Садівник-городник > Квіти > Квіти аліссум – ароматна веселка квітучого саду

Квіти аліссум – ароматна веселка квітучого саду

аліссум
Аліссум, або бурачок, широко поширена рослина з роду капустяних (хрестоцвітних). Нараховує більше ста п'ятдесяти видів в дикій природі. На території України і країн СНД росте близько 40 видів. У садівництві квіти аліссум відомі з 18 століття. Невибагливість, різноманіття кольорів, прекрасний аромат — характеристики рослини.


Ботанічний опис

Трав'яниста, однорічна або багаторічна рослина. Є й напівчагарникові види. Повсюдно поширений в Єврпі, Азії, північній Африці. Дрібні квітки, жовтого, білого, фіолетового кольору зібрані в волоті. Після відцвітання залишаються стручки з дуже дрібним насінням. Прекрасний медонос. У селекції садових сортів активно використовувалися дикорослі види аліссума:

 • аліссум вигнутий
 • аліссум гірський
 • аліссум зворотньо-яйцеподібний
 • аліссум пустельний
 • аліссум скелястий
 • аліссум морський

Завдяки невибагливості і тривалому періоду цвітіння дуже популярний у квіткарів усього світу. Використовується і в народній медицині: відвари з бурачка використовують при пахових грижах, каменях у нирках. У багатьох народів визнаний протизастудний засіб, сечогінний, послаблюючий засіб. У косметології використовується для освітлення веснянок і пігментних плям.

Аліссум однорічний

У садівництві можна зустріти цю рослину під назвою каменник або бурачок. Вирощують однорічні та багаторічні форми. Ідеально підходить як бордюрна та почвопокрівна рослина. Приємний аромат робить його незамінним при оформленні прибудинкової території, у парках і скверах. Добре виглядає в кашпо і горщиках на балконах, лоджіях, верандах. Завдяки тривалому цвітінню повсюдно використовується в альпінаріях.

види аліссума

У садах однолітники представлені такими формами:

 • аліссум Бентама
 • аліссум ряболистий
 • аліссум компактний
 • аліссум розпростертий

Від похідних форм отримано безліч сортів і гібридів, які нескладно виростити з насіння.

Насіння аліссума однорічного висівають в заздалегідь підготовлений легкий грунт на добре освітленому місці. Час посіву починаючи з середини квітня. У тому кліматі, де грунт до цього часу не відтає, краще сіяти насіння восени або попередньо вирощувати розсаду.

Щоб домогтися раннього цвітіння, важливо не спізнитися з розсадою і посіяти насіння аліссума не пізніше перших чисел березня. Так як насіння дуже дрібне, посів слід робити не поспішаючи, як би "посоливши" землю, ущільнити, притиснувши долонями до землі. Зверху грунтом насіння не засипати.

Намагатися садити не густо, так як загущені пагони погано ростуть і частіше хворіють. Перші сходи можуть з'явитися вже на п'ятий день. У міру зростання посадки необхідно проріджувати, оптимальні проміжки між квітами не менше 10 см. Якщо ви посіяли насіння в середині квітня, то перше цвітіння можна побачити через 60 діб - у середині червня. При посадці під зиму або розсадою, аліссум зацвіте на 10-14 днів раніше.

Розсаду у відкритий грунт висаджувати в середині травня, на відстані 20 см - 40 см. Що б в посушливе літо цвітіння не припинилося раніше, потрібен помірний регулярний полив. Перше цвітіння закінчується в липні. Після чого провести обов'язкову обрізку пагонів, щоб стимулювати повторне цвітіння.
Добрими сусідами стануть незабудки, мускарі, тюльпани, вони прекрасно доповнять квітучі однорічні аліссуми. Завдяки чому клумба не втрачає декоративності з ранньої весни до пізньої осені.

Аліссум багаторічний

Многолітні аліссуми відрізняються різноманітністю форм: від карликів до гігантів, від трав'янистих форм 8 см у висоту до наполовину здеревілих напівчагарників із стеблами 80 см.

аліссум багаторічний

Морозостійкість, невимогливість і декоративність садовим формам передали похідні види:

 • Аліссум Гмелина (гірський) — низькорослий кущики від 10 см у висоту, на яких уже в квітні з'являються перші світлі жовті квіти
 • Аліссум морський — багаторічний, але в Росії вирощується як однорічна рослина, кущ у формі розетки, до 40 см у висоту, квітки білі, лілові. Цвітіння починає на початку літа і цвіте до самих заморозків
 • Аліссум пірінейскій —кущі заввишки до 20 см, з сріблястими опушеними листям, цвіте з червня по серпень
 • Аліссум повзучий — кущі до 60 см у висоту, листя прикореневі овальної форми, зібрані в розетку, стеблові листя вузькі, подовжені. Час цвітіння — травень, квітки жовті.
 • Аліссум сріблястий — найвищий, до 80 см, квітки ліммоного кольору, цвітіння в травні - липні.
 • Аліссум скелястий — кусти майже кулясті, зацвітає вже в квітні, квітки золотисті.

В даний час дуже популярні такі сортосуміші та гібриди:

 • Procumbes - карликовий сорт, не вище 8 см, стелиться суцільним килимом
 • Oriental Night- низькорослий сорт, до 10 см, з темними ліловими квітками
 • Paletta - низькорослий сорт, до 10 см, квітки: білі, рожеві, червоні, малинові, бузкові зустрічаються на одному кущику.
 • Plenum - відрізняється тривалим цвітінням, квітки жовті, махрові

Добрими сусідами для багаторічного аліссума "Золота хвиля", "Сніжний килим" стануть ялівці, що стеляться або компактні кулясті туї, доповнять вони і розарії.
Крупноквіткові форми використовуються на зрізку, для складання букетів.
Розмножувати багаторічні аліссуми можна як насінням, так і вегетативно. Кращий час для поділу куща з травня по червень. Великі форми розсаджувати на відстані не менше 40 см. Для продовження періоду активного цвітіння необхідна обрізка пагонів до восьми сантиметрів після першого цвітіння.
Зимують багаторічні аліссуми добре, без додаткового укриття, але слід пам'ятати, що обрізку проводять або відразу після цвітіння, або вже навесні.

Однорічні та багаторічні аліссуми досить стійкі до різного роду захворювань, але при порушенні умов вирощування можуть вражатися:

 • Білою іржею, яка викликає пошкодження листя і загибель рослини. Ефективно обприскування засобом "Топаз".
 • Несправжньою борошнистою росою, на ранній стадії і для профілактики добре обприскати біопрепаратом "Бектафіт".
 • Вірусною мозаїкою, в боротьбі з якою необхідно знищувати квіткових попелиць будь-яким інсектицидним препаратом і обприскувати рослини для профілактики засобом "Актар".

Для вирощування здорових квітучих рослин важливо придбати якісний посадковий матеріал. Безпечно і зручно купувати насіння, розсаду аліссума в спеціалізованих магазинах, в тому числі через інтернет.

Відео про вирощування гірського аліссума:

Цікаві матеріали по темі:

Загрузка...

Квіти аліссум – ароматна веселка квітучого саду: Один коментар

 1. Марія on коментує:

  Які гарні квіти аліссум! Незважаючи на "заморську" назву, виглядають якось по-рідному. Сподобались біленькі: такі рясні, ніжні.

Напишіть відгук

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *