Садівник-городник > Корисні поради > Що таке аерований компостний чай (АКЧ), приготування та застосування

Що таке аерований компостний чай (АКЧ), приготування та застосування

Що таке АКЧ

Для найпишніших і найгарніших квітів, найурожайніших і ранніх томатів навчіться готувати настій корисних грунтових мікроорганізмів, пізнаючи секрети застосування «цілющого еліксиру» власного виробництва під назвою АКЧ.


АКЧ — аерований компостний чай: теорія

Спочатку наберіться терпіння — розберемося в основах грунтової мікробіології, якої раніше в школі не навчали. Почнемо вникати на практичних прикладах.

Як працюють ЕМ-препарати

Багато хто пробувавав застосовувати мікробні препарати Байкал ЕМ 1 та «Сяйво». І такий досвід їх використання дуже корисний — навесні готують препарати, обприскують грунт (точніше, в основному — органіку, якою він замульчований).

Для чого? Зрозуміло, що "аборигени" вашого грунту ще сплять. Запрацюють вони до кінця травня. А мікроорганізми, що розмножені та активовані при приготуванні ЕМ-препаратів, запрацюють протягом 3-5 днів — почнуть розкладати органіку і давати харчування рослинам. Виникне новий імпульс активності з переробки органіки. Самі внесення ЕМ швидко стануть їжею для хижих аборигенів, і хвиля харчових ланцюжків пронесеться по ділянці, виробляючи продукти харчування для коренів ваших рослин. І я відразу побачите, як рослини ожили і рушили в зростання.

Дуже смачні огірки дозрівають в червні, якщо їх поливати АКЧ:

АКЧ на огірках

Це пожвавлення і імпульс зростання бачать багато садівників, а тому купують ЕМ-препарати.

Але триває той імпульс недовго. Щоб рослини постійно добре росли, їм потрібно давати нові порції органіки або часто стимулювати Байкалом ЕМ. Цим ЕМ-препарати принципово відрізняються від АКЧ.

Як діють трав'яні настої

Інший приклад. Багато хто застосовував настої трави. Останнім часом з'явилися рекомендації аерувати їх, щоб не було гнильного запаху, з розумінням біологічних процесів у грунті.

Бур'яни містять легкодоступне для грунтових грибів і мікробів харчування — вуглеводи і білки. Ми просто робимо з бур'янів вуглеводно-білкову витяжку. Те ж саме буде, якщо настояти скоринку хліба або розвести старе варення: ми вносимо цукрор і мікроорганізми, які починають бурхливо розкладати недоступну грунтовим аборигенам органіку і створюють імпульс харчових ланцюжків — тобто, стимулюють прискорене розкладання грубої органіки до доступного корінню компосту.

Троянди незвичайно пишно цвітуть, якщо їх обприскувати АКЧ:

Рози з АКЧ

Що відбувається в грунті?

Ще один приклад. Більш важливий. Якщо ви з року в рік, постійно вносите багату вуглецем пухку органіку, то в грунті змінюються їдці цієї органіки. Змінюється аборигенна флора, з'являються більш активні бактерії — але не тільки: розвиваються і гриби, і амеби, і нематоди, і водорості, а за ними дощові черв'яки і так далі ... І ці ланцюжки мікрожиття стають дуже стабільними і дружніми для культурних рослин.

На такому грунті ваші рослини не просто споживають готові елементи живлення, а формують ризосферу з новими сімбіонтними мікроорганізмами; дружні бактерії оточують щільним кільцем коріння і не допускають до них шкідливих мікробів.

Тобто, ми плавно підійшли до думки: мета не в тому, щоб вносити в грунт препарати з мікроорганізмами; наше завдання — створити умови, щоб рослини самі формували дружню флору.

Кімнатні квіти теж люблять підживлення АКЧ:

Кімнатні квіти та АКЧ

Найкраще рішення — АКЧ

Тому тепер ви можете не купувати комерційні препарати, а просто брати трохи грунту (органіки) з «сміттєвої купи» — купи старого компосту, зарослої бур'янами. Тільки старий витриманий компост містить сімбіонтні гриби і бактерії, амеби, нематоди, водорості потрібної якості та біорізноманіття.

Цей компост розмістіть у воду з солодом і пропускайте повітря. Вся корисна місцева-доморощена, аборигенна для ваших грядок — мікрофлора розмножується в мільйони разів. І відразу, поки вона не загинула, поливайте нею свої грядки. Ось така біота точно приживеться, витіснить всі грунтові патогенні гриби і бактерії і збагатить ризосферу культурних рослин.

Так виходить АКЧ. Аеруючи компост, ви отримуєте настій, схожий за кольором на чай:

АКЧ приготування

Як зробити гарний компост

У будь-якому саду або поруч з ним є куточки, куди ви складаєте сміття і бадилля ваших рослин. Тут росте кропива, лобода та інший бур'ян. Якщо така купа сміття існує років 5, то там вже сформувалося природне, багате за своєю різноманітністю мікробне співтовариство.

Покладіть туди свої мішки з гноєм, або листя, або скошені бур'яни; трохи додайте залишки зі столу — хліб, кісточки; в крайньому випадку, купіть трохи дешевого комбікорму з висівок. Цим ви привернете всіх черв'яків з навколишнього ґрунту, і ваша органіка наповниться потрібними живими істотами.

Розсада в теплиці росте дуже швидко, якщо полита АКЧ:

Розсада в теплиці та АКЧ

Як з правильного компосту приготувати АКЧ

Тепер ви дізнаєтесь ще більш важливих секретів — як ці мільярди корисних мікроорганізмів з компосту перевести в розчин, багаторазово їх розмножити і пролити (або обприскати) ними свої рослини.

Потрібна вода без хлорки — наприклад, відро об'ємом 10 літрів. Літрова банка компосту. На 10 л води треба додати 50-100 грам меляси, або солодового екстракту (він продається у всіх магазинах). Можна настояти кілька корок хліба або додати залишки варення, можна самому зварити варення з відходів червоного буряка. Вуглеводи потрібні, щоб швидко розмножити мікробів.

Наші корисні мікроорганізми в компості живуть в добре аерірованому середовищі. Якщо їх помістити в розчин з солодом, вони швидко загинуть, загниють і будуть з'їдені гнильними мікробами. Тому, як тільки ви компост ставите в розчин, потрібно негайно включити компресор і пропускати повітря. На 2 літри води підійде будь-який акваріумний компресор, на 10 літрів — найпотужніший з тих, що є у продажу.

Якщо поливати рослини АКЧ, огірки дають урожай через місяць:

Огірки политі АКЧ

Отже, після того, як ми помістили компост у відро води з солодом і включили аерацію, мікроорганізми і різні речовини (органічні і неорганічні, розчинні і нерозчинні) потрапляють у водне середовище, насичене киснем повітря. У цих умовах вони починають активно розмножуватися — особливо ті мікроорганізми, які є аеробними (тобто, здатні жити і розмножуватися в умовах високого вмісту кисню у воді). Анаеробні ж мікроорганізми в таких умовах або гинуть, або переходять у стан сну.

Залежно від виду кормової добавки (солод, варення або настій бур'янів) в настої починають розвиватися ті чи інші групи мікроорганізмів. У процесі розмноження вони використовують добавки як їжу, активно споживаючи при цьому кисень. Світовий досвід показав: якщо брати просто одну мелясу, то розмножуються тільки корисні мікроорганізми, все гнильні гинуть.

На цій стадії особливо важливий контроль вмісту кисню у воді. При відключенні аерації вже через 30 хвилин рівень кисню у воді падає настільки, що починається масова загибель аеробних організмів і розмноження анаеробних — вкрай небажаних для наших цілей. У більшості випадків такий розчин вже не піддається корекції. Зіпсований розчин використовувати не можна!

Італійські томати дозрівають від АКЧ на початку липня:

Помідори та АКЧ

В середньому, при температурі навколишнього середовища +20 градусів за Цельсієм цикл приготування мікробного настою триває близько доби (тобто, 24 години). При температурі +30 градусів цикл триває приблизно 15-18 годин. Якщо процес йде надто довго, мікроорганізми витрачають всі поживні речовини і перестають розмножуватися, при цьому багато груп просто зникають, стаючи їжею для інших груп.

Як визначити, чи правильно йде приготування настою?

Падіння рівня кисню можна легко визначити за запахом. Хороший мікробний настій має приємний запах свіжої землі. Той, в якому почали розмножуватися анаеробні мікроорганізми, набуває неприємного (гнильного) запаху.

Настій має бути застосований протягом не більше як 4 годин після приготування. При цьому термін зберігання залежить від навколишньої температури: чим вона вища, тим менше зберігається готовий препарат. Враховуючи час, необхідний на доставку до місця застосування, іноді доводиться використовувати настій прямо «з коліс».

У цьому і полягає різниця між своїм мікробним настоєм і магазинними ЕМ-препаратами. У масштабах саду ми можемо зберегти живими потрібні нам мікроорганізми, в промислових установках зберігають АКЧ в дорогих аераторах. Кожен мікробний настій, приготований власними руками, сам по собі неповторний — це щось індивідуальне, творче; комбінувати і творити можна як завгодно.

Показник якості АКЧ — піна і хлібний запах:

показник якості АКЧ

Як застосовувати АКЧ

З осені сад і грядки краще мульчувати органікою, отриманою від своїх тварин. Якщо з кінця вересня бувають теплі деньки, то цю мульчу потрібно обприскати настоєм. Але головне — обприскати весь грунт з мульчею ранньою весною, коли в кінці квітня грунт починає прогріватися. Цим ви температуру в кореневому шарі рослин підвищите на 5-10 градусів, і весна у вашому саду наступить на 2 тижні раніше, а осінь — на 2 тижні пізніше.

Природно, настій перед заливкою в обприскувач треба профільтрувати, але через велике сито, щоб нематоди і амеби в розчин потрапили. І розпорошувати тому треба не найдрібнішими краплями, а покрупніше.

Сад — і грунт, і листя — обприскуйте 3-4 рази за сезон. Намагайтеся підгадати під дощ: мікроби повинні проникнути в ґрунт. Оброблені АКЧ яблуні радують відмінним цвітінням, відсутністю хвороб:

АКЧ в саду

Город можна обприскувати частіше — до двох разів на місяць.

Треба пам'ятати: ви вносите разом з розчином не тільки ефективні мікроорганізми, які будуть переробляти органіку і робити її доступною для живлення рослин, а — що важливіше — стимулюєте зростання коренів і створюєте дуже активну ризосферу в прикореневій зоні. Ви допомагаєте рослинам вступати в симбіоз з мікроорганізмами, сімбіонтними грибами, за рахунок посилення секреції вуглеводів корінням.

Обприскування листя теж приносить користь рослинам. Плівка з мікробів-анаеробів захищає листя від хвороб, а величезна кількість фітогормонів-елісаторів, що містяться в АКЧ, різко підвищує їх стійкість до шкідників.

Не забувайте перед застосуванням розбавити настій водою без хлорки. Для листя я розбавляю в 10 разів, при весняній обробці грунту — не більше ніж в 5-10 разів.

АКЧ під мікроскопом

І ще одна думка, без якої ви не зможете використовувати АКЧ розумно, з розумінням, навіщо це потрібно.

Якщо ви поглянете навіть в слабенький мікроскоп на мікросвіт в АКЧ, то побачите, що вже через 6-8 годин після аерації у краплі АКЧ ворушаться мільярди різних видів мікробів. До кінця доби в чаї з'являються великі, швидкі, рухливі хижаки — інфузорії, амеби, нематоди. У грунті ці мисливці, на відміну від малорухомих бактерій, пересуваються на пристойні відстані.

Потрібно зрозуміти, що якщо регулярно обприскувати органіку хорошим АКЧ, в якому не тільки тисячі видів компостних бактерій, але й багато амеб, інфузорій, нематод та іншої мікрофауни, що швидко рухається, то через деякий час ці хижаки з'їдять доступні бактерії, стануть концентратами білка і жиру і зголодніють, як кабанчики в лісі, котрі з'їли всі жолуді: тоді вони йдуть на поле з вівсом.

Голод всю цю мікрофауну, що швидко рухається, пожене за пошуком їжі. І думаєте, не знайдеться на жирних інфузорій мисливців на ваших грядках? Мисливцями будуть коріння ваших рослин. Але коріння не будуть ганятися за спритними інфузоріями — вони, як росичка, яка привертає комарика своїми виділеннями, своїми секретами, привернуть бактерій в ризосферу солодкими виділеннями (так мисливці підсипають в годівниці овес).

Концентрація бактерій в зоні ризосфери зросте в тисячі разів у порівнянні з навколишнім грунтом. І всі хижаки: амеби, інфузорії, нематоди — концентрати білка, накопиченого з великої площі, — кинуться в зону всмоктуючих коренів.

Ягоди смородини від АКЧ бувають більшими винограду:

смородина чорна як виноград завдяки АКЧ

Вчені зовсім недавно зробили геніальне відкриття. Хижаки (амеби, інфузорії, нематоди), поївши мікробів, виділяють рідину, схожу за складом на сечу тварин. Коріння починають всмоктувати ці виділення, що містять солі азоту, амінокислоти, вітаміни і сотні інших вивчених і невивчених речовин.

Тому рослини, посаджені на грунті, пролитому АКЧ, збагаченому «грунтовими швидкопересувними хижаками», перестають бути бідними збирачами малодоступних мінеральних солей, конкуруючи за дефіцитний азот з грунтовою біотою. Коріння ваших рослин стають розумними мисливцями за жирними «кабанчиками» — амебами і інфузоріями, які приносять їм прямо «в рот» накопичений на великій площі азот у вигляді більш цінної білкової їжі.

Те, що я тут написане, відомо вченим, грунтовим мікробіологам і екологам. Але зовсім не відоме вченим—агрономам. А прикладів того, як розумні коріння полюють за їжею, можна навести безліч.

І в убитому плугом грунті є бактерії і гриби, є завжди. Але їх мало і за кількістю, і за видами. Особливо мало грибів. Часто переважають хвороботворні мікроорганізми і гриби-паразити. Навпаки, в компостній купі або в вермикомпості (і особливо — в недоторканій зарослій купі сміття) таких організмів у тисячі разів більше не тільки за кількістю, але і за якістю, за функціональною групою; вони склалися в стабільні екосистеми.

У зрілому компості немає патогенів: вони теж органіка, і їх з'їли активні голодні аероби і мезофауна. Тому, вносячи АКЧ з компосту на свої грядки, ви не тільки даєте рослинам харчування, але швидко покращуєте біорізноманіття та стабільність екосистем ґрунту.

Урожай на полі, обробленому АКЧ, не поміщається в машину:

Врожай завдяки АКЧ

Що ми отримаємо в результаті?

Коли ви відмовляєтеся від препаратів, що містять один мікроорганізм, на користь АКЧ з 100000 видів живих істот, то за припущеннями отримаєте такі переваги:

 • 1. Захист від хвороб
  На листі ваших рослин завжди будуть знаходитися сотні видів хвороботворних мікроорганізмів, які вітром заносяться із заражених садів і чекають будь-якого стресу, щоб викликати спалах хвороб. Вносячи сотні тисяч сімбіонтних рослинам аеробів на листя і грунт, знайте, що завжди знайдуться аероби, які витіснять патогени з харчової ніші (а мікрофауна буде полювати за ними і з'їдати) і послаблять інфекційний фон та ризики захворювань. Ви побачите поліпшення росту своїх рослин.
 • 2. Пожвавлення «грунтового травлення». У грунті завжди є незайняті харчові ніші. Органіка — в одних мікрозонах, мікроорганізми — в інших. Не чекайте, поки макрофауна перемішає грунт і рознесе потрібних мікробів в потрібне місце. Обприскування ґрунту АКЧ завжди призводить до спалаху грунтового травлення. Ви побачите поліпшення росту своїх рослин.
 • 3. Оптимальна різноманітність мікроорганізмів. Рослина своїми кореневими виділеннями формує ризосферу, але не завжди в грунті є оптимальна різноманітність мікроорганізмів. АКЧ відразу дає рослинам величезний вибір — з яких бактерій і грибів формувати ризосферу. Потім підключається мікрофауна, і система хижак-жертва різко покращує живлення рослин. Ви побачите поліпшення росту своїх рослин.
 • 4. Звільнення грунту від токсичних речовин. Насичення грунту різноманітною грунтовою биотою, особливо мікрофауною (мікрохробаки) швидко пов'язує накопичені за минулі роки пестициди, гербіциди та токсичні метали. Ви зможете безбоязно рвати плоди з городу для своїх онуків.
 • 5. Здорове листя. Аероби, що прижилися на листках, не тільки захищають рослини від патогенів, але й постачають їм найцінніші біоактивні речовини, які поглинаються через продихи. У таких рослин продихи довше бувають відкритими, що покращує повітряний режим, засвоєння вуглекислого газу і, як наслідок, — фотосинтезу. Доведено, що втрати вологи при цьому скорочуються. Дивитися на здорове зелене листя — отримувати естетичне задоволення.
 • 5. Поліпшення властивостей ґрунту. АКЧ, як ніякий інший препарат, швидко робить грунт грудкуватим, пористим; мікрогранули покриваються мікробним слизом. Все це істотно підвищує вологозатримуючі властивості грунту і здатність засвоювати атмосферну вологу. Коріння весь сезон знаходяться в гарних умовах.
 • 6. Різноманітність грунтових організмів. Покращують структуру ґрунту не тільки гумусні сапрофіти, а насамперед — мікрогриби, найпростіші і нематоди. У структурному грунті швидко наростає не тільки кількість видів мікробів, а й число функціональних груп, формуються стабільні харчові мікросистеми.
 • 7. Підвищення родючості. Чим більше і різноманітніше біомаса від мікробів АКЧ, що розмножується та формується в грунті, тим швидше і якісніше накопичуються в ній гумінові речовини, а їх роль у родючості грунту неоціненна.

Як наслідок, система ґрунт — рослина робиться стабільнішою, надійно протистоїть стресам. Пестицидне навантаження на сад зменшується.

Для чого ще можна використовувати АКЧ?

Застосовуйте АКЧ наступними способами:

 • насіння насичуйте корисною мікрофлорою і знезаражуйте від шкідливої; насіння томатів, перців, кавунів та інших культур розміщуйте в марлевий мішечок і опускайте в вируючий чай на 12-24 години. Більш ефективною стимуляції і знезараження просто немає!. Діставайте з росточками, що проклюнулися;
 • поливайте чаєм грунт після посадки насіння і поливайте розсаду після пересадки — схожість і приживлюваність чудова;
 • якщо перше весняне обприскування грунту можна проводити і ЕМ-препаратами (це старт для початку харчових ланцюжків), то наступні краще проводити АКЧ; можна раз на 2 тижні, можна 2 рази за сезон — у кожного садівника свої культури, свій грунт, свої можливості.

АКЧ складається з десятків комплексів мікроорганізмів. Вони довше протистоять аборигенам ваших бідних хворих грунтів, але не треба думати, що внесені мікроби будуть діяти вічно. Маятник харчових ланцюжків погойдається в різні боки і встановиться в новій рівновазі. Залежить це від ступеня експлуатації грунту і ступеня внесення вуглецевої органіки. У кожному разі, АКЧ покращує біологічну компоненту грунту і навколишнього середовища, а це — основа родючості грунту. А далі культурні рослини будуть вибирати, з якими внесеними мікроорганізмами їм вступати в співдружність.

І стане ваш грунт таким же родючим як грунт заповідних чорноземів.

Цікаві матеріали по темі:

Загрузка...

Що таке аерований компостний чай (АКЧ), приготування та застосування: Один коментар

 1. Мені ідея АКЧ більше подобається, ніж заморські ЕМ-ки. Свої доморощені мікроби набагато корисніше, ніж привізні. Пора, нарешті, купити акваріумний компресор ...

Напишіть відгук

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *