Садівник-городник > Корисні поради > Готуємо грунт під посадку картоплі

Готуємо грунт під посадку картоплі

Як підготувати грунт під картоплю

Дотримання агротехніки вирощування найпоширенішою культури наших городників - картоплі - запорука систематичного отримання рясного врожаю.

Природно, що рік на рік не приходиться, погодні умови і біоритми природи щоліта різняться, і це позначається на кількості зібраних коренеплодів.


Однак, правильно проведена підготовка грунту під посадку картоплі, яка забезпечить культуру всіма необхідними елементами живлення плюс грамотна підготовка ділянки під картоплю збільшать ваші шанси зібрати рекордний урожай на власному городі.

Універсальними грунтами під картоплю вважаються родючі, пухкі, структуровані, проникні для вологи і повітря, тобто піщані, супіщані і суглинисті грунти. Якщо на вашому городі земля важка, глиниста, то потрібно проводити ряд заходів щодо підвищення родючості та її структуризації. (Див. статтю «Як провести аналіз грунту на ділянці самостійно»). Йдеться про щорічне внесення якісної органіки і розпушення землі за допомогою річкового піску, тирси, торфу, золи.

Сидерати - найкращі попередники картоплі

Сидарети під картоплю

Добре позначається на якості грунту вирощування сидеральних культур в періоди міжсезоння, коли ділянка вільна від основних рослин, наприклад, восени після збору врожаю або ранньою весною до моменту висаджування коренеплодів. Досвідчені городники стверджують, що три врожаї бобових культур, що заорали в грунт, рівноцінні внесенню повної дози гною сільськогосподарських тварин, оскільки азотфіксуючі бактерії, присутні на їх корінцях, сприяють перетворенню азоту з повітря в форми, біодоступні для картоплі.

Крім підвищення родючості, сидерати пригнічують ріст бур'янів, пригнічують деяких збудників захворювань (парша, вертицильозное в'янення) і відлякують шкідників (нематоди (редька), дротяники (гірчиця)). Їх потужна система коренів, яка проникає в землю до півтора метрів, як, наприклад, у люцерни, розпушує грунт і збільшує проникність землі для вологи і повітря.

Посіяні восени або ранньою весною холодостойкі зелені добрива: бобові (квасоля, горох, віка, однорічний люпин, конюшина, люцерна), озимі (овес, жито, пшениця), хрестоцвіті (гірчиця, рапс, редька олійна), а також фацелія, гречка, мальва і амарант, в короткі терміни (6-8 тижнів) набирають зелену масу, яку потім закладають в грунт для подальшого розкладання і збагачення грунту азотом, калієм, фосфором, усіма потрібними мікроелементами і гумусом. Оранку проводять за 3-4 тижні до посадки картоплі на грядки.

Підготовка різних типів грунтів під посадку картоплі

Підготовка грунту до посадки картоплі

Для отримання рясного високоякісного врожаю рослини потрібно забезпечити всіма необхідними елементами живлення за допомогою внесення органо-мінеральних добрив. Кількість і терміни закладення тих чи інших цінних складів безпосередньо залежать від типу грунту на вашому городі.

Суглинисті та глинисті грунти

На чорноземних і суглинних грунтах ділянку, відведена під картоплю, готують з осені, глибоко перекопуючи землю з оборотом пласта і вносячи необхідні добрива. Якщо обмежитися тільки весняною оранкою, то втрата врожайності коренеплодів може скласти до 20%.

Кількість органіки і мінеральних речовин залежать від початкового стану грунту. Середні норми внесення перегною, напіврозкладеного гною або визрілого компосту на родючих землях близько 1/2 відра на кв. метр. Виснажені землі заправляють двома-трьома відрами наявних органічних добрив на кожен кв. метр. Додатково в грунт обов'язково вносять суперфосфат, калійну сіль (по 20 гр / кв. Метр) і рослинну золу (літрова банка / кв. метр).

У важкі глинисті грунти крім високих доз цінної органіки і мінеральних складів додають грубозернистий річковий або озерний пісок з розрахунку 2-4 відра / кв. метр. Кислі землі залужують шляхом внесення меліоранта (доломітове борошно або вапно пушенка), який розкидають по поверхні ділянки.

Весняне перекопування роблять на глибину близько 15 см, а потім грунт боронують. Якщо з осені не були внесені добрива, то землю збагачують якісно перепрілим коров'яком (свіжий гній несприятливо позначається на зростанні і розвитку картоплі), садовим компостом, аміачною селітрою або сечовиною, суперфосфатом, калімагнезією і рослинним попелом. Норми внесення мінеральних складів вказані на упаковці.

Якщо під зиму або ранньою весною на ділянці були посіяні сидерати, то їх закладення за допомогою плоскоріза здійснюють за три тижні до посадочних робіт. За цей період зелена маса і корені встигають розкластися і створити максимально сприятливі умови для життєдіяльності корисних грунтових мікроорганізмів.

Піщані ґрунти

Готуємо землю під посадку картоплі

При дотриманні правил агротехніки на легких грунтах вирощують бульби з високим вмістом крохмалю, аскорбінової кислоти і відмінними смаковими характеристиками.

Легкі піщані ґрунти з осені не перекопують і добрива не закладають, так як всі цінні речовини підуть з талими і осадовими водами за зиму і початок весни. За 1-3 тижні до посадки коренеплодів землю перекопують і якісно заправляють перегноєм, що забезпечує не тільки насичення ґрунту всіма необхідними біоелементами, а й затримку цінної для культури вологи. На кожен метр вносять не менше 4-5 відер органіки і дві склянки рослинного попелу. З мінеральних добрив рекомендується використовувати карбамід, подвійний суперфосфат, хлорид калію або комплексні склади (азофоска, калійна селітра, аммофоски, нітроамофоска та ін.).

При посадці картоплі на будь-якому типі грунтів в кожну окрему лунку рекомендується додавати по 1-2 ст. ложки золи і жменю лушпиння цибулі. Ці засоби дозволяють захистити бульби від грибків і дротяників.

Правильно виконана підготовка грунту під посадку картоплі дозволить вам добитися добрих картопляних врожаїв на присадибній ділянці!

Вирощування картоплі

Цікаві матеріали по темі:

Загрузка...

Напишіть відгук

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *