Садівник-городник > Корисні поради > Дводольні бур’яни: опис, заходи боротьби з ними

Дводольні бур’яни: опис, заходи боротьби з ними

дводольні бур'яни

Рослини, які не культивуються людиною, але супроводжують посадки сільськогосподарських культур, відносяться до смітних рослин або бур'янів.

Деякі з них потрапляють на сільськогосподарські землі з навколишнього середовища, з посівним матеріалом, розносяться тваринами і птахами.


Всі сміттєві рослини негативно впливають на кількість і якість врожаю, знижуючи його на 10 - 50%. Бур'яни бувають однорічними, дворічними, багаторічними. За будовою насіння покритонасінних рослин розрізняють однодольні та дводольні бур'яни. Наявність двох насінних часток у представників класу дводольних забезпечує їх насіння великим запасом поживних речовин, що в свою чергу дає більш потужне зростання як коренів, так і наземної частини стебла.

При проростанні насіння дводольні дають стебло з двома зародковими листочками (за кількістю часток). Справжній лист починає формуватися з бруньки, розташованої між ними. В однодольних, як правило, відразу виходять справжні листи. Так само більшість дводольних бур'янів мають потужний стрижневий корінь, який іде на достатню глибину. Щоб своєчасно провести агротехнічні заходи по боротьбі з бур'янами класу дводольних, розглянемо типових представників, характерних для більшості районів.

Однорічні та дворічні дводольні бур'яни

волошка синя бур'ян

Волошка синя — рослина зі стеблом висотою до 90 см, проростає в травні, зацвітає в червні — вересні. Квітки у волошки — блакитні, синіх, фіолетових відтінків. Насіння дуже дрібні, визрівають у великій, до 1500 з однієї квітки, кількості. Схожість в сухому стані насіння зберігає від 3 до 10 років. Засмічує волошка синя, як правило посіви злакових культур.

горець почечуйний

Горець почечуйний — потужна рослина більше метра у висоту. Квітки рожеві, зеленувато-рожеві, зібрані в довгі китиці. Горець відрізняється ще більшою плодючістю, дає до 3000 насіння з максимальною життєздатністю до 10 років. Супроводжує посадки овочевих, олійних, бобових рослин.

Молочай — сонцегляд — міцна рослина висотою до півметра, з подовженим листям і потужним, добре розвиненим коренем. Проростає в травні, цвіте все літо. Низька схожість насіння компенсується їх величезною кількістю. Віддає перевагу посадкам зернових, бобових, кормових культур. Хоча може засмічувати будь-яку ділянку.

Також до повсюдно поширених однорічних дводольних бур'янів відносяться:

 • марь
 • незабудка
 • паслін
 • блекота
 • грицики

Слід пам'ятати, що дурман, паслін, блекота, відносяться до небезпечних отруйних рослин.

Багаторічні дводольні бур'яни

бур'яни дводольні боротьба

Кульбаба лікарська — повсюдно поширена рослина, подовжене листя зібране в прикореневу розетку, квіти має яскраво-жовті, насіння легко розноситься вітром. Зустрічається в городніх і кормових культурах.

полин бур'ян

Полин — потужна, високоросла, що нагадує чагарник, рослина. Проростає в травні, цвіте в липні — серпні. Здатна прорости з глибини до 10 см. Дає кілька десятків тисяч насінин. Засмічує зернові, бобові, кормові, городні культури.

Молочай лозний — рослина, що розмножується не тільки насінням, а й кореневими нащадками. Навіть невеликий залишок кореня дає можливість розростання молочаю на всій території ділянки. Супроводжує практично всі городні культури.

Так само до цієї групи бур'янів відносяться:

 • подорожник великий
 • осот польовий
 • горошок мишачий
 • конюшина повзуча
 • жовтець польовий
 • жовтець повзучий

Життєстійкість і висока плодючість бур'янів з класу дводольних здатні не тільки знижувати врожайність, але й негативно впливати на опірність культурних рослин хворобам і шкідникам. Тому потрібне своєчасне видалення їх з ділянки.

Заходи боротьби з дводольними бур'янами

заходи боротьби з бур'янами

 • Механічні заходи — полягають у видаленні смітних рослин, їх підземних і наземних частин. Зробити це можна як в ручну, на невеликих ділянках, так і за допомогою ручних знарядь праці: тяпок, плоскорізів.
 • На площах до одного гектара доцільно використовувати для прополки мотоблоки зі спеціальним навісним обладнанням.
 • Укриття міжрядь світлонепроникним матеріалом значно знизить кількість бур'янів на ділянці.
 • Хімічні методи — обробка сільськогосподарських земель гербіцидами, згубними для дводольних рослин. Грунтовими гербіцидами земля обробляється до посіву, або до сходів насіння культурних рослин або восени, після збирання врожаю. Проникаючи на глибину в кілька сантиметрів, вони знищують насіння бур'янів до їх проростання. Є такі гербіциди, що розпилюються по зеленій масі бур'янів, знищуучи наземну та підземну їх частини.

Проти дводольних бур'янів використовують такі препарати:

 • Піонер
 • Комманд

Післясходові гербіциди можна розділити на гербіциди суцільної дії і вибіркової дії. Хімікати суцільної дії знищують, як правило, і бур'яни, і культурні рослини. До них відносяться:

 • Раундап
 • Ураган
 • Снайпер

До виборчих гербіцидів проти дводольних рослин відносяться:

 • Лонтрел 300
 • Лазурит СП

Варто сказати, що при дотриманні рекомендованих концентрацій і норм внесення, сучасні гербіциди не завдають шкоди здоров'ю людини. Іноді боротися з дводольними смітними рослинами тільки механічними методами буває дуже складно, адже їх насіння не втрачає схожості десяток років, але вибір методів боротьби з ними залишається за городником.

Відео про боротьбу з бур'янами на ділянці:

Цікаві матеріали по темі:

Загрузка...

Напишіть відгук

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *