Садівник-городник > Корисні поради > Як визначити рівень грунтових вод на ділянці: основні способи

Як визначити рівень грунтових вод на ділянці: основні способи

Як визначити рівень грунтових вод

При будівництві будинку важливо визначити рівень залягання грунтових вод. З урахуванням цього вибирають тип фундаменту. На грунтові води орієнтуються дачники при посадці сільськогосподарських культур. Цей показник є важливим при виконанні різних робіт на заміській ділянці.


Види грунтових вод

Рівень грунтових вод — це підземний водоносний шар, який розташовується не сильно глибоко від поверхні землі. При невеликій глибині грунтових вод спостерігаються сезонні коливання. Якщо випадає велика кількість опадів, то грунтові води збільшуються. У посуху навпаки рівень знижується. Всі ці зміни зумовлені різними природними чинниками. Якщо постійно змінюється рівень вод, то це становить серйозну загрозу господарям. Високий рівень вологи негативно відбивається на господарських будівлях, городі, клумбах і т.д.

рівень грунтових вод

Залежно від глибини залягання виділяють 3 види грунтових вод:

 • Верховодка. Води розташовуються ближче до грунтового пласту. З'являється в основному глинистих або суглинних ділянках. Режим її непостійний і змінюється в залежності від кількості опадів. Верховодка може висохнути, що свідчить про посуху.
 • Безнапірні води. Грунтові води розташовуються нижче верховодки на водонепроникному пласті. Такі води утворюються при фільтрації поверхневих вод або в окремих випадках відкритих джерел.
 • Артезіанські води. Це найчистіші напірні води. Залягають вони на великій глибині і при будівництві не доставляють проблем.

Перш ніж починати будівництво будинку або погреби, слід визначити рівень залягання грунтових вод.

Визначення рівня грунтових вод: основні способи

Як боротися з грунтовими водами

Без геодезиста визначити рівень вод досить складно, однак це під силу кожній людині.

Існує кілька методів визначення грунтових вод:

 • По рослинам
 • По колодязях
 • Буріння свердловини

Рослинність дасть хорошу підказку для визначення рівня грунтових вод. Варто уважно придивитися, які рослини ростуть на ділянці. Якщо на ділянці росте очерет, то глибина залягання вод від 1-3 метрів, рогіз - до 1 метра, полин - 3-5 метрів, солодка - 1,5-5 метрів. При неглибокому заляганні вод трава на ділянці яскрава, в порівнянні з сусідньою місцевістю. На вологих ґрунтах добре росте верба, вільха, смородина, комірник. Також рівень вологості можна визначити по деревах: нахил декількох дерев в одну сторону свідчить про високий водоносний шар.

Відео про буріння свердловини для перевірки рівня грунтових вод:

Приблизний рівень можна встановити по поруч розташованій території. Ділянка може розташовуватися на гірці або в низині, з низкою розташовуються водоймами або струмками. Якщо поблизу ділянки є колодязь, то визначити рівень залягання можна по залишеному сліду на бетоні усередині колодязя.

Самий простий і швидкий спосіб визначити глибину грунтових вод - буріння свердловини. Практично у кожного дачника є бур. З його допомогою пробурити свердловину і поспостерігати за нею протягом декількох днів. Якщо помічаєте підвищення води, то це вказує на високий рівень грунтових вод, який збільшується при випаданні опадів. Якщо протягом декількох днів в свердловині немає води, то при будівництві ніяких проблем не буде. Найкраще вимірювати рівень вод навесні або восени, в період рясних дощів.

Можна скористатися старовинним, але ефективним методом:

 • Взяти свіже яйце, покласти на землю, знявши верхній шар. Попередньо під низ покласти невеликий шматок вовни.
 • Потім накрити глиняним горщиком, а зверху шар землі, який зняли спочатку. На наступний день зняти горщик і оглянути яйце.
 • Поява роси вказує на неглибоке залягання вод.
 • Якщо вовняний шматок злегка вологий, але при цьому яйце сухе, то води розташовуються глибоко.
 • При відсутності ознак вологи, води на даному місці немає.

Як боротися з високими грунтовими водами

Якщо грунтові води розташовані на глибині менше 2 метрів, то це свідчить про їх високий рівень. Будівництво, яке передбачає влаштування котловану або траншеї, на даній ділянці краще не починати. Грунтові води на ділянці можна знизити. Біля земельної ділянки можна облаштувати канави. Її глибина повинна бути не менше 70 см. На дно викласти пісок і гравій товщиною близько 15 см. Це відкрита дренажна система.
Як визначити рівень грунтових вод

Існують і закриті системи з використанням перфорованої труби. На дно траншеї насипати пісок і гравій, а потім укласти геотекстильний матеріал. Після чого укласти трубу, зверху геотекстиль і засипати грунтом.

Механічний метод передбачає відкачування води за допомогою насоса, який занурюється в колодязь.
Таким чином можна відкачати воду до потрібного рівня. Цей метод досить простий, проте потрібно встановити спеціальну дренажну систему для відливу води. Це допоможе уникнути підтоплення будівель і загибелі рослин.

Інші способи зниження рівня вод є дорогими і передбачають використання електроосмосу і голкофільтра. За допомогою спеціального обладнання можна понизити води до 20 метрів. При виборі методу зниження грунтових вод слід враховувати розмір і форму котловану під фундамент, напрямки грунтових вод, планування на ділянці інших будов.

Всі ці моменти важливо враховувати. Використання дренажної системи розраховане тільки для будівництва будинку. При плануванні будівлі лазні, гаража також знадобиться виконати водовідведення, якщо в цьому є необхідність. Буває так, що ділянка не годиться для будівництва будинку і понизити грунтові води неможливо.

Єдиний вихід із ситуації - установка свайного гвинтового фундаменту, який стійкий до можливих проблем. Визначення рівня вод в грунті - дуже важливий момент при будівництві будинку. Адже під впливом вологи з'являються тріщини на фундаменті, він починає лопатися. Ремонт обійдеться дуже дорого. Щоб цього не допустити, слід використовувати дренажні системи.

Цікаві матеріали по темі:

Загрузка...

Напишіть відгук

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *