Садівник-городник > Корисні поради > Як провести аналіз грунту на ділянці самостійно

Як провести аналіз грунту на ділянці самостійно

Як визначити склад грунту самостійно

При освоєнні нової присадибної ділянки або реконструкції старої дуже важливим етапом є вивчення ґрунтових умов наявної території. Цю роботу бажано проводити ще до початку проектування саду, щоб мати можливість поліпшити необхідні показники грунту.


Від цього багато в чому залежить, як рослини будуть відчувати себе в новому саду. Не секрет, що на багатій поживними речовинами, помірно вологій, окультуреній городній землі врожаї істотно вище. Крім того, певне коригування ґрунтових умов дозволяє розширити асортимент культурних рослин на ділянці. Отже, поговоримо про те, як провести аналіз грунту на придбаній або вже наявній ділянці.

Зробити повне і дуже докладне дослідження грунтів можна тільки в лабораторії. Але кожен дачник може провести нескладний самостійний аналіз і зробити достатні для подальшої роботи висновки. В рамках такого польового дослідження встановлюють:

 1. Механічний склад.
 2. Ступінь аерації.
 3. Кислотність.
 4. Гідрологічні особливості.
 5. Родючість.

Всі ці якості багато в чому взаємопов'язані і розглядаються в комплексі. Для їх визначення можна скористатися нескладними методами.

Аналіз механічного складу грунту

Аналіз механічного складу грунту

Для встановлення гранулометричного складу беруть невелику зволожену грудочку грунту і долонями розкручують її в шнур товщиною 2-3 мм, потім згортають в кільце діаметром приблизно 2 см.

 • Якщо скачати шнур не вдається - він розвалюється в руках на безліч частинок, то грунт піщаний.
 • Якщо скачати шнур вдалося, але при скручуванні його в кільце він розпадається, то грунт - супіщаний.
 • Якщо при скачуванні виходить міцний шнур, але кільце дає тріщини в декількох місцях або розпадається на великі частини, то грунт - средньосуглинний.
 • Якщо з грудочки виходить міцний шнур, який з легкістю згортається в кільце, лише злегка розтріскуючись по краях, то грунт - важкий суглинок.
 • Якщо шнур згортається в міцне гладке кільце, то в руках у вас глина.

Визначення аерації грунту

Даний показник особливо важливий при важких глинистих ґрунтах, в яких через високу щільність часто спостерігається знижена аерація. Без застосування приладів цей показник можна встановити за кольором. У присутності кисню глинистий грунт набуває характерного рудого відтінку. В умовах нестачі кисню субстрат стає сизого відтінку, що нагадує цементний пил або озерний мул.

Такі ділянки можуть зустрічатися лише локально - у вигляді обмежених острівців або включень. Іноді надто волога попелясто-сіра глина суцільним шаром пролягає на ділянках. Виходом може бути або застосування дренажу, або посадка вологолюбних рослин, які знизять кількість води в грунті, що сприятиме кращій аерації.

Визначення кислотності

Визначення кислотності грунту

Методів для встановлення рН існує чимало. Якщо спеціальних приладів і тест-смужок немає в наявності, то можна скористатися іншими способами. Тим більше, що готові магазинні аналізатори визначають тільки один з видів кислотності - актуальну. Але для рослин в не меншому ступені важливі потенційна і обмінна кислотність. Буває так, що тест показує нейтральний рівень рН, а рослини буквально «згорають», що явно вказує на підвищену кислотність грунту.

Більш інформативним польовим тестом є фітоіндикація - тобто визначення параметра за переважаючою природною рослинністю.

Індикатори дуже низького рН:

 • Лютик їдкий, підбіл, пухівки, сфагновий мох, хвощ польовий, щавель малий.

Індикатори слабокислих субстратів:

 • Анемона лютінічна, зеленчук, кислиця, Іван-та-Мар'я, фіалка собача.

Індикатори нейтральних грунтів:

 • Аістнік цикутний, суниця зелена, борщівник сибірський, лисохвіст луговий, мати-й-мачуха, мильнянка, пупавка красильна.

Індикатори лужних грунтів:

 • Люцерна серповидна, цикорій, айстра степова.

Визначення гідрологічних особливостей

Цей показник приблизно можна визначити під час риття котловану на своїй або сусідніх ділянках. Якщо грунтові води розташовуються близько до поверхні, в котловані обов'язково буде вода.

Без будь-яких вимірів самостійно можна визначити гідрологічні умови також по рослинах. Вони відмінно показують ступінь зволоженості субстрату.

На перезволоженому субстраті багато:

 • Багульника, Білозір'я, герані лугової, лохини, горця зміїного, Калюжниці, шабельника болотного.

На помірновологих грунтах багато:

На сухих містинах багато:

 • Ковилю, котячої лапки, очитків, мучниці.

Визначення родючості грунту

Визначення родючості грунту

Цей критерій вказує на рівень вмісту головних поживних елементів, в першу чергу азоту. Виручити будь-якого садівника також може фітоіндикація.

Фітоіндікатори низької родючості:

 • Котяча лапка, росичка круглолиста, дрік фарбувальний.

Фітоіндікатори помірного вмісту азоту:

 • Вероніка довголиста, гравілат річковий, дудник, кислиця, купальниця, майнік дволистий, медунка.

Фітоіндікатори високоплодородних, багатих азотом грунтів:

 • Хаменерій, кропива дводомна, багаття безосте, перстач гусячий, малина, снить, таволга в'язолиста, чистотіл.

Сподіваюся, що тепер, знаючи як провести аналіз грунту на ділянці, ви не помилитеся з її вибором, а якщо особливого вибору немає і доводиться обробляти те що запропоновано, ви завжди зможете провести корекцію грунту в потрібному напрямку. Хороших урожаїв!

Цікаві матеріали по темі:

Загрузка...

Напишіть відгук

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *