Садівник-городник > Ландшафтний дизайн > Скільки росте сосна при вирощуванні на ділянці

Скільки росте сосна при вирощуванні на ділянці

Скільки росте сосна

Хвойні породи дерев досить популярні при оформленні садових ділянок, прибудинкових територій, парків та скверів. Роблячи вибір на користь хвойного дерева, бажано знати і кінцеві його розміри і темпи зростання. Від цього буде залежати як кількість рослин, так і місце їх посадки на ділянці.


Інакше може вийти так, що вимахне дерево, перекриє сонячне світло, стане перешкодою на проході. З урахуванням того, що разом з такими рослинами, як туї, ялівці, ялиці, стають затребувані і сосни, то важливо знати скільки росте сосна, яких розмірів може досягти доросле дерево.

Сосна, короткий опис

Як більшість хвойних, сосни відносяться до вічнозелених рослин з гілками, на яких розташовані голки, зібрані в пук по 2, 3 або 5 штук. Саме за кількістю голок в пучку і кольором хвої можна відрізнити один вид сосни від іншого. Залежно від кількості голок сосни відносять до двох - трьох - пятіхвойних. Життєві форми рослин з роду Сосна, сімейства соснові - це:

 • дерева
 • чагарники
 • стланики

Поширені сосни практично повсюдно. У географічних областях з тропічним кліматом ростуть переважно в гірських областях. У місцевостях з помірним і навіть холодним і субарктичним кліматом сосни утворюють цілі соснові ліси або є частиною змішаних лісів. Не зустрічаються в природних лісах представники сімейства Соснові на території південної Америки. На одній рослині у сосен є як чоловічі стробіли (шишки), зібрані колосом, розташовані на кінцях молодих гілок, так і жіночі стробіли у вигляді овальних шишок у верхній частині рослини.

Скільки росте сосна звичайна

Всього на земній кулі нараховується понад 100 видів сосен, на території України та Росії в природних умовах росте близько 16 дикорослих видів сосни і близько 70 - завезених. Найбільш поширені:

 • сосна звичайна, до 40 метрів у висоту
 • сосна корейська або корейський кедр, до 50 м
 • кедровий стланик, до 1 м
 • сосна кримська, в середньому до 30 м
 • сосна Веймутова, до 50 м

Селекціонери при роботі з дикорослими соснами отримали безліч повільнозростаючих мініатюрних і карликових сосен. Ці різновиди, як правило, відрізняються мінімальними річними приростами.

Як росте сосна від сходів до п'яти років

Вибираючи вид сосни для саду, дуже багато любителів найчастіше вибирають невисокі різновиди. Іноді при покупці важко сказати, чи виросте екземпляр до одного - двох метрів або з легкістю подолає всі 20. Темпи річного приросту - важлива відмінна риса багатьох сосен як дикорослих, так і декоративних. В цілому сосни відносяться до швидкозростаючих рослин, однак, темпи приросту у цієї рослини змінюються протягом життя.

У перші чотири роки саджанець сосни збільшується не більше ніж на 10 см в рік. І у віці чотирьох років не перевищує у висоту 40 -50 см.
У перший рік сходи сосни не виростають більше 5-6 см. Але якщо виконати нескладні рекомендації, то молоді сосенки будуть по 9-10 см. Слід враховувати, що у сосни великі потреби у світлі, бажано щоб ні бур'яни, ні інші рослини не створювали для проростків тінь. Важливою умовою є організація поливу. Коріння в перші два роки у сосен досить слаборозвинені. Щоб забезпечити не тільки доступність води, але і мінеральних речовин, рослині потрібен регулярний полив. У перші тижні після проростання сосну поливають щодня, вибравши для цього ранкові або вечірні години.

Відео про формування крони сосни звичайної:

Щоб отримати більш швидкий приріст, на третій рік, після того як сіянці сосни зійдуть, їх потрібно розсадити і доростити в шкілках ще два роки. Пересадка дасть поштовх до формування кореневої системи, що і забезпечить надалі більш швидке зростання наземної частини сосни. Тут важливо розсадити сосни на відстані не менше 20 - 25 см одну від одної. При правильному вирощуванні сосенок в шкілках вони в перший рік збільшаться приблизно на 15 см, але все ще не будуть готові до висадки на постійне місце. І тільки через два роки у віці чотирьох років саджанці сосни досягнуть розміру 40 - 50 см і будуть готові до пересадки на постійне місце.

Якщо зростання сповільнилося через неналежний догляд, то пересаджувати сосну краще на наступний рік, коли їй буде вже п'ять років. Слід пам'ятати, що мініатюрні різновиди дають дещо менший щорічний приріст і чим старше така сосна, тим повільніше росте. Крім того, з різних причин ріст сіянців одного року може істотно відрізнятися. Максимального зросту сосна може досягти 70 -90 см до п'ятирічного віку.

Як росте сосна від 5 до 50 років

Більшість сосен, таких як сосна звичайна, веймутова відносяться до швидкозростаючих дерев. У віці від п'яти до десяти років вони дають приріст від 25 до 60 см щорічно, а старше десяти років прирост більшості сосен досягає від 0,6 до 1 м щорічно. У сосен у віці 30 - 50 років приріст у висоту сповільнюється і починається приріст стовбурів завширшки.

Скільки росте сосна у природі

Більшість сосен-довгожителів в середньому живуть 150 - 300 років. Мініатюрні і стланікові форми сосни ростуть з віком дуже повільно і їх приріст дорівнює від 2,5 см до 10 см щорічно.

Таким чином, вибираючи сосну для ділянки, потрібно враховувати її темпи зростання і дорослі розміри. Адже багато сосен у віці вже 15 - 20 років перетворяться на справжніх гігантів з голими стовбурами і досить-таки скромною по декоративності кроною на самому верху. Для невеликих ділянок не варто брати дикорослі форми, а краще зупинитися на мініатюрних видах сосни з гарним кольором хвої і привабливою формою крони. До вирощування на ділянці можна рекомендувати види і форми сосен:

 • сосна кедрова "Стрикта", зростає до 1 м, хвоя з блакитним відтінком, форма крони конічна
 • Сосна гірська "Гном", до 2 м з пірамідальною зеленою кроною
 • сосна Веймутова "Радіата", до 1,5 м, з сіро - блакитною хвоєю
 • сосна Веймутова "Ауреа" до 8 м, хвоя золотисто- жовтого відтінку
 • сосна Веймутова "Мініма", до 0,5 м, крона сферична, хвоя світло - зелена

Важливо пам'ятати, що здобувати декоративні сосни краще в перевірених розплідниках, тоді мініатюрна сосна виправдає очікування і не перетвориться на величезного гіганта.

Цікаві матеріали по темі:

Загрузка...

Напишіть відгук

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *