Садівник-городник > Квіти > Волосся ангела, борода старого, іспанський мох або тилландсія уснеєвидна

Волосся ангела, борода старого, іспанський мох або тилландсія уснеєвидна

тилландсія уснеєвидна

Рослина тилландсія уснеєвидна — типова мешканка вологих лісів Південної Америки. Її народна назва — іспанський мох. Варто окремо пояснити, чому це мох і чому він іспанський.


Ботанічна характеристика рослини

Тилландсія уснеєвидна — квіткова рослина сімейства Бромелієвих. Коріння рослини закріплюються на корі дерев, але харчуються не його соками, як рослини-паразити, а отримуючи воду з навколишнього вологого тропічного повітря. У рослини тонкі стебла сіро-зеленого або сіро-блакитного кольору, висотою 20-30 см. Стебла, що відмирають, можуть перевищувати довжину в три — чотири метри, вони химерною "бородою" звисають вниз.

Корінні жителі Південної Америки — індіанці, вперше побачивши бородаті обличча іспанських моряків, порівняли їх бороди з цією рослиною. А мохом його стали називати із-за зовнішньої схожості з мохом уснея. Тилландсія — то назва на честь ботаніка Е. Тилландса, який описав рослину в 17 столітті. Ось так і стали називати квіткову рослину тилландсія уснеєвидна, або іспанський мох. А ще волосся ангела, борода старого - це також іспанський мох. Цвіте рослина дрібними квіточками, плід має коробочку, насіння дуже дрібні.

Рослина прекрасно пристосувалася до отримання вологи з повітря, а не з грунту. Все стебло має своєрідні вирости - лусочки, які вловлюють і росу, і дощову вологу.
Розмножується тилландсія уснеєвидна насінням та вегетативно.

Шматочки стебла і насіння захоплюються вітром і дощовою водою, розносяться ними від дерева до дерева. Особливо подобаються іспанському моху дуби і кипариси, але оселитися він може навіть на електричному стовпі. Багато видів занесені до Червоної Книги.

За химерний вигляд тилландсію полюбили любителі кімнатного квітникарства.

Іспанський мох в домашньому інтер'єрі

тилландсія уснеєвидна іспанський мох

За допомогою кімнатних квітів можна створити оригінальні дизайнерські композиції, в яких будуть використані самі різні рослини. В даний час популярні:

 • епіфітні стовбури
 • вітрини
 • ширми

У всіх цих композиціях не обійтися без тилландсии. Для епіфітних стовбурів підійде частина справжнього стовбура наступних дерев:

 • дуба
 • акації
 • верби
 • сливи
 • груші

Поселивши на стовбур спеціальні рослини, можна отримати куточок екзотичних тропіків в домашньому інтер'єрі. Підставу стовбура за допомогою цементної суміші треба закріпити в досить стійкій ємності.

У цю ж ємність ставлять горщики з рослинами-ліанами, які інтенсивно ростуть вгору і в'ються навколо стовбура. Між ліанами можна поставити миски з традесканцією, яка виконуватиме роль почвопокрівної рослини. Іспанський мох "поселити" можна на гілках стовбура. Для цього стовбур треба обернути шматочками моху, акуратно закріпити його тонким дротом і всю рослину розмістити на гілках.

Найбільш ефектно на епіфітному стовбурі виглядатимуть тилландсії з сіро-блакитним листям:

 • Тилландсія "Голова Медузи" — листя рослини химерно згинаються, кінці закручуються. Все це нагадує голову казкової медузи — Горгони. Листя має сірий колір, квіти — сині.
 • Тилландсія повітряна — квіткова (аерантос), листя трикутні, сірі. При недоліку вологи починає скручуватися. Цвіте один раз на рік, квітки червоні.
 • Тилландсію синю можна поселити на північному вікні. Коли всі інші види вимагають інтенсивного і тривалого сонячного світла, вона цілком витримує тінь.

Слід сказати, що при вирощуванні на стовбурі іспанський мох вимагає постійного зволоження і обприскування, можна навіть знімати і купати його 1 раз тиждень. При сухому повітрі в приміщенні взимку або при жаркій погоді влітку слід збільшити число обприскувань. Ні в якому разі не допускати надмірної сухості повітря.

У літній час іспанський мох можна винести на лоджію або в тепличку на дачну ділянку.
Вітрини — ще один із прийомів оформлення інтер'єру кімнатними квітами. Полягає він у розміщенні квітів всередині скляної ємності, вбудованої в вікно. У неї вставляється піддон з декоративним камінням або галькою. Розмір вітрини може бути як в усе вікно, так і досить скромним.

Тилландсія уснеєвидна і прямостояча ідеально підійдуть для оформлення вітрини. Тилландсія прямостояча має дуже великі, до 5 см, яскраві сині квіти, крім того, вона сама невибаглива у догляді, після того як відцвіте, дасть "діток", які швидко заповнять обсяг вітрини.

Ширми з іспанського моху можна отримати, розміщуючи його на квіткових решітках.

Волосся ангела: основні вимоги до догляду

Волосся ангела тилландсія

Для благополучного вирощування тилландсії у будинку треба створити умови, схожі з умовами тропічного лісу. У зимовий період скоротити кількість поливів, так як на батьківщині рослини в цей час сухий зимовий період. Зі стану зимового спокою рослину виводять рясним поливом і обприскуванням, що буде імітувати тропічну літню зливу. Так само влітку бажано забезпечити тінь, так як саме в цей час в тропіках розростаються всі рослини.

Розмножити іспанський мох можна, відсаджуючи нові бічні пагони або посіяти доспіле насіння в субстрат. Як правило, з вирощуванням цієї рослини не виникає проблем, але важливо стежити за здоров'ям іспанського моху, так як він схильний до грибкових хвороб і пошкодження попелицею. У всьому іншому це неперевершена прикраса будинку.

Цікаві матеріали по темі:

Загрузка...

Волосся ангела, борода старого, іспанський мох або тилландсія уснеєвидна: 5 коментарів

 1. Оксана on коментує:

  Справді, досить химерний вигляд, нагадує і волосся ангела, і бороду старого. Іспанський мох ніде ще не бачила, треба запам'ятати назву: тилландсія уснеєвидна. Дуже важко вимовляється, до речі.

 2. Мне очень нравится испанский мох, он создает атмосферу джунглей в квартире. Если бы был зимний сад, обязательно развесила бы его

 3. Софья on коментує:

  Дивовижна рослина, навіть і не знала б про неї, без вашої статті! Дуже красиво і незвично виглядає!

 4. Тилландсія — ну дуже незвичайна і екзотична рослина. У колекції моєї знайомої-колекціонера є дуже незвичайний вигляд, що нагадує .. бантик зі стрічок. Живе на повітрі, грунту не потребує, іноді потрібно обприскувати. Я поки якось не наважуся на таку екзотику ...

 5. Каріна on коментує:

  Волосся янгола — яка чудова назва для цієї незвичайної рослини. Дивовижно, що на родині вона оплітує величезні дерева і росте не маючи коренів, просто у повітрі здобуваючи вологу.

Напишіть відгук

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *