Садівник-городник > Корисні поради > Як приготувати ЕМ-препарати своїми руками

Як приготувати ЕМ-препарати своїми руками

Як приготувати ЕМ-препарати своїми руками

Перш ніж почати свою розповідь про те, як приготувати ЕМ-препарати своїми руками, спочатку хочу трохи розповісти про них.

В останні роки ЕМ-добрива, що розшифровується як ефективні мікроорганізми, стають все більш популярними. Щоб розібратися, як же вони працюють, розглянемо грунтовий склад.


Ефективні мікроорганізми на вашій ділянці або як приготувати ЕМ-препарати власними руками

Органічна речовина під назвою гумус містить цілий комплекс корисних сполук, необхідних для плідного росту, розвитку і плодоношення всіх культур. Процентне співвідношення гумусу в землі тим вище, чим більше в ній живе мікроорганізмів. Відповідно, родючість грунту залежить безпосередньо від наявного в ньому гумусу.

Мікроорганізми живуть і розвиваються в будь-якому грунті, відмінності лише в різноманітності штамів і їх кількості. Основні функції мікроорганізмів: розкладання органічних залишків, переробка їх у біодоступності для рослин форми, розпушування грунту, поліпшення структури грунту та ін. У кліматі України за тривалий зимовий період більша їх частина вимерзає, а колонії корисних бактерій відновлюються лише у кінці літа, коли більшість культур вже закінчує вегетативний період.

Підвищення родючості грунтів за допомогою сидеральних рослин

Як приготувати ЕМ-препарати самостійно

Для відродження гумусного шару городники активно використовують технологію вирощування сидератів з подальшою їх закладенням у ґрунт. Після збирання основних культур (літо-початок осені) площу засівають гірчицею, фацелією, люцерною, конюшиною, озимим вівсом, житом та ін., які за 2 місяці набирають зелену масу, готову до закладення в грунт.

Іноді сидеральні рослини залишають зимувати, а перекопують ділянку ранньою весною. У землі біомаса досить швидко розкладається, збагачуючи грунт необхідними мінеральними речовинами, в тому числі: азотом, кальцієм, фосфором, калієм і гумусом.

Підвищення родючості грунтів за допомогою ЕМ-препаратів

Для цієї ж мети були розроблені ЕМ-технології. У продажу є спеціальні ЕМ-препарати, що містять необхідні грунтові бактерії в концентрованій формі. В основному вони складаються з ферментних грибів, корисних бактерій, дріжджоподібних з'єднань. На кожній упаковці детально розписаний спосіб застосування (розведення) даних біодобрив. Концентрації слід суворо дотримуватися, щоб мікроорганізми не впали в сплячий стан або зовсім не загинули.

ЕМ-добрива застосовують після сходу снігу і прогрівання грунту до температури близько + 10 ° С (приблизно квітень-початок травня), поливаючи приготовленим розчином грядки. При температурі понад 14-15 ° С мікроорганізми виходять зі сплячки і починають бурхливий ріст і життєдіяльність. Для підгодівлі корисних бактерій і мікроорганізмів використовують натуральну органіку, наприклад, гній сільськогосподарських тварин, садовий компост, скошену траву, сіно, солому, торішній листовий опад і т.д.

Тобто, після внесення ЕМ-розчину, в грунт закладають наявну у вашому розпорядженні органіку. За 14-15 днів мікроорганізми повністю зміцніють, звикнуть до землі, ставши її частиною, рівномірно розподіляться у верхніх шарах і навіть поліпшать повітро-і вологопроникність і біохімічний склад грунту. Розсаду або насіння слід садити в цей період, оскільки, якщо поквапитися з посадкою, то незміцнілі бактерії можуть прийняти культурні рослини за свою їжу і знищити їх. Цей же ефект можна спостерігати і при перевищенні концентрацій мікроорганізмів, внесених в грунт.

Користь ЕМ-препаратів для саду і городу

  • Поліпшення структури грунта;
  • Збільшення кількості корисних мікроорганізмів у ґрунті;
  • Оздоровлення землі і створення несприятливих умов для росту і розвитку хвороботворних бактерій, тому як корисні мікроорганізми просто знищують небезпечних;
  • Підвищення імунітету рослин та їх стійкості до впливу несприятливих факторів (різка зміна температури, навала шкідників, захворювання культур);
  • Завдяки більш якісному мінеральному складу грунту, рослини забезпечені різноманітними елементами живлення в достатніх кількостях, як наслідок - суттєве підвищення врожайності;

Зростання овочевих культур випереджає родичів, культивованих без застосування ЕМ-технологій (стебла товщі, бадилля розвивається швидше, рослини виглядають міцними і здоровими).

Як приготувати ЕМ-препарати своїми руками самостійно: 3 перевірених часом рецепти

ЕМ-препарати своїми руками

  • Трав'яний концентрат. Засмічені рослини, бажано з присутністю лікарських трав, що ростуть на вашій ділянці, наприклад, ромашка аптечна, кропива дводомна, м'ята перцева, чистотіл, подорожник, реп'ях та ін., Подрібнити і скласти в 250-літрову бочку (на даний обсяг береться 6 повних відер трави). Додати близько двох відер готового компосту, половину відра рослинного попелу, залити чистою водою доверху, накрити кришкою і настояти близько двох тижнів. Готовий концентрат використовується для приготування удобрювального складу - 1 літр травного настою на 10 л чистої води. Таким розчином поливають всі дерева, чагарники, овочеві та ягідні культури з розрахунку 1,5 л на кожну рослину.
  • Рисовий концентрат. Чверть склянки рису залити 0,25 мл води і настояти протягом 10 хвилин, щоб вода придбала білий мутний відтінок. Для препарату використовується тільки злита вода, рис можна пустити для приготування їжі. Рисовий настій залишають для бродіння в теплому місці в скляній банці на тиждень, проціджують, доливають 2,5 л незбираного молока і дають настоятися ще протягом 6 діб. В кінці періоду приготування сирна маса, яка накопичується зверху, віддаляється, а в сироватці розчиняють столову ложку цукрового піску. Готовий концентрат зберігається в холодильнику. Для пробудження мікроорганізмів і використання добрива суміш розводять чистою водою в пропорції 1:20 і використовують для поливу рослин.
  • Універсальна комплексна підгодівля з мікроорганізмами на дріжджах. Приготувати брагу: половина склянки цукру і щіпка сухих дріжджів розводиться в трилітровій банці з водою. Суміш ставиться для бродіння на три доби, після чого виливається в 200-літрову бочку. Туди ж додають чверть відра рослинного попелу, така ж кількість річкового піску, по половині відра коров'яку або посліду птахів і дозрілого компосту (можна замінити на якісний перегній або землю з власного городу), повне відро прілого сіна (можна замінити на гнилу солому або опале листя з минулого сезону) і 1 літр кисломолочного продукту (йогурт, кисляк, сироватка, кефір, ряжанка з живими бактеріями). Бочку доливають водою доверху, накривають кришкою, і настоюють суміш не менше тижня. Масу потрібно регулярно (один-два рази на добу перемішувати). Готовий концентрат використовують з початку весни і до кінця літа, поливаючи їм рослини (розводити водою 1: 5 - 1:10, залежно від потреб різних культур в посиленому харчуванні).

Рекомендації щодо застосування ЕМ-препаратів

застосування ЕМ-препаратів

Всі підгодівлі слід проводити або в похмуру погоду, або після заходу сонця, оскільки мікроорганізми не переносять прямих сонячних променів. Небажано удобрювати грядки і в дощову погоду, тому що бактерії будуть вимиті в глибокі шари грунту разом з опадами.

Крім внесення в грунт навесні і підживлення рослин, ЕМ-склади ефективні для обробки посадкового матеріалу перед посівом (замочування насіння, обприскування картопляних бульб), приготування фунгіцидних розчинів для профілактики хвороб (використовувати як для обприскування рослин, так і з метою знезараження грунту). Додавання ЕМ-препаратів істотно прискорює дозрівання компосту і перепрівання свіжого гною. Хороший результат дає використання концентратів з метою переробки та усунення запаху калових мас в дачних туалетах.

Таким чином, можна зробити висновок, що сучасні ЕМ-технології застосовні на кожній присадибній ділянці. І тільки вам вибирати, чи готувати ЕМ-препарати своїми руками самостійно, спираючись на досвід бувалих дачників, або купувати їх у спеціалізованих магазинах. Гарного врожаю і легкої праці!

Цікаві матеріали по темі:

Загрузка...

Напишіть відгук

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *