Садівник-городник > Корисні поради > Ніж для окулірування і щеплення: що потрібно знати

Ніж для окулірування і щеплення: що потрібно знати

ніж для окуліровкиДля розмноження дерев і чагарників застосовують такий метод, як окулірування. Процедура виконується швидко з використанням спеціального окулірувального ножа. Щоб отримати посадковий матеріал високої якості, слід знати, як правильно виконувати окуліровку.


Що таке окулірування

Окуліровка - найпоширеніший спосіб розмноження плодових і декоративних рослин. При окуліровці привоєм використовується одиночна брунька або вічко. Проводити окуліровку можна у весняний або літній період. Навесні щеплення проводять брунькою, що утворилася минулого літа. Брунька почне рости, якщо взяти з живців, які були заготовлені восени. При літній окуліровці щеплення проводиться брунькою, яка утворилася в поточному сезоні. Піде вона в ріст тільки наступної весни.

Окуліровка має свої плюси:

Незначне травмування підщепи
Можна зробити повторне щеплення на одній підщепі
Процедура вимагає мінімум часу і зусиль

Окуліровку проводять ранньою весною або на початку серпня. У цей період кору з легкістю можна відокремити від деревини. Виконати окуліровку досить просто: лівою рукою взяти бруньку з деревиною і утримувати пальцем правої руки на ножі. Далі взяти в ліву руку і ножем розрізати кору спочатку вздовж, а потім поперек у вигляді літери «Т». Потім акуратно відігнути краї поперечного розрізу, щоб утворилася щілина. Після цього вставити щиток із брунькою в щілину зверху вниз. Важливо, щоб верхня частина щитка перебувала під корою.

Далі взяти изоленту та поліетиленову стрічку і перев'язати щиток, починаючи з нижньої сторони. При правильно виконаній операції через 3 тижні брунька повинна прорости при весняній окулірування. Якщо процедура проводилася влітку, то черешок буде легко відділятися від бруньки. Багато садівників виконують окуліровку вприклад. У підщепи зрізати щиток кори і замінити його на щиток такого ж розміру тільки з почкой.Во час проведення окулірування живці слід зберігати у відрі з водою. Використані живці розміщують в грунт в середині між рядами рослин.

Як виглядає окуліровочний ніж

Основне призначення ножа для окулірування — виконання довгого і рівного надрізу, щоб менше травмувати і пошкодити краї кори. Ніж для окулірування призначений для щеплення одиночною брунькою різних рослин. Використовується для зрізання щитка і формування розрізу Т-подібної форми на підщепі. У складних окуліровочних ножів на рукоятці є висувна кісточка, за допомогою якої відокремлюють кору від деревини.

У звичайного окулірувального інструменту ця кісточка розташована на клинку близько вістря. Такий ніж заточують з двох сторін.
Клинок у окулірувального ножа закруглений з гострим лезом. Завдяки цьому можна робити тонкі зрізи. Ніж має сталеве лезо і гладку ручку.В процесі роботи ніж повинен бути завжди чистим. Для цього обв'язати зап'ясті лівої руки м'якою тканиною і завжди витирати лезо ножа. Приживлюваність бруньки знижується при попаданні на лезо ножа або рану пилу.

Як заточувати і поводитися з інструментом

Ніж для окулірування

Перед початком роботи слід ретельно продезінфікувати інструмент. З цією метою використовують спирт або слабкий розчин марганцівки. При роботі з окулірувальним ножем потрібно вибирати зручні пози, так як при необережності можна не тільки самому поранитися, а й пошкодити рослину. Інструмент повинен бути добре заточений. Від цього залежить якість виконаної процедури. Заточувати ніж потрібно з обох боків на грубозернистому бруску. Щоб визначити ступінь гостроти ножа, потрібно клинок встановити у напрямку до сонця вертикально вістрям вгору. Якщо є блискучі точки, то це означає, що ніж тупий.

Перед заточкою брусок потрібно змочити водою. Під час заточення ніж правильно прикладати всією площиною. Водити по бруску потрібно, виконуючи прямолінійні рухи. Сточувати ніж слід доти, поки не з'являться задирки на лезі. Зняти їх можна за допомогою дрібнозернистого оселка.Слід завжди стежити за гостротою ножа. Вістря потрібно заточувати під гострим кутом. Потім необхідно заполірувати площину леза.Окуліровочний нож потрібно використовувати тільки за призначенням. Що потрапило їм різати небажано. Після закінчення роботи інструмент протерти сухою ганчіркою.

При покупці ножа потрібно звернути увагу на товщину леза, яка повинна становити не менше 2 мм. Для перевірки якості ножа необхідно порізати звичайний аркуш паперу на вазі. Сталь якісна, якщо зріз залишився рівним навіть після 7 смужок. Кожен садівник повинен мати різні інструменти для догляду за деревами і рослинами. Одним з обов'язкових інструментів є окуліровочний ніж. З його допомогою виконують щеплення плодових дерев і декоративних рослин.

Відео про ножі для саду:

Цікаві матеріали по темі:

Загрузка...

Напишіть відгук

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *