Садівник-городник > Квіти > Сибірські іриси: особливості, посадка і догляд

Сибірські іриси: особливості, посадка і догляд

Сибірські іриси

Довгий час сибірські іриси терпляче чекали уваги. Важко заявити про себе, коли вся любов і слава дістаються твоїм побратимам — класичним садовим ірісам, але визнання прийшло!


Веселка! Саме так перекладається назва квітки, історія якої налічує тисячоліття. Так стародавні греки називали крилату посланницю Зевса і Гери, уособлення і богиню веселки. Ірис, або Ірида, з'являлась з хмари після дощу, спускаючись на землю по повітряній арці, що переливається всіма барвами сонячного спектра. На землі фарби веселки розкидані по самим різним квітам.

Але багатство відтінків, що втілилося в іриси, дійсно дар богів, який неможливо не помітити. Гіппократ, що дав ім'я знайомій всім квітці, в цьому явно не сумнівався. Основоположник сучасної класифікації рослин Карл Лінней зберіг цю назву. Наступні ботаніки зібрали і перерахували всі іриси нашої планети, і виявилося, що їх більше 200 видів!

Сибірські іриси сорти

Всі іриси поділяють на дві великі групи по наявності або відсутності борідки на зовнішніх пелюстках квітки — бородаті та небородаті. До бородатих ірісів відноситься більшість садових сортів.

Сибірські іриси входять до групи небородатих ірисів. Ця група найбільш численна в природі. Родоначальниками сортів і гібридів класу сибірських ірисів є 3 види:

 • ірис сибірський (Iris sibirica),
 • ірис криваво-червоний (Iris sanguinea, східний - його застаріла назва),
 • ірис рогозолистий (Iris typhifolia).

Білий сибірський ірис

Переваги сибірських ірисів

Пристрасть до змін, свіжості вражень і відкриття нових горизонтів змусила селекціонерів розвернутися у бік «сибіряків». Витончена вишуканість — ось що чарує в них з першого погляду. Вона проявляється і у формі квітки, і в лініях вузького, «легкого» листя, і в силуеті куща. Ці риси вносять інтригуючий елемент новизни у те, що нам так давно і добре знайоме. Помножте чарівність і грацію цієї квітки на вже відомий потенціал кольорової палітри, витривалість «сибіряків» та відповідність їх вимог нашого клімату, а як наслідок — більш прості правила догляду, і стане ясно, чому у сибірських ірисів у наших садах воістину райдужне майбутнє.

Переваги сибірських ірисів

Квітки сибірських ірисів менш великі в порівнянні з квітками традиційних садових ірисів, проте їх більше на кущі. У чотирирічного куща може бути до сорока квітконосів!

Крім того, менш великим пелюсткам легше встояти і зберегти красу в дощ і вітер. Цікаво, що в одних сортів бутони розпускаються разом, нагадуючи пишні букети в інших — послідовно, продовжуючи час цвітіння. Для різних цілей в дизайні потрібно і те і інше. Довше інших цвітуть сорти з розгалуженим цветоносом, у тому числі майже білий, з лавандовим відтінком ірис Hohe Warte. З вітчизняних сортів рекордно довго цвіте Лідер Алтаю.

Милі сибірські іриси з берізками на задньому плані наше око готове сприймати як частину рідної природи, тому ми легко знайдемо для них куточок в саду, тоді як по-південному розкішні екзоти з групи бородатих ірисів претендують на урочистий прийом і парадні місця.

Чудова форма квітки, чудові відтінки і малюнок на пелюстках вимагають правильної подачі. Тому при виборі сортів для саду важливо оцінити не тільки деталі квітки, але й те, як рослина демонструє свою красу.

Квітки можуть парити зграйкою, підносячись над листям, або бути врівень з ними. І вже зовсім важко оцінити їх красу здалеку, якщо вони не дотягують до кінчиків листя, а ховаються між ними. У той же час в контейнері такі іриси будуть цікаві. Словом, вибирайте: у вашому розпорядженні рослини з висотою квітконосів від 40 до 160 см!

Прикраса ландшафту

 • На заднику міксбордера або в центрі острівної клумби гарні сорти з квітконосами вище метра і класичною формою квітки з відігнутими вниз пелюстками. Один з найвищих сортів (1,6 м) — темно-синій з широкими пелюстками Hohenflug. На передньому плані виграють сорти з відкритими, чашоподібними квітками.
 • Біля водойми. Вузьке граціозне листя гармонійно зливається з навколишньою прибережною рослинністю, а квітки, немов метелики, що вилетіли з трави, живописно відображаються у воді. (Рослини висаджують на березі, але не в воді!) Відбиваючись у воді, іриси примножують свою красу.
 • Групами на газоні. Якщо не зрізати стебла після цвітіння, ефектні коробочки з насінням додадуть мальовничим куртинам додатковий інтерес у другій половині літа і восени. Щоб легше було доглядати за ірисами, захистіть посадки від газону бордюрною стрічкою і замульчируйте землю навколо кущів.

прикраса ландшафта сибірські іриси

 • У великих рокаріях. Можлива групова посадка, в невеликих — використовують окремі екземпляри в якості вертикальних акцентів або висаджують мініатюрні сорти Baby Sister, Annick, Summerchase Advent, My Little Sunshine. Мініатюрні сорти сибірських ірисів через кілька років можуть несподівано набирати висоту. Щоб цього не відбувалося, їх слід частіше ділити.

Бузкові і рожеві сорти особливо ефектні.

Посадка і догляд

Сибірські іриси зацвітають у червні і цвітуть від 2 тижнів до місяця залежно від сорту.

іриси сибірські посадка та догляд

Вибір місця

Місце вибирайте саме сонячне: щедре цвітіння можливе тільки на відкритих ділянках.

До дренажу ці іриси не пред'являють високих вимог і можуть рости навіть на вологих ділянках з високим рівнем грунтових вод, непридатних для бородатих ірисів. Грунт має бути родючим, помірно вологим, вільним від бур'янів. Найкраще — легкі суглинки, багаті перегноєм.

Посадка

 • Ділити і пересаджувати іриси потрібно в другій половині серпня або на початку весни.
 • Перед посадкою глибоко перекопайте грунт і заправте його компостом що добре розклався, або перегноєм.
 • Деленки готують до посадки, підрізаючи листя і коріння. У листя залишають 1/3 довжини, коріння вкорочують на 10-12 см.
 • При посадці заглублюйте кореневище приблизно на 5-7 см. У цьому відмінність сибірських ірисів від ірисів з групи бородатих, кореневище яких повзе по поверхні.
 • Відстань між посадочними лунками в залежності від розміру деленок — 30-50 см.
 • Після посадки рослини добре полийте і замульчируйте.
 • Найбільш рясно цвітуть великі кущі, що розрослися. З віком цвітіння слабшає, а середина куща поступово відмирає.
 • При розподілі кущів старі, відмерлі частини кореневищ видаляють.
 • Увага! Сибірські іриси вимагають слабокислого грунту, тому при посадці не можна вносити вапно.

Догляд

Сибірські іриси на фото

Навесні підгодуйте іриси повним комплексним мінеральним добривом. Поки молоді рослини не зміцніють після посадки, потрібен гарний полив. З часом іриси розростаються, утворюючи потужну кореневу систему, і легше справляються з нестачею вологи. Тому дорослі кущі можна поливати рідше, проте в посуху полив обов'язковий.

Краще поливати нечасто, але рясно, промочуючи грунт на всю глибину залягання коренів. При утворенні квітконосів або після цвітіння вносьте калійно-фосфорні добрива. Пізньої осені, після настання заморозків (або на самому початку весни) старе листя зрізають на висоту 15 см. Щоб не знижувати зимостійкість кущів, що позбулися природного укриття, рослини корисно замульчувати на зиму. Мульчування добре визрілим перегноєм або компостом шаром приблизно 2 см навесні і після цвітіння може замінити мінеральні підгодівлі.

Без поділу кущі ростуть на одному місці до 5-10 років.

А які сорти ірисів ростуть у вашому саду?

Скільки живуть іриси сибірські

Цікаві матеріали по темі:

Загрузка...

Сибірські іриси: особливості, посадка і догляд: Один коментар

 1. Катерина on коментує:

  Вирішили придбати сибірські іриси цієї весни. Як тількі потеплішає, посадимо!

Напишіть відгук

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *