Садівник-городник > Квіти > Квітка еремурус — голка Клеопатри

Квітка еремурус — голка Клеопатри

еремурус

Еремурус, Ширяш, голка Клеопатри — багаторічна трав'яниста рослина роду еремурус, сімейства Ксанторреєві. Виростає квітка еремурус в Азії, на півдні Європи, Кавказі. У дикій природі поширені еремуруси: Представницький, Тяньшанска, Алтайський, Гімалайський.


Будова квітки

Зовнішні дані багаторічного квітучого Еремурусу роблять його найпомітнішою рослиною серед садових квітів. Величне зростання, незвичайне цвітіння привертає увагу квітникарів.

З кореневища, оточеного м'ясистим корінням, виходить пряме високе одиночне стебло. Висота стебла в дикій природі досягає метра, у культивованих рослин від півтора до трьох метрів. Кореневище в нижній частині щороку відмирає, замінюється новим з молодими корнями. Листя зібрані в густу прикореневу розетку. Стебло вінчає довга квіткова кисть.

Найчастіше квітки пофарбовані в білий, рожевий, жовтий, червоний колір. У садових сортів і гібридів зустрічаються яскраві помаранчеві, червоні, кремові квітки. Оцвітини мають колокольчату або чашеобразну форму. Квітуча кисть сягає від 35 до 70 см в довжину. Цвітіння еремурус починає в травні, продовжує до середини літа. Розкриваються спочатку нижні квітки, поступово зацвітає вся кисть.

Буває так, що внизу вже утворилися коробочки з насінням, а верх щосили квітне. Насіння висипається з коробочок, що розкрилися, і падають поруч з материнською рослиною. Схожість навіть зеленого насіння дуже хороша. Після цвітіння наземна частина рослини відмирає. Навесні, з кореневища, квітка еремурус виганяє потужний пагон, що нагадує спаржу.
Деякі види для кращого перехресного запилення мають цікавы пристосування для залучення комах запилювачів: після дозрівання пилку, оцвітина в'яне, перетворюючись в буру грудочку з яскравим зеленим горбком, яка здалеку схожа на квіткову тлю. Муха Серфус пірістрі, що харчується зеленою попелицею, кидається на ці горбки, потрапляє лапками в липкий пилок і переносить його на інші еремуруси.

Краса, міцність, порівняльна невибагливість зробила квітку Еремурус привабливою для квітникарів і флористів.

Види Еремурусу в саду

На присадибних ділянках культивують такі види еремурусу:

 • еремурус потужний
 • еремурус вузьколистий
 • еремурус Ольги
 • еремурус жовтий
 • еремурус Іларія
 • еремурус алтайський
 • еремурус Ечісона
 • еремурус білосніжний
 • еремурус Елвіса

еремурус сорти та види

Еремурус Ольги — шикарний вид, названий на честь російської жінки-ботаніка —Федченко Ольги Олександрівни (1845 -1921). Вона присвятила своє життя вивченню рослин. У численних експедиціях на Памір, Тяньшань, В Туркестан, Афганістан збирала гербарний матеріал у важкодоступних і маловивчених місцях. Склала описи безлічі рослин, автор монографії про еремурус.

Крім того, створила акліматизаційний сад, де вела роботу з вивчення декоративних рослин протягом 25 років. Завдяки їй, еремуруси з'явилися спочатку в ботанічних садах Москви і Петербурга, а звідти завоювали сади Росії та Європи.

Еремерус Ольги у висоту досягає півтора метри, а довжина кисті до 75 см, ніжні рожево-білі квіти мають більше трьох сантиметрів у діаметрі, володіють неповторним ароматом.

Еремурус потужний  насправді дуже потужна високоросла рослина, з пишною прикореневою розеткою сизо-зеленого вузького листя. Потужні стебла досягають триметрової висоти, а суцвіття перевищує в довжину один метр. Білі або бліді рожеві квітки досягають не менше чотирьох сантиметрів у діаметрі, а помаранчеві серединки видно здалеку. Цвітіння починається в середині червня і триває 40 днів. Казкова велич квітки не залишає байдужим нікого.

Еремурус вузьколистий в садах перевищує в довжину півтора метра, суцвіття у вигляді циліндричної кисті до 85 см в довжину, кожне складається з декількох сотень квіток. Квітки жовті, з яскраво-помаранчевими довгими пиловиками, до 2 см в діаметрі, зібрані дуже щільно. Зацвітає в червні і продовжує цвісти до серпня. Флористи люблять цей вид за тривале збереження в зрізці. Незамінний у букетах, придатний для сухих композицій.

Еремурус млечноквітковий, один з найбільш морозостійких видів. У дикій природі росте в субальпійському поясі гір. Висота рослини до півтора метрів, довжина листя до півметра. На квітконосі червоного кольору розташована кисть молочно - білих великих квіток. Зацвітає вже в травні.

Еремурус Гімалайський, найневибагливіший і морозостійкий. Висота квітконоса 170 см, він прикрашений пензлем з білих ароматних квіток.

Популярні у квіткарів і два гібриди:

 • Shelford пастельні, рожеві, жовті квіти
 • Ruater з яскравими помаранчевими і червоними квітками

Різномаїття культивованих сортів дозволяє вибрати рослину для будь-якого саду і навіть у суворому кліматі.

Як самостійно виростити на садовій ділянці

Місце для посадки цієї рослини треба вибирати добре освітлене, з сухим, пухким ґрунтом нейтральної кислотності. Близьке залягання ґрунтових вод згубно для нього.

різновиди еремурусу

Посадка насінням

У парник восени, під саму зиму, висаджують насіння. Глибина загортання — 2 см. Сходи з'являться навесні. На другий рік життя розсадити в парнику або теплиці на відстані до 25 см. На 4 рік можна висаджувати в сад на постійне місце на відстані від 0,8 м до 1, 2 метри один від одного. Зацвітають на 5-6 рік. Ділити кущі кореневищем можна на 6-8 рік.

Вегетативне розмноження

При посадці вегетативним способом необхідно розкопати кореневище дорослої рослини і, не виймаючи його з землі, зробити 4 надрізу на ньому. Присипати надрізи подрібненим вугіллям і знову засипати кореневище землею. На наступну весну навколо материнської рослини з'являться численні молоді розетки. Наприкінці серпня — початку вересня висадити їх на постійне місце. Такі рослини починають цвісти на другому або третьому році життя.

Молоді і дорослі рослини на зимовий період в умовах українських садів слід додатково вкривати. У сильно дощове літо після цвітіння кореневища необхідно викопати і зберігати до осінньої посадки в сухому прохолодному місці.

Придбати рослину можна у спеціалізованих магазинах, в тому числі через інтернет, в приватних колекціях.

Всі види еремурусу мають цікавий аромат, що робить ці рослини привабливими для бджолярів. А щоб клумба з квіткою еремурус виглядала декоративно весь сезон, хорошими сусідами йому будуть іриси, лілейники, гвоздики.

Цікаве відео про незвичну квітку еремурус:

Цікаві матеріали по темі:

Загрузка...

Квітка еремурус — голка Клеопатри: 2 коментарі

 1. Оксана on коментує:

  Досить незвична рослина еремурус і має таку поетичну назву. В ландшафтному дизайні незамінна помічниця.

 2. Тарас on коментує:

  Еремурус мене зачарував своїм незвичним цвітінням, привертає увагу здалеку, вид просто фантастичний.

Напишіть відгук

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *