Садівник-городник > Квіти > Самостійне вирощування гвоздики бородатої, або турецької

Самостійне вирощування гвоздики бородатої, або турецької

гвоздика турецька бородата

Гвоздика бородата, або турецька — одна з найдавніших рослин. У перекладі з грецької назва звучить як божественна квітка. Родина гвоздики — Південна і Центральна Європа. За красу квіток, свою невибагливість полюбляється садівниками. В Україні поширена по усіх областях. Називають квітку «бородатою» за наявність приквіткових листочків у кожної квітки, оформлених по краю немов вії.


Опис рослини

Рослина дворічна, хоча використовується також як багаторічна і має здатність рости до 10 років на одному місці. Стебла м'ясисті, вузлуваті, прямі, у великій кількості виростають з однієї розетки. Висота стебел коливається від 40 до 60 см. Зелені, або з легким червонуватим відтінком, листя розташовані один навпроти одного. Особлива краса гвоздики полягає в її кольорах незвичайних забарвлень: від білих і кремових до бордового, в різних поєднаннях. Ароматні і неймовірно красиві, в перший рік вони утворюють розетку, зацвітають — на другий рік.

Квітки зібрані в суцвіття діаметром 8-12 см. Починаючи приблизно з кінця липня, цвіте протягом місяця. Насіння часто визрівають в серпні, щоб до холоду рослина мала можливість зійти та вкоренитися. Гвоздика чудово виглядає на клумбах і в зрізці.
Добре росте на родючих ґрунтах і на сонячній стороні. У той же час може зростати в півтіні, на некислих суглинних грунтах. Не переносить перезволоження. Стійка до холодів, не вимагає укриття на зиму. Однак, взимку пошкоджується мишами, які ховаються в густих сухих стеблах.
За допомогою гвоздик отримують ефектні бордюри, використовують їх для створення строкатих квітників, висаджують на альпійських горках (на кам'янистих грунтах гвоздики теж приживаються і ростуть). Гвоздика бородата може виступати в якості почвопокрівної рослини і формувати газон. Використовується для оформлення підпірних стінок і будь-яких кам'янистих споруд.

Вирощування: способи і особливості

Одним із способів розмноження гвоздики бородатої (турецької) є вирощування її з насіння.

турецька гвоздика

Насіння гвоздики дрібне, міленьке, блискуче, пласке, темно-коричневого або чорного кольору. Висаджують насіння в парник в холодну землю на початку квітня або вже в теплу землю на гряду в кінці червня — початку липня. Глибина посіву 0,5-1 см.

Стежте, щоб насіння не було загорнуте надто глибоко, тому що міленькі сходи досить тендітні, їм буде важко проклюнутися и вийти на поверхню. Через 8-10 днів з'являються сходи. Без регулярного поливу молода рослина зачахне та загине — це основне правило вирощування гвоздики з насіння — регулярний помірний полив. Рослину пересаджують на постійне місце зростання у вересні місяці.

До цього часу вона набуде добре розвинену листову масу і сильну розгалужену кореневу систему. Висадку бажано проводити за схемою 20х25 см. При такому розміщенні рослини не будуть заважати одна одній в період активного росту, одночасно будуть підтримувати стебла у вертикальному положенні, не даючи їм впасти на землю.

Гвоздика турецька (бородата) — вегетативне розмноження

Якщо не хочеться возитися з розсадою, можна розвести гвоздику вегетативним способом. Ранньою весною проведіть живцювання: молоді пагони без листя прикопують в землю, залишають верхівку з листям, добре поливають. Через деякий час гвоздика почне розростатися.

Інший спосіб, не менш легкий. У середині серпня з молодих пагонів обривають листя (крім верхівки), розкладають стебла на грунті навколо куща і засипають їх шаром родючої землі так, щоб нагорі залишилися лише облиствені кінчики. При такому способі посадки гвоздика буде рости на цьому місці близько 10 років, при цьому зберігаючи розмір квіток і густоту зеленої маси.

Сорти гвоздики

Гвоздику турецьку в її видовому розмаїтті просто неможливо описати. Зупинимося лише на деяких фактах.

бородата гвоздика

З гвоздикою бородатою вчені ведуть активну селекційну роботу. З останніх розробок слід відзначити:

 • Бодештольц Пінк Шейдс (Bodestolz рожевих відтінків)
 • Херітідж Крімкон сортосерія (Hiritage Crimcon)

Голландська фірма Kieft Seeds вивела нову сортосерію гвоздик Новерна (Noverna). Цей сорт бородатих гвоздик зацвітає вже в перший рік. Квітки різноманітного забарвлення, великі.

З найбільш використовуваних в Україні сортів слід назвати:

 • Угольок — дуже темна, малиново-фіолетово-чорного забарвлення квітка, висота стебла 55-65 см.
 • Сюрприз — махрова сортосмысь квітів різного забарвлення
 • Мазурка — біла немахрова гвоздика
  Чардаш — червона, з щільними суцвіттями
  Міджет — карликовий сорт з квітками темно-червоного відтінку

Гвоздика бородата турецька є справжньою прикрасою будь-якої ділянки або клумби. При використанні різних сортів головним буде точно знати, яка гвоздика є високорослою, а яка середньо- чи низькоросла, щоб випадково не посадити карликову гвоздику в центр, а високорослу — на бордюр.

При висадці бородатої гвоздики зовсім не обов'язково підбирати її за кольорами: строкатий килим, який вона утворює, барвисте контрастне поєднання завжди буде доречним. Адже друга назва — турецька — дано гвоздиці не просто так. Туреччина — це море світла, води і неймовірних кольорових поєднань.

Пізнавальне відео про турецьку гвоздику:

Цікаві матеріали по темі:

Загрузка...

Самостійне вирощування гвоздики бородатої, або турецької: Один коментар

 1. Маргарита on коментує:

  Гвоздику бородату ще не вирощувала, щойно купила пачечку насіння. Спробую скористатися Вашими порадами!

Напишіть відгук

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *