Садівник-городник > Квіти > Скромний горець – альпійський дзвіночок

Скромний горець – альпійський дзвіночок

двіночки

Різноманітні види дзвіночків добре поширені практично по всій Європі, Україні. Завдяки своїй невибагливості їх люблять усі квітникарі. Гідне, але поки ще скромне місце в ряду всіляких дзвіночків займає альпійський дзвіночок.


Опис виду

Багаторічна трав'яниста рослина. Кореневище дає кілька стебел, які утворюють компактний кущик розеточної форми. Висота стебел 5 - 10 см. На верху утворюються поодинокі або спарені квітки у формі дзвіночка, до трьох сантиметрів у довжину. Найчастіше блакитні або сині квітки. Зелені, опушені чашолистки витягнуті довгими смужками уздовж усього дзвіночка, надаючи забарвленню смугастий, синьо-зелений вигляд. Пік цвітіння припадає на червень —липень.

У природних умовах виростає в Європейських Альпах, Прикарпатті, Придністров'ї, Балканських країнах. Вперше в садову культуру прийшов з Австралійських Альп в кінці вісімнадцятого століття.
Завдяки своїй невибагливості, став популярним при оформленні альпійських гірок.

Культивування альпійського дзвіночка в саду

Низькорослі кущики альпійського дзвіночка вирощуються садівниками як почвопокривні рослини. Але найбільше вони підходять для висадки:

 • в альпійських горках
 • підпірних стінках
 • декоративних композиціях з каменями
 • в поєднанні з кольоровою щебінкою

дзвіночки сорти

Щоб отримати красиві і довго квітучі кущики альпійського дзвіночка, необхідно дотримуватися нехитрих правил:

 • гарне сонячне освітлення
 • оберігання від перезволоження
 • слаболужна середа ґрунту

Підготовка ґрунту перед посадкою полягає у внесенні торфу, перегною, піску, вапна-пушонки. У природньому середовищі зростає на вапняних скельних ґрунтах, тому розкислення ґрунту обов'язкова умова. Розмножується як насінням, так і вегетативно (живцями, діленням куща).

Для посадки дрібне насіння змішуються з піском і рівномірно розподіляється по поверхні. При осінній посадці, в середині жовтня, прикривають шаром піску, при весняній посадці, у квітні — травні, ґрунтом не прикривається. При весняній посадці перші сходи з'являються через десять днів. Коли з'явилися три — чотири листи, висаджують на постійне місце або пікірують і розсаджують на грядці в шаховому порядку, на відстані 10 - 15 см.

Щоб прискорити цвітіння, в березні можна посіяти насіння в ящички для розсади, парник, теплицю. Сходи, що з'являться, пікірують, в ґрунт розсаду висаджують в кінці травня, червні.

Якщо маєте сильну дорослу чотирьох - п'ятирічну рослину, то кущ можна поділити. Материнську рослину викопують у травні або серпні, зрізають всі наземні пагони, чистим ножем ділять на кілька частин. У зволожену посадкову ямку встановлюють відокремлену частину рослини, засипають ґрунтом. Важливо стежити, щоб кожна частина мала коріння і бруньки відновлення.

Розмножувати дзвіночок можна і діленням кореневища. Для цього викопати рослину, зрізати наземні набіги. Розділити кореневище з нирками на частини. У підготовлену канавку укласти частини кореневища так, щоб бруньки відновлення були на рівні ґрунту. Після їх проростання, нащадки відокремлюють і розсаджують.

На живцях відокремлюють молоді пагони, розсаджують їх в зволожений ґрунт. При сприятливих умовах цвіте все літо: з початку червня до середини вересня. Після першого масового цвітіння з'являються нові квітконоси.

Сусідами по альпінарію дзвонику можуть бути:

 • гейхера
 • айстра альпійська
 • обрієтта культурна
 • гвоздика багаторічна
 • єрика трав'яниста
 • флокс кулястий
 • едельвейс альпійський
 • каменеломка

Хвороби і догляд

Навесні, після відтавання грунту, але до початку періоду цвітіння, під рослину внести золу і незначну кількість перепрілого гною, що не більше 0, 5 кг на сотку. На початку літа видалити бур'яни і добре розпушити грунт. В посушливе літо поливати досить помірковано, в дощове — не допускати застою води, забезпечити дренаж для відтоку зайвої вологи. Насіннєві коробочки, що утворилися, зрізати до розкриття. Акуратно видаляти засохлі квітки і квітконоси після закінчення цвітіння. Не дивлячись на гарну морозостійкість, можна прикрити на зиму ялиновим гіллям.

дзвіночки альпійські

Альпійський дзвіночок стійкий до багатьох хвороб, але при порушенні умов вирощування вражається:

 • Фузаріозною гниллю, захворює при вирощуванні на кислих глинистих ґрунтах, необхідно обробити препаратом "Топсин - М", по можливості замінити ґрунт.
 • Сірою гниллю, при сильній зволоженості грунту вражає наземні частини рослини. Заходи профілактики — обробка розчином мідного купоросу. При виявленні заражених рослин видалити їх з ділянки, дзвіночки, що залишилися, обробити препаратом "Еупарен".

На жаль, в даний час йде витіснення з садів дзвіночка альпійського іншими, більш агресивними і більш доступними видами:

 • дзвіночком карпатським
 • дзвіночком скупченим
 • дзвіночком прикордонним

Купити насіння або розсаду альпійського дзвіночка можна в спеціальних садових розплідниках, знайти в приватних колекціях, замовити через інтернет.

Милуйтеся цвітінням дзвіночків на відео:

Цікаві матеріали по темі:

Загрузка...

Скромний горець – альпійський дзвіночок: Один коментар

 1. Любовь on коментує:

  Колокольчики к заболеваниям устойчивы, наверное, потому, что не неженки - лесные же растения! Кто же в лесу за ними ухаживает!

Напишіть відгук

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *