Садівник-городник > Ландшафтний дизайн > Тілоріз звичайний або водяний різак: догляд та розмноження

Тілоріз звичайний або водяний різак: догляд та розмноження

тілоріз звичайний

В Англії цю унікальну рослину прагнуть зберегти від зникнення і називають «водяним ананасом». В Україні вона теж користується особливою популярністю, а її ботанічна назва звучить як тілоріз звичайний (друга назва водяний різак, тілоріз алоевидний) сімейства водокрасових. Всі назви наочно пояснюють, де мешкає рослина і які її характерні особливості.


Тілоріз отримав свою ботанічну назву завдяки голчастій будові листя. Дійсно, молоді пагони квітів можуть залишити на тілі людини при дотику порізи, подібно шипам троянд. Але це не лякає справжніх цінителів природних ландшафтів, які готові зробити все, щоб в їх водоймищах, на присадибних ділянках, красувалася ця витончена квітка.

Середовище проживання і зовнішній вигляд

Тілоріз, що має таку цікаву назву, є трав'янисто, водоплавною рослиною. Великою областю зростання цього різновиду вважається Західна Європа з помірним кліматом, Західний Сибір і Північний Кавказ. Також тілоріз виключно з жіночими квітками був помічений в Канаді та Північній Азії.

Місце проживання тілорізу — водоймища з мулистим дном, глибиною до 2 метрів, які наповнені чистою і прозорою водою. Умови активного росту і розмноження не залежать від того, чи знаходиться водоймище в тіні або освітлений сонцем.

водяний різак

Зовні водяний різак легко визнати серед інших. Тілоріз є водоплавною рослиною з вузьким, темно-зеленим листям, довжина якого може сягає від 15 см до півметру. Ширина листа не перевищує 4 см, а його зубчаста будова дозволяє порівнювати рослина з корисною рослиною алое. Однак, на відміну від соковитого алое, тілоріз може цвісти в літній період.

Період цвітіння тілоріза — тепла пора, коли дійсно тепло і світить сонце, з липня по серпень. Білі квіти з трьома зовнішніми і трьома внутрішніми листками діаметром 3-4 см і з жовтими тичинками радують погляд будь-якого спостерегливої людини. Особливо красиво виглядають чоловічі квіти, так як вони утворюють безліч суцвіть. При цьому в одному ставку можуть спокійно уживатися, як чоловічі, так і жіночі квітки, що характеризуються поодиноким або парним цвітінням.

Тілоріз — рослина, яка легко пристосовується до будь-яких погодних умов. Влітку, під час цвітіння, він утворює плоди, або нирки, а також накопичує крохмаль. Ці процеси значно обтяжують рослину. В результаті, відчувши «подих зими», тілоріз занурюється на дно ставка, щоб «вижити», або перезимувати. Судячи зі спостережень ботаніків, він може підніматися і опускатися кілька разів. Вимушений підйом водяного різаку на поверхню води пов'язаний з тим, що листя і стебла, що побували в пучині води, перенасичуються вуглекислим газом.

Особливості розмноження, взаємодія з іншими мешканцями ставка

тілоріз звичайний різак

Отже, тілоріз — рослина, яка часом занурюється на дно водоймища. Тому для її розмноження не вимагається посадка в грунт, здійснювана в контейнерах. Її не потрібно обрізати або діставати з дна водоймища. Всі необхідні роботи рослина справить самостійно.

Винятком із загальних правил вважаються ситуації, коли воду зі ставка зливають на зимовий період, або, коли дно водоймища промерзає. У цих випадках слід дістати з води «зимові нирки» рослини. Після цього їх дбайливо укладають у банку з водою, яку ставлять на вікно до настання весни.

Тілоріз важко розвести. Його листя з часом стає крихким, він важко піддається транспортуванню. Інша небезпека для його розмноження і росту — це равлики великий прудовик. Вони із задоволенням з'їдають водяний різак і не гребують навіть старими пагонами.

Якщо всі джерела небезпеки ліквідовано, то рослина добре росте і рясно цвіте. Реагуючи на сприятливі умови, рослина може так швидко розмножуватися, що цей процес може пригнічувати інші види рослин, які ростуть у водоймищі.

Використання рослини людьми

тілоріз алоевидний

Є свідчення, що тілоріз — древня рослина. Про це стверджують скам'янілі нирки, знайдені в місцях висохлих водоймищ. Неймовірно, але й сьогодні водяний різак —це поширена рослина, яка служить людям:

  • В першу чергу, тілоріз цінується за свою декоративну функцію. Респектабельні громадяни мріють, щоб їх ставки в заміських будинках були прикрашені цією незвичайною квіткою.
  • По-друге, водяний різак відомий завдяки своїм лікувальним властивостям. Його відваром лікуються захворювання шлунково-кишкового тракту.

Відео про водорості для ставка на вашій ділянці:

Цікаві матеріали по темі:

Загрузка...

Тілоріз звичайний або водяний різак: догляд та розмноження: 2 коментарі

  1. Тамара on коментує:

    Яка краса! Надзвичайна квітка, варто спробувати посадити її у себе, у нас маленький штучний ставочок є, обов'язково придбаю цю рослинку!

  2. Андрій on коментує:

    Тілоріз виглядає дуже незвичайно, навіть трохи химерно. Надзвичайна прикраса для водойми у саду.

Напишіть відгук

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *