Садівник-городник > Квіти > Еустома або Лізіантус, вирощування та догляд в горщику і на ділянці

Еустома або Лізіантус, вирощування та догляд в горщику і на ділянці

Квітка еустома вирощування та догляд

Багато кімнатних та садових рослин було виявлено і привезено в Європу першопрохідцями і моряками при вивченні нових земель. Надалі вони були не тільки описані і визначені, але і отримали свої назви і популярність у квітникарів.
Не виняток і квіткова рослина еустома. І, хоча вона родичка поширеним в Європі Тирлич, завезена еустома була з південної Америки. Свого часу еустома була дуже популярна як садова або оранжерейна рослина. В даний час її популярність повертається. Постараємося дізнатися більше про рослину еустома, її вирощування і догляд в культурі.


Еустома, історія відкриття та описи

Еустома - це рід широко поширених рослин із сімейства горечавкового. Сімейство включає в себе приблизно 90 родів і понад півтори тисячі видів. Поширені представники сімейства практично повсюдно. Присутність алкалоїдів, глікозидів забезпечило рослинам гіркий смак і лягло в основу російської назви сімейства. Застосовуються в основному як лікарські трави в народній медицині. Але є еустоми, які вирощуються як декоративні садові або горшкові культури. Найбільш популярна при вирощуванні в культурі еустома крупноквіткова або лізіантус Рассела.

Вона завезена з південної Америки і вирощується як культурна рослина. У дикій природі росте на Півдні США, в Мексиці, на Карибських островах. Воліє вологого і дуже теплого клімату. Дикорослі види мають суцвіття синього і фіолетового кольору. Індіанці не тільки складали легенди про прекрасне втілення в квітку красивої дочки вождя, а й застосовували його як загальнозміцнюючий засіб, що надає припливу енергії. Вперше офіційну назву рослині дав К. Лінней в 1762 році. Побачивши схожість з різними Тирлич, він назвав його Gentiana exaltata або тирличем високим. Однак, в 1806 році англійський ботанік Р.Е. Солсбері виділив американську квітку в окремий рід Еустома. Але на цьому вивчення рослини не закінчилося.

Сучасна історія еустоми або троянди любові

 

Вирощування еустоми

Історія з визначенням, описом і назвою прекрасних південноамериканських квітів тривала в 19 столітті і 20. Рослинe неодноразово описували як нововиявлену квітку, її відносили до різних видів роду Цінорія, а то й зовсім давали нову назву, наприклад, лізіантус Рассела. Закінчилася історія з назвами в 1957 році, коли американський ботанік Л. Шіннерс запропонував затвердити назву еустома крупноквіткова, а всі інші найменування вважати синонімами.

Популярність квітки почалася з вазонів в Шотландії. Далі цієї країни рослина була не дуже популярною. Поки приблизно через 100 років не потрапила до Японії. Тут настільки закохалися в ніжну квітку, що стали посилено займатися її селекцією. В даний час квітка набирає популярність завдяки досягненням саме японських селекціонерів, які вивели безліч різнокольорових, простих і махрових, високих, придатних до зрізки і низьких, придатних до вирощування в горщиках сортів і гібридів еустоми.

Японці пропонують насіння близько 50 найпрекрасніших різновидів еустоми. У США вона стала популярна у весільних букетах і отримала ще одну назву - троянда любові. Купити і виростити її можна практично в будь-якій країні світу як кімнатну, так і як садову рослину.

Вирощування еустоми в горщиках

Еустома квітка кохання

Для вирощування в горщиках підходить сорт "Біла троянда" та інші сорти з висотою стебла до 25 см. В аматорському квітникарстві час посіву насіння еустоми — це середина березня. У професійних оранжереях посів проводиться цілий рік при додатковому освітленні. Грунт підійде будь-який з нейтральною кислотністю, головне додати в нього піску і ретельно прогріти в духовці. У невеликі горщики насипати дрібний дренаж і грунт. За добу до посіву добре зволожити. Насіння розкласти зверху, без доробку у грунт.

Відео про успішне вирощуванні цієї квітки:

Закрити плівкою і забезпечити нижній полив через піддон. Поливати зверху небажано - це призведе до затягування насіння в грунт. Важливо забезпечити посівам температуру не нижче +23 і не вище +26. При більш високих або низьких показниках насіння сходять гірше, а при +30 взагалі можуть загинути. Перші сходи з'являються через 10 днів, а на 14-й день прокльовується практично все насіння. Якщо цього не сталося через три тижні, то насіння, швидше за все, втратило схожість. Перші п'ять днів сходи необхідно тримати під плівкою. Починаючи з шостого дня плівку прибирають на 10 хвилин. На сьомий день період збільшують ще на 10 хвилин і тримають сходи відкритими 20 хвилин, на восьмий - період перебування на повітрі складе півгодини.

Таким чином, приблизно на 25 день квіти стоять відкритими вже 3:00 і з цього моменту їх можна не накривати і вирощувати розсаду без плівкового укриття. Як тільки розмір розсади досягне у висоту 2-3 см, їй потрібна пікіровка. Для цього в окремі, краще торф'яні або картонні стаканчики, розсаджують від трьох до п'яти рослин. Перші дні після пікіровки Еустому тримають в прикритому від прямого сонця місці. Коли молоді рослини досягнуть розміру 10 см, то їх пересаджують в горщики. Зробити це треба без руйнування земляного кома і оголення коренів, акуратно переваливши Еустому в новий горщик.

Враховуючи, що коренева система у квітки досить скромних розмірів, то підійдуть невисокі широкі ємності. Дренажний матеріал і грунт також потрібно піддати знезараженню в духовці.

Горщики з еустомою найкраще розмістити на західних або південно - західних вікнах в умовах розсіяного світла і вологого повітря. На початку цвітіння рослина потребує щотижневого внесення калію і фосфору. У зимовий період досить підгодувати один раз на місяць. Квітка любить вологий грунт, але без перезволоження і застою води. У період масового цвітіння треба акуратно проводити обрізку засохлих квіток.

Через три роки рослину бажано пересадити в новий горщик - це викличе рясне цвітіння еустоми. Якщо невисокі різновиди вирощують у горщиках, то Еустому з висотою стебел до 75-80 см ростять або в закритих теплицях або у відкритому грунті.

Вирощування еустоми в саду, популярні сорти

Квітка еустома вирощування та догляд

Для вирощування еустоми в саду застосовується розсадний спосіб. Щоб отримати прекрасні квіти в червні, посіяти розсаду потрібно не пізніше кінця січня. Агротехніка посіву та вирощування еустоми для відкритого грунту не відрізняється від вирощування розсади для приміщень. Висадка у відкритий грунт проводиться не раніше, ніж навколишнє повітря прогріється до + 18 і температура не опускається нижче цього показника навіть вночі.

У більшості регіонів це перша - друга декада червня. Для вирощування у відкритому грунті можна рекомендувати серію "Кіото F1".
Особливо популярний сорт «Білий Кіото". Він має приємний аромат, великі квітки і довго стоїть в зрізці. Крім того, цей сорт відрізняється скоростиглістю і зацвітає при вирощуванні через розсаду на початку липня.

Конкурентами "Білого Кіото" є сорти "Пікот Блю" і "Пікот Пінк", відповідно але з блакитними і рожевими немахровими квітками. Стебла у сортів високі, до 90 см, і міцні. Придатні для зрізання. З махрових сортів можна рекомендувати "Попелюшку" і "Шампань". Варто сказати, що якщо пересадити восени Еустому в горщик і перенести на зимівлю в прохолодну кімнату, а навесні знову розсадити на ділянці, то, можливо, вдасться зберегти таким чином рослина в зимовий період.

Цікаві матеріали по темі:

Загрузка...

Напишіть відгук

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *