Садівник-городник > Квіти > Кімнатні квіти: бальзамін – оберіг домашнього тепла і затишку

Кімнатні квіти: бальзамін – оберіг домашнього тепла і затишку

бальзамін кімнатна квітка

Тепле сонечко надихнуло бальзамін на цвітіння протягом всього року. Рослина пробуджує в людині прагнення до кращого життя, викликає бажання робити щось приємне для оточуючих. Щоб бальзамін став оберегом домашнього тепла і затишку, за ним необхідно правильно доглядати.


Зовнішній вигляд кімнатної рослини

Бальзамін - швидкоростуча багаторічна рослина висотою в 40-60 см з напівпрозорим зеленим стеблом, колір якого коливається від світло-зеленого до пурпурного. Листя має довжину 5-10 см, розташовуються на стеблі супротивно. Відмітною ознакою бальзаміну є крихкі і тонкі черешки. З їх допомогою листя кріпиться до стебла.

У народі рослина отримала назву «вогник», бо квітки у бальзаміну мають різний окрас: від блідих кольорів до яскраво-червоних. Бальзамін завоював серця квіткарів завдяки своєму гарному цвітінню.

Умови утримання та догляд

Основні фактори успішного утримання кімнатного бальзаміну:

 • температура
 • освітлення
 • полив
 • Вологість повітря
 • підживлення
 • Прищипування і обрізка
 • пересадка
 • субстрат

кімнатні квіти бальзамін

У період активного росту бальзаміну необхідна помірна температура середовища, в зимовий час — не нижче 12 ° C.

Освітлення повинне бути інтенсивним, з притіненням від сонячних променів у південь. У зимовий час рослині необхідно створити додаткове освітлення, таким чином, стебла не витягнуться, бальзамін збереже привабливість. Влітку потрібен регулярний задовільний полив, взимку - помірний. Головна агротехнічна вимога при вирощуванні бальзамінів — інтенсивний полив.

Квітку потрібно підгодовувати 1 раз в 2 тижні з весни до осені комплексними добривами. Бальзаміни добре реагують на підживлення азотними добривами. Для пишного, неймовірно рясного цвітіння рослині необхідні мінеральні добрива. Всі підгодівлі потрібно проводити тільки після зволоження грунту в горщику.

При недостатньому освітленні в зимовий період рослина сильно витягується і втрачає свою декоративність. Щоб повернути красу бальзаміну, необхідно вкоротити всі стебла наполовину. Рослина незабаром дасть нові пагони, бутони і квіти.

Своєчасне видалення і обрізання загущающих і слабких стебел стимулює утворення нових пагонів, покращує цвітіння. Коли бальзамін сягає необхідних розмірів у висоту, потрібно прищипнуть верхівку.

Пересаджувати бальзамін рекомендується в міру необхідності: на початку весни і наприкінці літа. На дно горщика слід укласти дренажний шар. Але пам'ятайте: рослина рясно цвіте, якщо їй злегка затісно в горщику.

Для гарного росту і цвітіння бальзаміну необхідно правильно підібрати грунт. У складі грунту повинна бути дернова, перегнійна, листова земля і пісок, взяті в однакових кількостях. У бальзамінів потужна коренева система, тому ємність для посадки слід вибрати глибоку. Від правильного догляду буде залежати привабливість рослини і рясне цвітіння.

Розмноження

Для розмноження бальзаміну та отримання нових екземплярів використовують 2 способи. Розмноження черенкуванням: для розмноження живцями вибираються найкрасивіші і здорові паростки. Нарізані живці добре вкорінюються в будь-яку пору року.
Етапи роботи:

 1. Молодий і здоровий пагон зрізують під кутом близьким 45 °.
 2. Слід видалити більшу частину листя, всі бутони, квітки.
 3. Живці поміщають в холодну кип'ячену воду.
 4. Через 7-10 діб на черешку з'являться маленькі корінці.
 5. Висаджують підготовлені живці в зволожений грунт.
 6. У підрослих пагонів прищипують верхівку, щоб рослина почала гілкуватися.
 7. Коренева система у молодого квітки сформується протягом 2-3 місяців, заповнить весь простір горщика, бальзамін почне рясно цвісти.

Розмноження бальзаміну живцюванням - швидкий спосіб отримання нової колекції.

Розмноження насінням. Насіння висівають у вологий грунт. Щоб створити парниковий ефект і зберегти вологу, необхідну цим квітам, рекомендується горщик з насінням накрити плівкою. Насіння проростає в світлому і теплому місці, тому ємність слід поставити на підвіконня.

Посадка насіння в спеціальні торф'яні міні-таблетки - гарантія гарної схожості та інтенсивного росту рослини.

розмноження бальзаміну

Після появи перших сходів, а це відбудеться через 10 днів після висіву, тепличку необхідно регулярно провітрювати. Пересаджувати сіянці в інші горщики можна тільки після того, як на них з'явиться перша пара справжніх листків.

Обидва способи розмноження є ефективними, тільки насіннєвий спосіб досить тривалий за часом.

Шкідники та хвороби

Бальзаміни можуть вражатися шкідниками та хворобами.

Шкідники рослини:

 1. Попелиця. Якщо на стеблах і листках бальзаміну з'явилася тля, рекомендується зняти комах і обприскати рослину слабким розчином господарського мила. Квітки при цьому втратять декоративність, тому їх слід видалити.
 2. Білокрилка - небезпечний шкідник, який призводить до загибелі рослину. Зростання квітки сповільнюється, листя скручується, сохнуть і обпадають. Ознаки ураження білокрилкою: жовтуваті або білуваті плями на листі, знебарвлення стебел, деформування рослин, опадання листя, бутонів, квіток, ізрастання квітки). Щоб позбутися від білокрилки, треба збільшити вологість повітря біля рослини і обприскати кущ інсектицидами або настоєм часнику. Дорослих особин можна відловити за допомогою жовтої липкої стрічки.
 3. Павутинний кліщ. Цей шкідник настільки малий, що його не можна побачити неозброєним оком. Тільки по тонкій павутині на нижній стороні листа можна зрозуміти, що рослина уражена павутинним кліщем. Позбавляються від шкідника методом обприскування рослини мильним розчином або хімікатами.
  Своєчасне зволоження повітря, правильний догляд допоможе запобігти появі павутинного кліща, попелиці та білокрилки.

Можливі труднощі при утриманні:

 1. Загнивання коренів. В результаті перезволоження грунту, особливо при низьких температурах середовища, поганому освітленні коренева система рослини може загнити. У зимовий час потрібно стежити за температурою повітря в приміщенні. Якщо вона почне опускатися нижче 15 ° C, поливати рослину слід помірно, тільки після висихання земляного кома.
 2. Опадання листя. Тривале перезволоження або нерегулярний полив — і шкідники можуть викликати опадання листя.
 3. Слабке цвітіння. Недостатнє освітлення, низька температура, передчасна пересадка і брак поживних речовин може позначитися на рясному цвітінні бальзаміну.
 4. Поникле листя свідчить про нестачу вологи. Після поливу рослини відновлюється тургор.

При грамотному і уважному догляді бальзамін стане прикрасою підвіконня і буде радувати цвітінням весь рік.

Цікаве відео про вирощування бальзаміну:

Цікаві матеріали по темі:

Загрузка...

Кімнатні квіти: бальзамін – оберіг домашнього тепла і затишку: 4 коментарі

 1. Надежда, лишь интуитивно догадываюсь о написанном, вот он оказывается какой новый блог! Приятно познакомиться!

 2. Садівник on коментує:

  Спасибо, Мария!

 3. Софья on коментує:

  Многое понятно и без знания языка. У нас бальзамин называют "огонёк". Бабушка всегда выращивала несколько расцветок, очень приятный цветок.

 4. Марія on коментує:

  Бальзамін дуже легко розмножується, гарно зростає, а коли цвіте — очей не відвести. Це моя улюблена кімнатна рослина.

Напишіть відгук

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *