Садівник-городник > Ландшафтний дизайн > Аренарій: куточок пустелі у вашому саду

Аренарій: куточок пустелі у вашому саду

Аренарій фото

Під час роздумів про майбутнє перепланування саду нам часто хочеться щось прибрати, додати або кардинально змінити. На багатьох дачах зеленіють газони, підносяться альпійські гірки, цвітуть пишні клумби і розарії, ваблять прохолодою садові ставки.


Цим уже складно здивувати. Якщо у вас є бажання бути оригінальними, краще спробуйте відтворити у своєму саду куточок пустелі. Піщаний сад стане екзотичною прикрасою ділянки. Але про все по порядку.

Що таке аренарій

Аренарій (arena - пісок) являє собою піщаний сад. У буквальному сенсі цього слова. Це композиції з рослин, піску та каміння. Цей вид ландшафтного дизайну не надто відомий, що не применшує привабливості піщаних куточків. Використовуватися для прикраси ділянок аренарії стали зовсім недавно. Хоча якщо покопатися в історії садів такого типу, можна з'ясувати багато цікавих речей.

Аренарій що це

Аренарії можна назвати квінтесенцією японських садів каменів і сухих садів. У перших запозичені камені і пісок (відмінність в тому, що японські сади каменів не засаджуються рослинами), від сухих садів взято наповнення рослинами, що не вимагають поливу (сухолюбними рослинами і суккулентами).

Японський сад каменів

Кам'яні сади з'явилися в Японії в 13 столітті під впливом філософії дзен-буддизму. Створювалися вони в основному на територіях монастирів, як місця для медитації:
Ділянку монастирського саду засипали білим піском або дрібним гравієм.
Далі в особливому порядку, який знали тільки ченці, по периметру майданчика розставляли камені (їх форма і колір теж мали сакральний сенс).
Між камінням граблями прохреслювали хвилеподібні лінії - образ води, що біжить між пагорбів і гір.

Японській сад каменів

Здавалося б, розрізнені елементи, але якщо дивитися на них з певної точки, то вони зливалися в єдину композицію. Ось так, споглядаючи порожнечу садів, ченці роздумували про вічність і досягали духовного очищення.

Найвідоміші кам'яні сади знаходяться в Кіото, в монастирях Реандзі, Дайтокудзи, Дайсенін та інших. Кожен з них ілюструє любов японців до споглядання природи і до відокремлених роздумів.

Сухі сади

Це сади, які не потребують поливу. На відміну від японського варіанту, в них все-таки є рослини. Як правило, це представники флори степів, кам'янистих схилів гір і посушливих місць.

Сухий сад

Як приклад можна розглянути сад відомої англійки Беатріс (Бет) Шатто. Саме вона перша вирішила поекспериментувати і створила сухий сад. Він ніколи не поливається штучно. У 1960 році родина Бет влаштувалася в графстві Ессекс, на величезній фермі біля міста Колчестер. Як виявилося, на території їх угідь грунт варіювався від болотистого до посушливого.

Заповзятлива господиня вирішила розбити кілька садів. Тут можна знайти і Болотистий, і Лісовий, і Середземноморський сад. Ну і, само собою, Сухий сад. Він був зведений на місці пересохлого русла невеликого струмка. Несприятливий для розведення рослин, занадто сухий грунт і невелика кількість дощів наштовхнули Беатріс на думку про те, що на цій ділянці буде частина саду, яка не потребує поливу.

Господиня ніколи не поливає його. Вона просто садить різні рослини і спостерігає, що приживеться, а що ні. На місце загиблого примірника висаджується новий. Тобто відбувається природний відбір.

Інший приклад - це сухий сад Гайд-Холла. Розташований він у самому посушливому районі Англії - Ессексі (як і сад Бет Шатто), та ще й на вершині пагорба. Завдяки кмітливості подружжя Робінсон пустельна ділянка була перетворена на гарний сад. Вони заселили його засухостійкими рослинами.

Сухий сад Гайд-Холла

Королівське товариство садівників продовжує розвивати ідею засновників, заповнюючи сухий сад Гайд-Холла все новими і новими квітами і розширюючи його територію.

Вибираємо місце для аренарія

Перше, що потрібно зробити перед спорудою аренарія, - це вибрати для нього місце. Раз створюється куточок пустелі, то і розташовуватися він повинен у сонячній, добре захищеній від вітру частині ділянки. Тоді пісок не розлетиться на всі боки. Якщо ділянка знаходиться на вершині пагорба або схилі, то краще вибрати максимально закритий будовами або чагарниками куточок. Але огороджувати місце штучно не варто. Композиція повинна бути максимально природною, як ніби невелика частина пустелі, що чарівним чином перенеслася на дачу.

Вибір місця для аренарію

Перше, що потрібно зробити перед спорудою безпосередньо самого аренарію - це вибрати місце для нього

Визначивши приблизно, де буде ваш аренарій, зверніть увагу на сусідні композиції. Оскільки піщаний сад сам по собі виглядає екзотично і відразу впадає в очі, не варто перевантажувати краєвид кількістю яскравих «сусідів». Наприклад, недоречно буде виглядати частинка пустелі поруч з пишним квітником або овочевими грядками.

Аренарій ідеально уживається з японським садом каменів або з деревними композиціями. Одне «але»: нечасто зустрінеш дачу, на якій є ці елементи. Як же бути в такому випадку? Придивіться до території поруч з газоном. Газон - спокійний, рівний елемент ландшафтного дизайну. Якщо на ньому немає великої кількості яскравих клумб та інших «плям», - це те, що потрібно. Однак потрібно дотримати плавність переходу від газону до міні-пустелі: між ними не повинно залишитися помітних кордонів. Якщо насипати світлих каменів або гравію різних відтінків і розміру, вийде непогане «маскування». Виглядати така імітація природних змін ландшафту буде цікаво і незаяложено.

Аренарій рослини

Ще однією небезпекою для аренарію можуть стати домашні тварини. Улюблені собаки і кішки швидко зведуть всі старання нанівець, використовуючи пісок і камені для ігор і своїх природних потреб. Садівники, які зіткнулися з цією проблемою, пропонують оточити територію аренарію відлякувачами. Це можуть бути якісь предмети, яких боїться тварина. Розташувати їх потрібно так, щоб не зіпсувати загальної картини. Краще використовувати спеціальні нешкідливі препарати, які продаються в будь-якому ветеринарному магазині. Обробляєте ними заборонене місце - і вихованець близько двох тижнів не підходить до нього. Після цього процедуру потрібно повторити.

Також не слід облаштовувати піщаний сад під листопадними деревами. Вони повністю затінять аренарій. Та й господарям доведеться постійно прибирати величезну кількість листя, що впало на пісок.

Власникам невеликих ділянок можна порадити контейнерний варіант куточка пустелі:

Чашу або контейнер з міні-садом можна поставити де завгодно або навіть переносити.

Вибираємо матеріали для аренарія

Основу піщаного саду (що, власне, і випливає з його назви) становить пісок. Який краще використовувати? Прекрасно підійде крупнозернистий річковий пісок, знайти який найпростіше. Крупний пісок буде менше вивітрюватися, а знайти абсолютно безвітряне місце дуже складно. Щоб розбавити однорідну масу піску і ще більше захистити його від поривів вітру, можна додати гравій, дрібну гальку і крихту природного каменю.

Матеріали для аренарію

Припустимо і варіант з повною заміною піску дрібною крихтою. Проте варто бути акуратними при виборі колірної гами крихти і її кількості. У магазинах для садівників представлено безліч матеріалів для декоративного відсипання: зелений змійовик, білий мармур, червоний граніт, туф, піщаник та інші. Якщо взяти для аренарію багато різнокольорових матеріалів, то порушиться природний баланс піщаного саду і його головний закон - природність.

Зважившись на застосування декоративної крихти в якості базового матеріалу, вибирайте туф або пісковик жовтуватого, сірого або злегка червонуватого відтінку. Можна і інші природні камені тих же кольорів.

Зважившись на застосування декоративної крихти в якості базового матеріалу, краще вибрати туф або пісковик жовтуватого, сірого або злегка червонуватого відтінку.

Обриси аренарію повинні бути нерівними, з рваними краями. Можна прокласти і доріжки - в тому випадку, якщо піщаний сад великий. Вони теж повинні бути безсистемними. Цікаво виглядають хаотично «розкидані» кам'яні плити різної форми.

При необхідності, якщо сад здається занадто нудним, можна зробити акценти змійовиком або гранітом. Для цього риють неглибокі ямки, в які поміщають ємності тієї форми, яка подобається. У ємності і засипається декоративна кольорова крихта. Перемішуватися з піском та іншими елементами вона вже не буде. Це дозволяє «викласти» візерунок (тільки не крикливий!), зімітувати струмочок або щось інше, чого вимагає фантазія.

Окрасою аренарію можуть стати і композиції із сухих хитромудрих корчів, і великі камені. Вони внесуть різноманітність в загальну композицію. Камені повинні контрастувати з піском тільки за розміром. Колір ж, навпаки, максимально наближений до кольору основи.

Готуємо майданчик для висадки рослин

Після того як визначено місце розташування піщаного саду і обрані матеріали для його наповнення і декору, приступаємо до підготовки його для заселення рослинами.

Робота ця нескладна. Всі маніпуляції дуже схожі на початкові етапи будівництва дачного ставка. Так що володарям ставків, що вже набили руку, буде набагато простіше.

Аренарій фото

1. Насамперед риється неглибока яма приблизно на половину багнета лопати. Її форма, як вже говорилося вище, повинна бути нерівною.

2. Дно ями застеляється плівкою або геотекстилем, щоб уберегти аренарій від настирливих бур'янів. Інакше велика частина догляду за вашим екзотичним садком зведеться до нескінченного прополюванні.

Заодно плівка або геотекстиль захистять пісок від змішування з землею, необхідною для зростання майбутніх рослин. Через змішування композиція буде виглядати недоглянутою. Заховати огріхи при відсутності плівки можна, якщо постійно досипати пісок. А це вимагає сил і часу.

3. На плівці потрібно розмітити місця для рослин. Потім зробити в цих місцях надрізи навхрест і відігнути куточки плівки. З одержаних отворів вийняти землю і тим самим підготувати осередки для горщиків з рослинами.

4. Насипати товстий шар базового матеріалу (піску або дрібної гальки). Дуже акуратно, щоб не пошкодити тільки що зроблені отвори. Після відсипання базовий матеріал для ущільнення потрібно полити водою зі звичайної лійки.

Порада: якщо ви плануєте розмістити на території піщаного саду сухий струмок, остаточне рішення потрібно прийняти саме на цій стадії. Для сухого струмка також необхідно розмітити місце, зробивши надрізи в плівці і оформивши поглиблення. Щоб не переплутати, краї «берегів» можна присипати землею або обкласти великими каменями.

Важливо знати, що сухий струмок декорується після того, як аренарій вже засипаний. Дно викладається камінням меншого розміру, ніж берег. Краще, якщо наповнення сухого струмка буде відрізнятися за кольором від наповнення піщаного саду. Сухий струмок може бути виконаний не тільки камінням, а й піском контрастного по відношенню до піску аренарію кольору. Оформляючи сухий струмок піском, по ньому потрібно провести граблями і зробити «хвилі».

Коли вся «заготовка» просохне після поливу, можна приступати до вибору і посадки рослин.

Вибір і компонування рослин в аренарії

Ось і настав довгоочікуваний момент «заселення» жителів пустельного куточка. Важливо пам'ятати, що перевантажувати аренарій рослинами не можна. Адже в пустелі вони не пахнуть на кожному кроці. Ідеальне рішення - одиночні, можна дуже маленькі рослини. Боятися, що вони загубляться на загальному тлі не варто. Навпаки: піщано-кам'яне обрамлення дозволить їм «солірувати» і привертати увагу.

Є два основних види аренаріїв, які можна без проблем створити своїми руками (тобто не витрачати багато часу і грошей на пошуки і покупку дивовижних рослин, а також не переживати, чи приживуться).

Імітація азіатської пустелі

Імітація азіатської пустелі

У цьому випадку рослинність буде представлена ​​акаціями, саксаулами, злаками, ефемерами.

Приміром, невеликими одиночними кущами висаджуються костриця блакитна або різні види міскантусів (китайський, сахароцветний та інші). Також підійдуть багаття (кострец), ковила, просо, осока, зайцехвост. Терпкого аромату саду додадуть лаванда, чебрець або полин.

Найголовніше, щоб рослини висаджувалися невеликими групами, досить далеко одна від одної.

Імітація африканської пустелі

Африканська пустеля

У такій пустелі ростуть в основному сукуленти і кактуси. Цей варіант більш складний у виконанні та догляді. Заповнити африканський аренарій можна високими кактусами, ехеверіями, Літопсами, толстянкою або сансевиєрією.

Такого роду аренарій більше підійде садівникам південних регіонів, де деякі рослини зможуть перезимувати в грунті.

У середній смузі теж можливе створення імітації африканської пустелі, але тоді щоосені мешканців доведеться переносити на зимівлю в теплицю або в будинок, а навесні повертати назад.

Якщо немає бажання імітувати що-небудь, а хочеться реалізувати свої власні задумки, то піщаний сад можна заселити групками волошок, ежовнику, сухоцвіту, гипсофілами, синьоголовником або кореневищними засухостійкими травами. При створенні аренарію використовуються качім повзучий, цмин піщаний, ясколка, піщанка, гвоздика піщана або гвоздика-трав'янка.

Імітація африканської пустелі

З посухостійких чагарників переважніше червона бузина, дрік фарбувальний або пузиреплодник.

Додати кольору можна за допомогою портулаку, мезембріантенума. Це квітучі сукулентні рослини.

Багаторічний аліссум - почвопокровний вид з дрібними квітками. Теж згодиться в якості прикраси. Додати в аренарій можна і ромашку лікарську, мак, ешшольцію, льон декоративний. Цими рослинами краще згладити перехід від аренарію до іншого типу ландшафту в саду, висадивши їх у прикордонній зоні.

Більшість перерахованих рослин в нашій смузі ростуть тільки вдома у горщиках. Однак не варто їх недооцінювати. Літо вони цілком здатні провести на вулиці. У грунт висаджуються в кінці червня разом з горщиком. Для цього горщик прикопують в отвори в ґрунті і декорують зверху піском або камінням, щоб не було видно країв. Тим самим створюється враження, що кактус або літопс росте прямо з піску. Восени до перших заморозків горщики викопують і переносять рослини в будинок. Клопоту, звичайно, багато, зате і влітку рослини порадують в аренарії, і взимку - на підвіконні.

Композиційне рішення піщаного саду

Аренарій композиції

Прийшла пора подумати про зовнішній вигляд аренарію. Як його оформити після основних «будівельних» робіт? Чим прикрасити, щоб підкреслити неповторний колорит?

Насамперед не забуваємо про основний принцип куточка пустелі - достатку вільних, не зайнятих ніякими декоративними елементами місць.

Центром аренарію може стати великий, що відрізняється від всіх інших, камінь, химерної форми корч, прикметна рослина або навіть мала архітектурна форма.

Можна використовувати старий розбитий глечик (його краще не просто покласти, а прикопати в пісок), штучно зістарена скульптура, камені, що імітують залишки древніх руїн.

Рослини висаджуються групками. Кожен такий «острівець» можна підкреслити декоративними камінчиками.

За кордонами аренарію розміщуються великі камені. Вони послужать не тільки ефектною декорацією, а й утримають пісок від вивітрювання.

За кордонів армерії розміщуються великі камені. Вони послужать не тільки ефектною декорацією, а й утримають пісок від вивітрювання

Камені краще чергувати з рослинами, спеціально створеними пісковими горбками, насипами. Краї вийдуть нерівними, це внесе нотку хаотичності, що властива аренарію.

Догляд за аренарієм

Догляд за аренарієм

Правильно створений аренарій вимагає мінімального догляду. Тут вам не доведеться щодня «заступати на вахту» поливу, прополки, підгодівлі і т.д. Звичайно, в занадто жаркі і посушливі дні навіть самі посухостійкі рослини потребують поливу - краще ковшиком безпосередньо під корінь. Полив з лійки порушить цілісність піщаного покриву, та й деякі «пустельні» мешканці не люблять, коли волога потрапляє на листя і квіти.

Прополки не уникнути, але вона буде дуже рідкісною. Грунт застелений плівкою, але і вона не дає абсолютної гарантії відсутності бур'янів. Просто зводить їх до мінімуму.

 

Цікаві матеріали по темі:

Загрузка...

Напишіть відгук

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *