • Тиси начитають цвісти (точніше, порошити) вже наприкінці квітня; вони спокійно реагують на стрижку і сильну обрізку, тому їх справедливо відносять до числа кращих рослин для живих огорож і використовують в класичному ландшафтному дизайні для формування стрижених огорож, невисоких бордюрів уздовж доріжок і створення фігурних композицій (кулі, куби, скульптури).

Тис середній — потужна, сильна рослина. Він витримує морози до -15 градусів; посухостійкий; здатний розмножуватися живцями; плодоносить щорічно. Його можна вирощувати в контейнерах для озеленення терас, дахів.
Як виростити тис

Тис ягідний дуже тіньовиносливий — росте навіть там, де інші хвойні породи можуть загинути. Вимагає поживного, вологого грунту, воліючи вапняної середи. Стійкий до диму і газу, вітростійкий. Має багато садових форм; добре переносить пересадку в дорослому стані і стрижку. В озелененні використовується здавна: це кращий матеріал для топиарного мистецтва. Відмінна риса цього виду — повільне зростання.

Будьте уважні: тис ягідний не рекомендується садити, якщо в сім'ї є маленькі діти, бо рослина отруйна! Отруйні всі частини, крім присемінників (причому, чим рослина старше, тим більше вона небезпечніша), тому тис не використовують для озеленення дитячих установ.

Як виростити кипарисовик

Кипарисовики — однодомні хвойні рослини з конусоподібною кроною і поникаючими або розпростертими гілками. Цю дивовижну стародавню культуру вирощують як у вигляді дерева, так і у вигляді кущів. Кипарисовик має унікальні властивості: очищає повітря від шкідливих бактерій, надає лікувальної дії при впливі на дихальну систему людини.

За останні 100 років було виведено більше 200 сортів рослини. Серед них є і карликові сорти, і великий вибір крупномірів. Стовбур кипарисовика покритий лускатою коричнево-бурою корою; хвоя має безліч форм і відтінків: може бути жовтою, зеленою, блакитною. Рослина досить декоративна.

У більшості випадків кипарисовики придатні для посадки в районах з морським кліматом, м'якими зимами і високою вологістю повітря. Вони вже досить давно прижилися на садових ділянках по всьому світу, особливо в Америці та Західній Європі.

Це досить примхлива рослина, що вимагає грамотного догляду. На зиму дерево необхідно ретельно вкривати ялиновим гіллям і торфом. Зимові відлиги, що змінюються морозами, можуть нашкодити кипарисовикам: у них тріскається кора і погіршується зовнішній вигляд.

Кипарисовик Лавсона

Посадка кипарисовика і догляд за ним

Висаджувати рослини найкраще навесні на світле місце або у півтіні (сорти з жовтою хвоєю - тільки на сонці), не заглиблюючи кореневу шийку і уникаючи низин, де затримується холодне повітря. Відстань між рослинами — від 1 до 2,5 метрів.

Навесні для кращого росту і розвитку рекомендується підгодовувати комплексним добривом для хвойних рослин з макро- і мікроелементами. Сухі гілки необхідно видаляти. Кипарисовики дуже люблять обприскування (оптимальна частота - 1 раз на тиждень, але можна навіть кожен день), не переносять сухість. Краще, щоб вода була крижана. Бажано налити її в бочку, а ввечері (починаючи з 18.00) обприскувати.

Ця процедура дуже важлива для молодого дерева, яке добре себе почуває в тіні. При нестачі вологи воно почне підростати тільки наприкінці серпня, коли погода стане дощовою, і вологість повітря підвищиться. Але при такому розкладі нові прирости гілок не встигають визріти в теплу пору року, і взимку рослина підмерзає або гине.

В Україні в останні роки кипарисовики завойовують все більшу популярність серед садівників-любителів, але багато сортів, на жаль, недостатньо зимостійкі в наших умовах.

Два найбільш стійких види — це:

 • кипарисовик горохоплодний
 • кипарисовик Лавсона.

Всі кипарисовики погано переносять задимлення і не люблять вапняні грунти; не підходять їм і важкі глинисті. Кипарисовик Лавсона тіньовиновитривалий, здатний рости в межах міста, горохоплодний — світлолюбний.

Ці два види кипарисовиков стійкі до хвороб і шкідників. Іноді трапляється пошкодження павутинним кліщем і щитівкою — воно лікується комплексними препаратами від шкідників. Якщо через застій води починається коренева гниль, варто пересадити рослину на нове місце, обрізавши при цьому заражені коріння до здорових.

Кипарисовик Лавсона і кипарисовик горохоплодний мають безліч декоративних форм, і, що важливо, — досить високу для цих рослин морозостійкість. Вони служать прекрасним фоном для розаріїв і різних клумб в класичному ландшафтному дизайні. З різних сортів кипарисовика можна скласти різноманітну за кольором і формою композицію. Крупноміри послужать як огорожа або солітери на газоні. Карликові форми підходять для альпінаріїв, рокаріїв, клумб.

Найпоширеніші сорти кипарисовиків

Кипарисовик фото

Кипарисовик горохоплодний:

 • Бейбі Блю
 • Болевар
 • Феліфера нана
 • Феліфера Санголд
 • Феліфера аурі нана

Кипарисовик Лавсона:

 • Елвуд
 • Івонне
 • Мініма Глаука
 • Елвудс Емпайр

Рекомендації по догляду за тисом і кипарисовиком

Тис і кипарисовик — своєрідна екзотика для України, тому, щоб виростити і зберегти ці рослини, потрібно дотримуватися певних правил.

 • Насамперед, рослини необхідно підгодовувати — для цього можна використовувати комплексні добрива Greenworld, Зелена голка. Ми рекомендуємо підгодівлі 3 рази на сезон: навесні (квітень) і два рази влітку (червень і липень).
 • Не забуваймо, що до складу комплексних добрив входить азот, який стимулює приріст нових пагонів, тому такі добрива треба давати до середини серпня: активне зростання у другій половині серпня буде ускладнювати зимівлю рослини, а нові пагони з великою ймовірністю можуть замерзнути.
 • Починаючи з липня в якості добрива можна використовувати фосфор і калій.
 • Тис і кипарисовик родом з півдня, тому на зиму їх потрібно вкривати. Ми рекомендуємо робити це поступово: спочатку спеціальним матеріалом і ялиновим гіллям, а потім — руберойдом. Точний час для укривання рослин назвати складно — треба орієнтуватися на прогноз погоди. Якщо протягом тижня на вулиці тримається мінусова температура — терміново споруджуйте укриття. Для цього можна використовувати спеціальний матеріал (найбільш практичний і зручний варіант) або звернутися до традиційного - хвойного ялинового гілля і мішковини. Якщо очікуються сильні холоди, можна використовувати навіть руберойд.

Цікаві матеріали по темі:

Загрузка...

Як виростити на дачі тиси і кипарисовики: Один коментар

 1. Світлана on коментує:

  Тиси і кипарисовики дуже приваблюють вічнозеленою красою. Давно збираємось посадити їх на дачі. Прочитала статтю, виявляється не складно: спробуємо!

Напишіть відгук

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *