Садівник-городник > Ландшафтний дизайн > Як посадити сосну на своїй ділянці без помилок

Як посадити сосну на своїй ділянці без помилок

як садити сосну

Напевно, будь-який власник дачі, заміського будинку і ділянки землі замислювався про посадку дерев. Хтось хоче згладити вид смутного голого поля і сусідських будинків (добре, якщо будинків, а не вчених будівництв або розвалених сараїв), хтось хоче поставити галочку в списку «побудувати будинок, виростити сина, посадити дерево», хтось шукає баланс в дизайні оточення. Причин багато, ви можете вибрати для себе будь-яку, а ми розповімо, як виконати практичну частину справи.


Вибір дерев теж великий. Перевага сосен в тому, що вони вічнозелені і досить швидко ростуть. Крім того, сосни, як і інші хвойні дерева, виділяють фітонциди, які очищають повітря від бактерій і грибків, сприятливо впливають на організм людини і поширюють прекрасний аромат.

У цій статті ми наведемо загальні рекомендації з пересадки сосен і продемонструємо практичну частину на власному прикладі.

як посадити сосну

Коли садити

Для посадки саджанців будь-яких дерев і чагарників є два сезони: весна і осінь. Існує технологія пересадки великих дерев взимку, в період спокою, але для цього необхідне спеціальне обладнання, що дозволяє витягти дерево разом з великим обсягом землі, не пошкодивши його коріння.

Не слід займатися пересадкою в період активного росту. У цей час деревам потрібна максимальна кількість води, а пересихання і пошкодження коренів завдає найбільшої шкоди дереву. У сосни такий період триває від початку росту молодих пагонів до їх одревесніння.

Найбільш сприятливий час для пересадки сосни — середина весни. За літо дерево приживається на новому місці і в повній готовності зустрічає зиму. Початок осені - теж гарний час. Дерева готуються до зими, уповільнюють процеси життєдіяльності, що дозволяє їм перенести таке грубе втручання в їхнє життя. Якщо ви не встигли посадити дерева ні навесні, ні ранньою осінню, можна садити і пізніше, але в цьому випадку слід укрити дерево лапником, спанбондом або іншим покривним матеріалом, щоб утеплити його і захистити від активного весняного сонця. Прибрати цей захист можна буде навесні, після того як стає весь сніг.

Де взяти саджанець

Посадковий матеріал можна отримати кількома шляхами: купити в лісовому розпліднику, викопати в «дикій природі» або виростити з насіння.

Вирощування з насіння — заняття цікаве, але довге. Чекати доведеться мінімум два-три роки.

Якщо поруч з вами є лісовий розплідник, придбання саджанця там може бути найкращим варіантом — ви отримаєте деревце потрібного віку, з непошкодженою кореневою системою. До того ж, там можна отримати консультацію і, можливо, необхідну допомогу.

Найпростіший, на перший погляд, варіант, — викопати молоду сосну в лісі. Простий він тим, що не треба нічого купувати. Складність же в тому, що викопувати і транспортувати саджанець потрібно акуратно, щоб не пошкодити коріння.

Якщо ви вирішили копати самостійно, краще всього вибрати дерево, яке загине, якщо його не пересадити. Навколо дорослих сосен, особливо після врожайних на насіння років, може бути багато самосіву. Майже всі такі сходи гинуть через конкуренцію між собою і з іншими рослинами, нестачі сонячного світла, палов трави або будуть витоптані людьми і тваринами. Іноді насіння, що розкидається птахами, проростає на крутих обсипаних схилах, з яких вони падають, досягнувши критичного росту і маси.

Для своєї ділянки ми знайшли якраз такі сосенки - на крутому схилі пагорба. Але таких «кандидатів» дуже незручно викопувати - складно працювати лопатою там, де навіть просто стояти важко. Сосни, що виросли на косогорах, мають ще одну особливість: стовбур росте не перпендикулярно поверхні землі, що не зовсім зручно при пересадці на рівну ділянку.

саджанець сосни де взяти

Приречені на знищення також дерева, що ростуть на узбіччях доріг, під лініями електропередач, на стінках діючих кар'єрів, на місцях будівництв і т.д. Пересадити таке дерево — значить врятувати його.

Вибір місця для посадки

Сосни люблять сонячні ділянки, але молоді дерева бажано притіняти в перший час - в природніх умовах дерева не ростуть на голому місці, тінь їм дають супутні рослини.

Найкраще сосни ростуть на легких ґрунтах - піщаних і супіщаних. Якщо грунт важкий (суглинний і глинистий), слід забезпечити додатковий дренаж. Для цього в посадкову яму додається 20-сантиметровий шар піску або керамзиту (можна додати дрібно биту цеглу або гравій).

У природі сосна росте в самих різних грунтових і гідрологічних умовах, активно пристосовуючись до них. Коренева система може мати глибоко проникаючий і добре розвинений стрижневий корінь, якщо грунтові води залягають глибоко, а може бути поверхневою. Однак основна маса коренів у будь-якому випадку розташовується у верхньому шарі грунту, на глибині 50-60 см.

де посадити сосну

Ми вирішили посадити сосенку у дальньому невживаному куті ділянки. Там наша ділянка переходить у досить високий пагорб — грунтові води у нас близько, і пагорб дає деякий запас для росту кореня вглиб; можливо, це зайва перестраховка, але ми б не хотіли, щоб через пару років сосна загинула від загнивання кореня. Яблуні-дички, що ростуть навколо, гратимуть роль дерев-няньок — захищати саджанець від палючого сонця. Коли сосна зміцніє і підросте, вона переросте навколишні дерева і кущі і буде отримувати багато сонячного світла.

Підготовка посадкової ями

Якщо ви збираєтеся пересадити сосну, викопану в лісі або в інших «диких умовах», то в першу чергу слід підготувати посадкову яму, щоб відразу посадити привезений саджанець. Посадкова яма повинна приблизно відповідати розміру і формі грудки землі, з яким буде пересідати деревце. Чим більше буде цей ком, тим менше пошкоджень отримає коренева система. Розрахуйте свої сили - якого розміру кого ви зможете викопати і доставити до місця посадки. Для саджанців висотою до 70 см рекомендується розмір ями (і кома) не менше 60 × 60 см, висотою понад 70 см - не менше 80 × 80 см. Форма - піраміда або конус (навряд чи вам вдасться викопати кому іншої форми).

Як вже говорилося, на важких грунтах необхідний додатковий дренаж. З урахуванням дренажу ми зробили посадкову яму трохи глибше і насипали на дно близько 30 см піску, змішаного з витягнутої з ями землею.

підготовка посадкової ями

Чистий пісок (узятий в сосновому лісі) ми розбавили родючою землею, яка буде служити добривом для нашої сосни. З цієї ж причини ми не стали додавати в яму окремо мінеральні або органічні добрива; земля у нас — хороший чорнозем, а місце посадку сосни було цілиною, так що мінеральних речовин сосні вистачить і так.

Як садити сосновий саджанець

Якщо бажаєте внести добрива, використовуйте зрілий компост або купіть спеціальне добриво для хвойних рослин.

Вибір і підготовка саджанця

Вибираючи молоде дерево для пересадки, перевірте його на ламкість. Якщо хвоя пожовкла, а кінчики гілок легко ламаються, можливо, деревце пошкоджено і початок гинути. Мертве дерево досить довго зберігає «товарний» вигляд; згадайте новорічні ялинки, голки з яких не осипаються, навіть незважаючи на те, що у дерева абсолютно немає коренів.

Вирушаючи викопувати саджанець, захопіть з собою воду і досить великий шматок тканини, щоб звернути викопаний кому землі з корінням. Основний корінь сосни при оголенні гине на повітрі через 15-20 хвилин. Це ще одна причина, по якій слід викопувати сосонки з досить великим прикореневим грудкою.

Вибравши саджанець, розріжте лопатою дерен по периметру, проникаючи лопатою якомога глибше в грунт. Після цього використовуйте лопату як важіль, щоб відірвати і підняти кому землі з корінням.

Вибір саджанця сосни

Просуньте під лопату мокру тканину, розправте її і опустіть на неї ком. Щільно оберніть тканину навколо кома і, притримуючи її, витягніть сосенку.

По-перше, так можна вийняти ком землі, не пошкодивши його. По-друге, щільно загорнута і зав'язана тканина не дасть кому розвалитися при транспортуванні. І, нарешті, це дозволить уникнути пересихання кореня. Якщо використовувати тонке бавовняне простирадло, то саджанець можна буде опустити в посадкову яму прямо в ній — тканина швидко перегниє і не буде заважати росту коренів.

Підготовка саджанця сосни

Посадка

Доставивши дерево на місце посадки, виливаємо піввідра води в посадкову яму і просто опускаємо туди саджанець. Якщо розмір кома землі відрізняється від посадкової ями, додаємо або прибираємо необхідну кількість землі.

Посадка саджанця сосни

Зверніть увагу: не можна заглиблювати кореневу шийку (тобто місце, де стовбур дерева починає розгалужуватися і переходить в корені), вона повинна бути на рівні землі. В іншому випадку вона загниває, і дерево гине. Якщо пересаджувати деревце з щільною, незруйнованою грудкою землі, проблема з визначенням глибини, на якій повинна знаходитися коренева шийка, автоматично відпадає.

Після посадки замульчуємо землю навколо стовбура. Мульча, як вам напевно відомо, допомагає зберігати вологу, запобігає проростання бур'янів і, повільно перегниваючи, працює як м'яке добриво. Ми для мульчування набрали опалих соснових голок.

Мульчуємо саджанець сосни

Нарешті, полийте саджанець, навіть якщо земля волога. Полив не тільки забезпечує запас води, але і покращує контакт коренів з грунтом, а значить, створює більш сприятливі умови для живлення і відновлення пошкоджень. Поливати бажано лійкою з насадкою, щоб не розмити грунт.

Якщо хочете посадити кілька сосен, розміщуйте наступну приблизно в чотирьох метрах від першої. Якщо посадити дерева занадто близько, вони будуть заважати один одному, коли підростуть.

Догляд після посадки

Пересаджена сосенка

Особливого догляду за сосною, висадженою на своїй ділянці, не потрібно. Утепліть деревце перед зимою, якщо висадили пізньої осені, закрийте від яскравого весняного сонця, мульчируйте пристовбурне коло, прибирайте крупну траву навколо, поливайте в особливо посушливі періоди (мульча допоможе боротися з посухою), прибирайте засохлі і хворі гілки.

Правильно посаджені сосни будуть довго радувати вас своїм вічнозеленим нарядом.

Цікаві матеріали по темі:

Загрузка...

Напишіть відгук

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *