Садівник-городник > Квіти > Як розмножити пеларгонію живцями самостійно в домашніх умовах

Як розмножити пеларгонію живцями самостійно в домашніх умовах

Як розмножити пеларгонію в домашніх умовах

В силу обставин звичну кімнатну рослину під назвою пеларгонія в побуті найчастіше називають геранню. Навряд чи знайдеться любитель кімнатного квітникарства, якому невідома ця квітка.

Незважаючи на появу різновидів не тільки з червоними, але і з білими, і з рожевими квітами різних відтінків, пеларгонію не сплутати ні з якою іншою горшечною культурою. Постараємося дізнатися, чим відрізняються кімнатні герані, як доглядати за ними і як розмножити пеларгонію живцями самостійно.


Пеларгонія або герань?

Герань і пеларгонія - це два різних роди рослин, рід Герані і рід Пеларгонія сімейства Геранієві. У будинках на підвіконнях вирощуються найчастіше пеларгонії, а герань - це в основному садова рослина. Крім того, герань росте в дикій природі багатьох європейських країн, у тому числі і в Росії, де її найчастіше називають Журавельнік. Пеларгонія - це теплолюбна мешканка південної Африки, яка свого часу потрапила до Європи на кораблях. Квітки у пеларгонії асиметричні, двы верхні пелюстки крупніше трьох нижніх. На відміну від пеларгонії, квіти герані мають симетричні, одного розміру пелюстки. У помірному кліматі пеларгонія НЕ зимує у відкритому грунті, хоча при вирощуванні в кашпо і контейнерах на літній період стає прикрасою садів, альтанок.

Пеларгонія або герань фото

Свого часу вона була віднесена в один рід Герань самим К. Ліннеєм, але коли було встановлено, що ці дві рослини не схрещуються і не дають міжвидових гібридів, то їх розділили в різні роди.

У кімнатному квітникарстві найчастіше можна зустріти наступні види пеларгоній:

  • королівські, великі квіти до семи см в діаметрі
  • зональні, найпоширеніші, квітки можуть бути махрові, напівмахрові, прості
  • унікуми, старовинна група, квітки схожі на королівські, але менші за розміром
  • плющелисті, ампельні форми з довгими до метра пагонами
  • запашні, квітки найчастіше дрібні, але листя мають сильний аромат

Всі пеларгонії невибагливі у догляді, розмножуються насінням і живцями. У домашніх умовах розмножувати квітку краще живцями, для збереження сортових якостей.

Як заготовити живці пеларгонії

Про те, як пеларгонія з'явилася і прижилася в кімнатному квітникарстві. існує легенда. Кажуть, що одного разу, повертаючись додому напідпитку, один чоловік думав. як уникнути скандалу з дружиною. Побачив на узбіччі яскраву червону квітку, він зірвав її і приніс в будинок. Поки дружина розглядала подарунок і ставила його у воду, вона забула насварити чоловіка.

Через кілька днів пеларгонія пустила коріння і була пересаджена в горщик. А з часом квітка розрослася і скандали в будинку стали рідкістю, а чоловік перестав зловживати спиртним. Можливо, це тільки казка, але пеларгонія дійсно добре розмножується живцями, які легко вкорінюються як у воді, так і в грунті.

Крім того, пеларгонія досить довгоживуча рослина, але в міру росту нижня частина стебла оголюється і рослина втрачає свою декоративність. Щоб цього уникнути, через кожні три - чотири роки рослина потребує регулярного оновлення, зробити це можна за допомогою вкорінення нового черенка. Цей метод підходить буквально для всіх видів пеларгоній.

Живці для розмноження краще нарізати з міцних пагонів діаметром близько одного см. Важливо не живцювати вже здерев'янілі стебла. Бажано, щоб на кожному черешку кількість бруньок була не менше трьох і не більше п'яти. Якщо на стеблі є цвітонос, то ще до зрізання живців він видаляється повністю.

Оптимальна довжина живців пеларгонії для вкорінення від 10 до 15 см. Нижній зріз робити навскоси, під кутом в 45 градусів. Верхній зріз - прямий. Всі операції робляться гострим чистим ножем. Бажано щоб на черешку була пара - трійка листочків.

Перед укоріненням нижній зріз можна припудрити корневіном або активованим вугіллям і трохи потримати для підсушування на відкритому повітрі в недоступному для прямого сонця місці. З урахуванням того, що найкраще у воді вкорінюються найпростіші різновиди пеларгоній, такі як зональні немахрові, а шикарні махрові або королівські можуть і не дати коренів у воді, то бажано заготовлені живці вкорінювати в підготовленому грунті.

Укорінення живців пеларгонії в грунті

pelargonium пеларгонія розмноження живцями

Якщо живець пеларгонії перед посадкою не потребує тривалої спеціальної підготовки, то грунт для вкорінення готується заздалегідь. Навіть якщо використовується готова грунтова суміш з магазину, її потрібно добре прожарити при температурі + 200 градусів в побутовій духовці. Бажано не брати для вкорінення живців пеларгонії землю, в якій росли інші квіти. Враховуючи, що пеларгонії невимогливі до складу грунту, то можна змішати три частини садової землі з однією частиною піску.

Пропарити грунт в духовці або пролити його напередодні окропом. Живці найкраще вкорінювати в пластикових стаканчиках ємністю 200 мл або невеликих горщиках. Зробити в них дренажні отвори і заповнити підготовленою вологою землею. Живець заглибити в землю на 2-3 см. На прикопаній частині стебла не повинно бути листя. Якщо грунт був досить вологим, то в перші два - три дні живці не поливають. Надалі поливати приблизно через день, але не допускаючи ні пересихання, ні перезволоження землі.

Корінці у живців пеларгонії відростають приблизно через 15 днів. Ознакою цього служить поява молодих листочків і зростання черешка в довжину. Квіти на укорінених живцях з'являються через три - шість місяців. Раніше всього можуть зацвісти пересаджені живці зональних пеларгоній з простими квітками.

Розмноження пеларгоній живцями може освоїти будь-який квітникар, що дуже важливо при розведенні рідкісних сортів, які важко купити в магазині, але можна знайти в приватних колекціях. Багато любителів пеларгонії охоче можуть продати кілька сортових живців, а при дотриманні вищеперелічених умов вкорінення відбувається успішно в 90% випадків.

Відео про розмноження пеларгонії живцями:

Цікаві матеріали по темі:

Загрузка...

Напишіть відгук

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *