Садівник-городник > Квіти > Як виростити тюльпани з насіння своїми руками від насінини до квітки

Як виростити тюльпани з насіння своїми руками від насінини до квітки

Як виростити тюльпани  з насіння

Що ще можна сказати про тюльпани? Здається, що ці квіти настільки добре відомі й улюблені, що за їх вирощування беруться не тільки професіонали, але і любителі.

В аматорських садах цю квітку можна зустріти в будь-якій якості. Використовують тюльпани як для оформлення ділянки, клумб, доріжок, альпінаріїв, так і для зрізання в букети.


Відомі способи вигонки цих квітів до певних дат. Звично вважається, що розмножуються ці квіти цибулинами. Однак, тюльпани розмножують і насінням. Постараємося розібратися, як утворюється цибулина тюльпана, чому доводиться вдаватися до насіннєвого розмноження і як виростити тюльпани з насіння і дочекатися їх цвітіння.

Тюльпани, деякі ботанічні характеристики

Тюльпани - квітучі трав'янисті цибулинні рослини з роду Тюльпан, сімейство Лілейні. За багато мільйонів років тюльпани ідеально пристосувалися для життя практично в будь-яких умовах. Вони не бояться ні сухого клімату, ні холодних зим, ні гірського, ні пустельного повітря.

За допомогою людини вони просунулися до Голландії, де свого часу стали популярними і цінувалися так само дорого, як і золото. За довгі роки еволюції тюльпан пристосувався за дуже короткий період весняної сприятливої ​​погоди не тільки прорости, дати листя і квітки, а й утворити молоді цибулини. Стара цибулина після цвітіння відмирає. Протягом літа під землею в молодих цибулинах йде формування пагонів і квітів наступного року. До кінця осені молоді цибулини формують кореневу систему. У деяких сортів цей процес триває і взимку.

Цибулина тюльпана складається:

  • з донця, яке являє собою модифікацію стебла у вигляді диска
    від однієї до шести запасаючих лусок, спеціалізованого листя
    захисних покривних лусок
  • відмерлих решток материнської цибулини, стебел, вони грають захисну функцію

Вирощування тюльпанів з насіння

Цибулини дикорослих видів тюльпанів живуть майже два роки, а культурних - рівно два роки. Перший рік - це тільки брунька всередині материнської цибулини. На наступний рік - це повноцінна цибулина. Якщо вона розташована в центрі і за розміром крупніше інших - це заміщаюча цибулина. У пазухах лусок розташовані дочірні цибулини, іноді вони за розміром сумірні з центральною, серед захисних лусок можуть перебувати дрібні цибулини - дітки.

Іноді у сортових тюльпанів для заміни материнської цибулини утворюється тільки одна центральна і одна або дві дочірні. Тому розмноження йде досить повільно. Таким чином, хоча основний вид аматорського розмноження тюльпанів - це цибулини, любителі цих прекрасних квітучих цибулинних рослин можуть спробувати розмножувати їх і насіннєвим способом. Адже практично у всіх тюльпанів після відцвітання утворюється насіння.

Насіннєве розмноження тюльпанів в природі

Різноманітність тільки комерційних сортів тюльпана в одній Голландії сягає майже двох тисяч. Від білих до майже чорних, від простих до махрових, від одноколірних до смугастих, на низьких і високих стеблах — все це різномаїття важко навіть уявити. Однак майже всі сорти утворюють плід — коробочку. Залежно від виду і сорту, вона може бути як витягнутої, так і більш округлої форми. У деяких різновидів розмір плоду - коробочки може перевищувати 10 см.

Усередині коробочка розділена на три окремі відсіки, а в них укладені стопкою пластинки насіння. Зазвичай вони трикутної або ж яйцевидної форми, досить великі. У природі насіння випадають з сухої коробочки при розтріскуванні, розносяться вітром і лежать до наступної весни. Іноді вони не сходять в перший рік, а проростають тільки на другий рік.

Розмноження тюльпанів насінням в саду

Вирощуємо тюльпани з насіння

Для посіву насіння на ділянці коробочки з ними зрізають в першу декаду серпня і дають їм дозріти в теплому і сухому приміщенні. На початок жовтня на обраній для посіву насіння тюльпана ділянці потрібно перекопати грунт. Краще, якщо він буде легким суглинком, під перекопування внести перегній. Бока грядки доцільно обшити дошками, щоб вийшов своєрідний ящик. Зверху висипати пісок, розрівнявши його шаром в 2 - 3 см. Через тиждень, приблизно в середині жовтня, насіння висівають на грядку досить густо. Зверху їх закривають шаром грунту і піску. У такому вигляді залишають до весни.

Ранньою весною, після сходу снігу, над поверхнею з'являється петелька зеленого проростка разом із залишками насіння. У перше літо тюльпан, що виріс з насіння, виглядає як самотній, вузенький листочок, згорнутий тонкою трубочкою з одним корінцем. Вже до середини червня лист засихає, давши життя маленькій цибулинці-лусочці, розміром не більше двох - трьох мм.

На наступну весну сіянець проростає плоским листочкам і двома корінцями, маленька цибулинка, відмираючи, дає замещаючу цибулинку в діаметрі, рівному одному см.

До цього моменту цибулини не викопують, а на зиму грядку засипають шаром перегною в 5-6 см. На третій рік сіянець виглядає більш великим пласким листом, а цибулинка дасть не тільки досить велику, до 2 - 2,5 см, цибулину заміщення, але і пару цибулин - діток. Як правило, їх викопують у середині літа і зберігають до осені. Приміщення для зберігання повинно бути сухим. У жовтні цибулину заміщення і діток закладають в грунт на 12 - 15 см. Перед висадкою борозенки заповнюють піском, поливають підсоленою водою і на відстані в 3-4 см розкладають цибулини. Грядку мульчують перегноєм або перепрілим гноєм.

На наступний рік все повторюється. Перше цвітіння цибулин заміщення і дочірніх цибулин, отриманих з насіння можна побачити тільки на п'ятий - шостий рік, а дрібні цибулини - дітки повинні зміцніти протягом ще одного сезону. Процес отримання квітучих цибулин тюльпана з насіння займає мінімум п'ять років. Однак, цибулини багатьох сортових тюльпанів знайти досить складно і коштують вони чимало. Тому любителі цих прекрасних квітучих цибулинних рослин можуть спробувати розмножувати тюльпани насіннєвим способом.

Відео про швидке розведення тюльпанів:

Цікаві матеріали по темі:

Загрузка...

Напишіть відгук

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *