Садівник-городник > Квіти > Гладіолус: посадка і догляд без помилок

Гладіолус: посадка і догляд без помилок

гладіолуси вирощування

Свою другу назву "шпажнік" квітка отримала завдяки схожості вузького довгого листя зі шпагами, та й саме стебло, високе та пряме, нагадує гладіаторський меч. Не дарма багато букетыв для чоловіків флористи збирають саме з гладіолусів. Ці квіти настільки популярні у квіткарів, що в світі налічують понад п'яти тисяч сортів.


Так склалося, тривалість життя більшості сортів не більше ніж 10 років. Але на зміну старим сортам приходять нові. Кожен з них має свою принадність і свої секрети догляду. Але навіть для початківця квітникаря, люблячого гладіолуси, посадка і догляд за ними буде під силу.

Гладіолуси, опис виду

Батьківщиною гладіолусів вважається Африка, можливо звідти рослина потрапила в середземноморські країни, в азіатському регіоні теж зустрічалися дикорослі види гладіолусів. Перші згадки про квітку відносяться до третього століття до нашої ери. Про бульбоцибулини квітки в стародавніх трактатах говорилося як про лікувальні і магічны, що здатні вилікувати від хвороб і захистити від ворогів.

Застосовувалися вони і в їжу. Інтерес до гладіолусів, як до декоративної рослини, з'явився тільки на початку 19 століття. Шпажнік відразу отримав визнання як в Європейських країнах, так і в Америці.
Гладіолуси відносяться до бульбоцибульних багаторічних рослин сімейства Ірисові.

Листя у них прямі, високі, досить жорсткі. Внизу листя змикаються, обхоплюючи стебло з двох сторін. Стебла високі, до 1,5 метра, поодинокі. Суцвіття колосоподібне, в довжину до 0,9 — 1 м.

Кожна квітка зібрана з шести часток, зрощених основою, за формою нагадує лійку. Плід — коробочка, насіння округлі, коричневого кольору. Кожна рослина утворює круглу, трохи приплющену цибулину, одягнену в лусочки. Колір цибулин може бути самим різним, від світло-жовтого, до темно-бордового, майже чорного. Такою ж різноманітністю відрізняється і забарвлення пелюсток квітки.

Гладіолуси придатні для вирощування як у відкритому грунті, так і теплицях, гарні вони на клумбах, в зрізці.

Вибір місця, підготовка грунту для посадки гладіолусів

гладіолуси догляд та посадка

Вибираючи на ділянці місце для розміщення гладіолусів, треба пам'ятати, що це вихідці з сонячної Африки і для розвитку їм необхідно гарне освітлення. Не можна садити ці квіти в тіні великих рослин, на північній стороні. Так само треба передбачити захист від вітру.

Гладіолуси досить вимогливі до грунту. Важкий глинистий або торф'яний грунт згубний для цих квітів. Найкраще для них підійдуть супіщані або суглинні грунти із слабокислою реакцією, близькою до нейтральної.

Подбати про підготовку землі під посадку гладіолусів найкраще з осені. Потрібне осіннє перекопування грядки на штик лопати. Одночасно вносяться органічні добрива, в розрахунку десять кілограм перегною на один квадратний метр. Не зашкодить внесення невеликої кількості деревної золи.

Якщо з осені не вдалося провести ці роботи, то їх можна виконати навесні, після того, як розмерзнеться земля.

Вибір посадкового матеріалу, посадка гладіолусів в грунт

догляд за гладіолусом

Для посадки гладіолусів використовують:

 • насіння
 • бульбобруньки
 • бульбоцибулини

В аматорському квітникарстві посадка насінням практично не застосовується. Найзручніше купувати або молоді бульбоцибулини, або скористатися "дітками" Вони бувають різних розмірів, для отримання квітів потрібні більші, сильно дрібні треба ще доростити і зацвітуть вони лише на наступний рік.

Добре сформовані бульбоцибулини утворю за сезон кілька цибулин заміщення, вони значно менше основний, оптимально використовувати для посадки саме заміщають бульбоцибулини.

Великі бульбоцибулини мають крім основної ще кілька бічних бруньок. Маючи деякий досвід, при необхідності розмножити рідкісний сорт, таку бульбоцибулину можна розділити. Однак існує ризик згубити її необережними рухами.

При посадці гладіолусів необхідно орієнтуватися на температуру верхнього шару землі. Коли на глибині 8 - 10 см термометр покаже не менше + 8 градусів, прийшов час посадки.
У більшості регіонів до цієї температури грунт прогрівається в кінці квітня — початку травня.

Для посадки готуємо лунки глибиною в 2,5 - 3 рази більше розміру бульбоцибулини. Відстань між лунками залежить від розмірів посадкового матеріалу. Чим більше бульбоцибулина, тим більше відстань. Орієнтовно — від 10 до 20 см. Так само можна викопати суцільну канавку і розкласти цибулини на вказаній відстані.

Перед тим, як опустити посадковий матеріал у лунку, її бажано добре пролити водою або розчином Фітоспорін, а з цибулин треба прибрати всі покривні лусочки і чистим ножем зрізати підгнилі місця, якщо вони є. Можна залити п'ять - шість часникових зубчиків гарячою водою, остудити і помістити туди бульбоцибулини на пару годин перед закладенням в грунт.

Засипають лунки пухкою землею, мульчують сухим розсипчастим торфом. Це охоронить землю від пересихання, адже до появи сходів гладіолуси бажано не поливати. Якщо висаджується кілька сортів, то треба помітити межі кожного, це допоможе не переплутати бульбоцибулини при викопуванні і закладанні на зберігання.

Сходи, що з'явилися через 12 - 18 днів, також потребують догляду.

Догляд за сходами гладіолуса

гладіолуси посадка та догляд

При всій своїй невибагливості, гладіолус все ж вимагає уваги квітникаря. Потрібно виконувати всього кілька нескладних агротехнічних прийомів:

 • розпушування грунту
 • видалення бур'янів
 • внесення підгодівлі
 • полив

Перший полив потрібен рослинам, коли наземна частина пагону досягне у висоту 10 -12 см. Відразу після поливу землю мульчують. Мульчування пухким торфом або перегноєм не тільки захищає від пересихання, але й не перешкоджає надходженню повітря.

Води для однієї рослини потрібно не менше відра, щоб волога проникла на глибину не менше 25 - 30 см. Регулярність поливу залежить від погоди, але частий і неглибокий полив шкодить гладіолусам. При поливі треба постаратися, щоб вода не потрапляла на листя, для цього заздалегідь прокладається поливальна борозна уздовж ряду кввітів. Після кожного поливу, після дощу, а так само з періодичністю раз на 10 днів при сухій погоді, землю треба рихлити, не допускаючи її ущільнення.

У перебігу сезону буде потрібно не менше п'яти разів підживити гладіолуси:

 • при появі другого листа, підживити азотними добривами перший раз
 • при появі четвертого листа зробити друге підживлення
 • третє підживлення після появи п'ятого листа
 • четвертий раз підгодувати фосфатами при появі бутонів
 • на початку вересня проводиться останнє підживлення

Бур'яни видаляються не менше двох - трьох разів, а при необхідності прополку доведеться повторювати до 4 - 5 разів за літо. Прополка — це чудова профілактика багатьох хвороб гладіолуса, запорука рясного і тривалого цвітіння.

Для початківців квітникарів підійдуть гладіолуси з раннім і середнім терміном цвітіння, пізнім сортам може не вистачити часу для розпускання бутонів. При відсутності досвіду варто звернути увагу на наступні життєстійкі сорти:

 • Золота антилопа
 • Град Кітеж
 • Серце Росії
 • Реванш
 • Янтарна Балтика

Можна посадити кілька сортів і не боятися перезапилення, цього не станеться при посадці гладіолусів бульбоцибулинами. Любов до цих квітів, дотримання нехитрих правил, безсумнівно, завершиться появою прекрасних суцвіть.

Детальне відео про посадку гладіолусів та догляд за ними:

Цікаві матеріали по темі:

Загрузка...

Гладіолус: посадка і догляд без помилок: Один коментар

 1. Анжела on коментує:

  Гладіолус посадили згідно ваших порад, дуже дякую: рослини швидко пішли рости та подарували надзвичайну красу пишних квітів!

Напишіть відгук

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *