Садівник-городник > Квіти > Невибагливі садові квіти агератум з сімейства айстрових

Невибагливі садові квіти агератум з сімейства айстрових

ageratum агератум
Цю декоративну рослину зі своєрідними, пухнастими суцвіттями нерідко називають «долгоцвєтка» за тривале цвітіння і довго не в'янучі квіти. Агератум прикрашає сад рясним цвітінням з середини червня до початку заморозків. Незважаючи на своє тропічне походження, агератум адаптувався до наших умов і прекрасно себе почуває на клумбах, балконах, альпінаріях, в квіткових бордюрах.


Найбільш поширений вид агератума

Рід Ageratum включає близько 60 видів як однорічних, так і дворічних рослин. Родова назва перекладається як «вічно молодий». Воно підкреслює здатність цієї рослини довго цвісти, тривалий час зберігати яскраве забарвлення суцвіть. Зимові морози агератум не витримує, тому у відкритому грунті його вирощують як однорічник, в закритому - як багаторічник.
У дикій природі агератум зростає переважно в Центральній Америці. У культурі найбільш поширеним видом є вид Агератум Гаустона, друга назва - мексиканський. Відомо багато його сортів, які відрізняються за такими параметрами, як форма листя, висота рослини, забарвлення квітів, терміни цвітіння.

Низькорослі сорти є чудовою прикрасою невисоких бордюрів і килимових клумб, високорослі можна використовувати для зрізання.

Популярні сорти виду Агератум Гаустона:

 • Alba (Альба) - компактний кущик з білими суцвіттями
 • Blausternchen (Блауштернхен) - карликовий кущ з густоопушеними пагонами, що мають пурпурний наліт, і дрібними блакитними квітками
 • Blue Ball (Блю Бол) - низький кущик кулястої форми з великими листками і бузково-блакитними квітами
 • Summer Snow (Саммер Сноу) - висока (до 45 см), рясно квітуча білим кольором рослина
 • Fire Pink (Файeр Пінк) - кущі середньої висоти з рожевими квітами

Останнім часом все частіше використовуються гібридні сорти F1, що відрізняються інтенсивним зростанням. Цвітіння раннє, тривале і рясне. Важливим чинником для бордюрного вирощування є низькорослість, компактність.

Серед гібридів популярні наступні:

 • Atlantic - невисокі кущики, квіти фіолетово-сині
 • Adriatic - низькорослі рослини, суцвіття сині
 • Blue Ribbon - відмінною особливістю є раннє цвітіння, квіти сині
 • North Sea - темно-фіолетові суцвіття

Особливо серед гібридів F1 можна виділити сорт Purple Fields, суцвіття якого мають рідкісну для агератум забарвлення - пурпурну. Кущі висотою 25 см можуть займати в ширину простір приблизно 30 см. За властивість суцільним килимом покривати землю гібрид отримав назву «пурпурні поля».

Ще один цікавий гібрид - Red Sea, відрізняється потужними високими густообліственими стеблами, що досягають півметрової висоти, і незвичними для цього виду червоними квітками. У продажу є суміші сортів, які включають карликові рослини різного забарвлення. Так, суміш Гаваї Мікст, висаджена на клумбі, може порадувати білим, блакитним, бузковим, рожевим, пурпуровим цвітінням.

ageratum сорти агератума

Серед безлічі сортів заслуговують на увагу ті, які можна замовити або купити в магазинах квітів: Леда, Блакитна норка, Білий м'яч, Білий букет, Червоний букет, Калинка.

Вирощування і догляд

Агератум вирощують з насіння або купують готову розсаду. Для вирощування розсади з насіння в контейнери або горщики з вологим ґрунтом розкладають насіння. Вони дуже дрібні, тому зверху їх слід лише злегка присипати землею. Грунт прикривають плівкою або склом. Залишають розсаду в теплому (20-22 градуси) приміщенні. Періодично знімають покрив і теплою водою обприскують грунт над насінням.

Коли з'являться перші паростки, плівку потрібно зняти, контейнер винести в прохолодне місце. У теплі паростки можуть дуже швидко витягнутися, вони будуть слабкими і їх важко буде пікірувати. Пікірують (пересаджують) розсаду після того, як виростуть 2-3 справжніх листочки.

Щоб рослина мала більш потужний кущ, його потрібно прищипнуть над третьою або четвертою парою листів. У цей час вона досягне близько 10 см висоти. Розсада не любить вогкості, тому потрібен помірний полив. Насіння висівають зазвичай в кінці березня або на початку квітня. Сходи з'являться через 7-15 днів, а цвітіння може настати через два місяці або трохи пізніше.

Ті, хто хоче зберегти однорідний садівний матеріал, минулорічні маткові кущі зберігають у теплиці або в приміщенні, а ранньою весною черенкують та укорінюють в горщиках або контейнерах. Вирощені з таких живців рослини при настанні теплих днів висаджуються у відкритий грунт.
Порада: пікіровка розсади обов'язкова, тому що в противному випадку рослини погано розвиваються і тільки після пересадки активно йдуть у ріст.
При настанні стійкого тепла рослини висаджуються у відкритий грунт. Зазвичай це відбувається в кінці травня або в першій половині червня. Догляд полягає в помірному поливі, прополці від бур'янів, періодичному розпушуванні грунту, підгодівлі органічними та мінеральними добривами.

ageratum та інші квіти

Світлолюбний агератум віддає перевагу сонячним відкриті ділянкам. При затіненні він витягується, цвіте недружно, виглядає не так ефектно, як на сонці. На занадто удобрених грунтах формується потужний кущ, а на легких некислих виростають невисокі компактні рослини, що радують пишним цвітінням.

Молоді паростки бояться навіть незначних весняних заморозків, в той час як восени рослини можуть продовжувати цвітіння навіть при мінусових температурах. Можна пересаджувати агератум просто під час цвітіння. Восени кущики також пересаджують в горщики. У прохолодному місці вони будуть цвісти ще довго і рясно.

Агератум добре реагує на стрижку і дає молоду швидкозростаючу поросль. Щоб квітник виглядав красивим і доглянутим, відцвілі суцвіття зрізають разом з верхівковими пагонами. Занадто витягнуті кущі обрізають, залишаючи по три міжвузля, що дасть більш рясне цвітіння.

Слід пам'ятати, що рослина світлолюбна, не терпить перезволоження, підгодівлі свіжим гноєм. В іншому агератум невибагливий і не вимагає до себе особливої уваги, що дуже цінно при вирощуванні його квітникарями-аматорами.

Використання, поєднання з іншими квітами

Блакитні, фіолетові, бордові, білі, рожеві плями агератума казково прикрашають квітники. Ця рослина ідеально підходить для різнобарвної клумби. Найбільш виграшно виглядають великі групи або ряди агератума, коли вони утворюють пишно квітучі зарості.

агератуми поєднуються між собою

Для рабаток і бордюрів використовують карликові сорти, що утворюють рівний килим. У центрі клумби або на задньому плані садять високорослі сорти, які добре виглядають поруч із клеомою, лісовим тютюном, двуперістим космосом або жовтими мініатюрними трояндами.

Агератум прекрасно поєднується з багатьма однорічними квітучими рослинами. Найбільш класичною є композиція синіх агератумів і жовтих або оранжевих квіток чорнобривців, календули. Синя і біла петунія також є хорошими партнерами для деяких сортів агератума. З однорічників прекрасні композиції можна отримати у поєднанні з цінніей, вербеною, антіррінумом, з багаторічників - з гелениумом, рудбекією, геліопсісами.

Агератум добре поєднується з різними рослинами, не вимагає спеціального догляду. При правильно складеній композиції він стане яскравою прикрасою ландшафтного дизайну.

Цікаві матеріали по темі:

Загрузка...

Невибагливі садові квіти агератум з сімейства айстрових: 3 коментарі

 1. Очень красивые растения! У нас на даче родители выращивают как раз для бордюра низкорослые сорта.А цветут - действительно, буквально до самых заморозков.

 2. Марія on коментує:

  Агератум дійсно чудові квіти. Захоплююся ними, трохи нагадують мені хризантеми.

 3. Жанна on коментує:

  Побачила агератум у сусідів, правда, не знала, чк називаються ці квіти. Виявляється, вони досить невибагливі. Обов'язково посаджу на своїй клумбі.

Напишіть відгук

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *