Садівник-городник > Гриби > Вирощування гливи в домашніх умовах всі способи

Вирощування гливи в домашніх умовах всі способи

Збір урожаю глив

Сьогодні стаття про вирощування глив в домашніх умовах. Гриб цей успішно росте не тільки на волі але і в спеціально обладнаних місцях будинку.


Зміст статті:

 1. Різновиди глив
 2. Як виростити міцелій самому
 3. Вирощування глив будинку в мішках
 4. Вирощування глив на тирсі
 5. Вирощування глив на пні
 6. Як виростити гливи в підвалі
 7. Активне зростання і збір урожаю гливи
 8. Чи вигідно вирощувати гливу на продаж

Затінені ділянки саду якнайкраще підходять для розведення цього природного делікатесу. Глива належить до сімейства грибів-сапрофітів. Вони харчуються неживим органічним матеріалом. У дикій природі гливи зустрічаються на деревах листяних порід. Любителі грибів помітили, що ці гриби набагато швидше виростити на спеціально підготовленому субстраті, ніж знайти їх у дикій природі.

Як виростити гливи в домашніх умовах

Види глив

Глива звичайна харчується неживою деревиною і зустрічається на пнях, валежнику і мертвих стовбурах. Свою популярність цей гриб отримав після того, як його стали розводити в домашніх умовах. Окультурені сорти зимової гливи були виведені з дикорослих грибів - глив. Російська назва вешенки — Їх назвали так тому, що вони плодоносять при температурах від 4 до 15 ° С, тобто весною. З цієї ж причини вони підходять для вирощування в осінньо-весняний період.

Забарвлення плодових тіл зимових глив дуже різноманітне: сірого, синього, сталевого або темно-коричневого кольору. М'якоть грибів щільна, біла, ароматна.

Гливи або вешенки

Літні гливи родом з Флориди. Вони плодоносять при більш високих температурах + 15-25 ° С. У найспекотніший час року, коли температурах піднімається вище + 28 ° С, грибниця на час припиняє утворення плодових тіл. Літні гливи, розфарбовані в кольори від світло-коричневого до жовтуватого або майже білого, мають ніжні грибні тіла.

Для цілорічного вирощування гливи краще пристосована найближча родичка - глива легенева (Pleurotus pulmonarius). Вона утворює грибні тіла в інтервалі температур +6 + 28 ° С. Її сірий капелюшок може забарвлюватися в різні відтінки від світлого до темного. Цей гриб починає плодоношення навесні і утворюється на субстраті до пізньої осені.

Глива ріжкова (Pleurotus comucopiae) - як дикоростучий гриб виростає і вирощується як культурний на Далекому Сході. Він сизого кольору.

Дикі гливи

Дикорослі види грибів у природі розмножуються спорами. Грибівники, в домашніх умовах з цих спор вирощують міцелій. Міцелій - це посівний матеріал, з якого потім вирощують гриби культурним способом.

Як виростити міцелій самому

Виростити міцелій гливи можна і в домашніх умовах. Для цього потрібно приготувати деякі інструменти і тару: пробірки, піпетки, пінцет, термометр, спиртівку.

З матеріалів знадобляться:

 • картопля,
 • морква або овес,
 • агар,
 • 5% розчин глюкози,
 • перекис водню.

Важливо пам'ятати, що після кожної дії якимось інструментом, його потрібно обробляти дезинфікуючим розчином.

Поживний субстрат для отримання маточної культури зробимо своїми руками. За основу візьмемо картопляно-глюкозний, вівсяний або морквяний агар. Приготований живильний «бульйон» розливають по пробірках і піддають стерилізації. Підготовлені пробірки з живильним середовищем встановлюють похило, збільшуючи площу поверхні.

Для самостійного отримання маточного міцелію використовують шматочки капелюшка гриба. Перед тим як помістити шматочок капелюшка в живильне середовище, його дезінфікують в 3% перекису водню. Продезінфікований шматочок капелюшка гриба поміщають на застиглий живильний відвар. Пробкою, обпаленою над вогнем, закривають стерильну пробірку.

Через 14 днів зберігання пробірок в затемненому приміщенні при температурі + 24 ° С в пробірках розростеться грибниця, яку переносять на субстрат.

Щоб виростити якісний міцелій у будинку, необхідно забезпечити стерильність:

 • Обробляти дезинфікуючим розчином робочу поверхню, інструменти.
 • У використовуваному приміщенні проводять кварцування не менше 20 хвилин.
 • Інструменти обпалюють над спиртівкою.
 • Руки протирають антибактеріальним засобом.

Проміжний міцелій гливи вирощують на зернах будь-яких злаків. Зерна протягом 15 хвилин кип'ятять, потім їх висушують. До висушених зерен додають вуглекислий кальцій і гіпс.

У скляну банку, ємністю не більше 1 літра, насипають отриману зернову суміш на дві третини об'єму і стерилізують. До остигнулої стерильної зернової маси додають деяку кількість вирощеного міцелію. Тепер залишаємо зернову суміш на два-три тижні. Отриману грибницю 3 місяці можна зберігати при 0 +20 градусах.

Правильно вирощений, придатний для розмноження проміжний міцелій гливи являє собою пишний наліт білосніжного кольору з приємним грибним ароматом. З проміжного міцелію за такою ж технологією (на зерні) вирощують міцелій посівний.

На літрову банку додають 1 ложку проміжного міцелію. Отриманим міцелієм засівають субстрат для отримання врожаю грибів.

Дома дуже складно дотримуватися всіх вимог стерильності для отримання міцелію грибів, тому простіше купити готовий міцелій для посіву на підготовлений субстрат.

Вирощування глив дома в мішках

Гливи як виростити мміцелій самому
Ростуть гливи практично на будь-яких відходах підсобного господарства. Підійдуть для цієї мети солома, капустяні качани, кукурудзяні стебла, лушпиння соняшникового насіння або рису. Підготовлений матеріал подрібнюють, змішують його з гіпсом і меленим вапняком (по 2% від ваги субстрату) і простим суперфосфатом, сечовиною (по 0,5%).

Суміш на 2-4 години запарюють окропом, потім знижують рівень вологості до 75%. Визначити необхідний рівень вологості нескладно - вода стікати не повинна, але при натисканні на субстрат деяка кількість води повинна виділитися.

Підготовленим гарячим субстратом наповнюють 3/4 поліетиленового мішка об'ємом 50л і зав'язують відкриту сторону. Коли субстрат охолоне до 25-28 ° С, в нього додають посівний міцелій. Його на 10-15 см закривають субстратом. Після цього в плівці мішка прорізають отвори розміром 15-20 мм у шаховому порядку на відстані 15 см.

Отвори можуть бути вертикальними, з нахилом - це на ріст грибів не впливає.
Через 4-5 днів після посіву на поверхні субстрату з'являться ознаки розростання грибниці. Пройде 8-10 днів і білий пушок стане світло-коричневим, а на субстраті з'являться сплетення ниток, які підкажуть, що грибниця дозріла. У нормі температуру субстрату необхідно підтримувати не вище + 28 ° С.

Мішки з субстратом встановлюють вертикально або підвішують у приміщенні з температурою 12-15 ° С і освітленням близько 70-100Вт 10:00 на добу. Підтримують постійну вологість на рівні 90%.

Вирощування глив на тирсі

Вирощування глив на тирсі

Щоб гливи росли на тирсі або стружках, їх насипають в борозну шаром в 15-20 см і проливають суспензією спор гриба. Посівний міцелій вносять в підготовлені лунки, глибиною від 5 до 7 см. Після внесення міцелію їх засипають субстратом, зверху вкривають плівкою і придавлюють краї. Гриби, що з'являться, готові до збору через 2-2,5 місяці.

Вирощування глив на пні

Вирощування глив на пні

Для вирощування гливи на відкритому повітрі використовують зерновий міцелій. Його шаром 1,5-2 см наносять на поверхню пня. Потім пеньок накривають поліетиленовою плівкою, краї притискають до землі. Самий відповідний для цього час - початок квітня.

На 10 пеньків знадобиться близько 1 кг зернового міцелію. Надійніше вносити міцелій в 3-4 сантиметрові пропили і шириною 5-6 см. Можна просвердлити отвори такої ж глибини і 1,5-2 см в діаметрі. Поверхню накривають свіжою тирсою, отвори закривають - пробками з дерева. Пеньок закривають поліетиленом, краї присипають шаром землі.

Урожай можна збирати через 3,5-4 місяці. На такому пеньку гриби ростуть протягом 5-7 років. Потім пні розсипаються.

Як виростити гливи в підвалі

Як виростити гливи в підвалі

Підвал, використовуваний для вирощування грибів, повинен бути непромерзаючим, підтримувана вологість повітря в ньому повинна бути не менше 60%.
Плодові тіла грибів утворюються при температурі від +5 градусів. Кінцева температура для вирощування грибів + 30 градусів.

Активне зростання і збір урожаю гливи

Збір урожаю глив

За ростом і формуванням грибочків дуже цікаво спостерігати - ростуть вони швидко. Можна залучити в процес вирощування глив дітей, у них буде море вражень.

З початком появи перших зародків гливи, субстрат поливають через день, висвітлюють протягом 6-7 годин люмінесцентними лампами, потужністю близько 100 Вт, щоденно 2-3 годинне провітрювання. Після формування перших грибочків поливають ще частіше. Воду з пляшки заливають прямо в мішок, розв'язавши його зверху. Самі гливи два рази на день обприскують.

Мішки навесні, з настанням стійкого тепла, виносять на вулицю, але обов'язково вкривають щільним, світлонепроникним матеріалом. З початком активного росту грибів, мішки розв'язують і залишають відкритими, але не під прямими сонячними променями.

Гриби зрізають, коли вони виростають до 10 см. До такого розміру вони виростають за 3-5 днів.

Через деякий час врожаї, що збираються з мішка, починають падати. Такий мішок відносять в темне місце. Через 1-2 місяці урожай грибів з «відпочившого» мішка можна збирати знову.

Вмістом мішків, на яких гриби більше не ростуть, можна удобрювати овочеві грядки - в мішках дозріває дуже хороший компост.

Чи вигідно вирощувати гливу на продаж

Чи вигідно вирощувати гливи

Отримувати вигоду від вирощування грибів на продаж в підсобному господарстві можна. Але для цього багато чого потрібно.

Потрібні приміщення. Не дуже спекотні до + 30 ° С влітку і не промерзаючі взимку. Приміщення повинні провітрюватися і мати освітлення. Перед початком вирощування грибів будь-яке приміщення треба обробити від сторонніх грибів - цвілі.

Якщо міцелій для вирощування грибів вирощувати самим, то потрібно багато часу, тому процес досить трудомісткий. Можна купувати готовий, але треба бути впевненим у якості придбаного матеріалу.

Можна самому виготовляти мішки з субстратом і засівати їх покупним міцелієм, але для цього потрібна достатня кількість сировини для субстрату.

4. Необхідно мати достатньо часу і для постійного догляду за посадками - поливів, провітрювань, контролю за станом субстрату. При появі цвілі - такі мішки необхідно терміново видаляти.

5. Крім того. Гриби виділяють в навколишній простір спори, які обов'язково потраплять в легені при диханні, а це дуже шкідливо для здоров'я.

6. Але найскладніше, як і в будь-якому бізнесі - вийти зі своїм товаром на ринок. Глива товар корисний і смачний, але швидкопсувний. Щоб здати його в магазин, потрібно докласти багато зусиль.

Особливо складно встановити адекватну ціну - щоб і товар не залежувався в магазині і приносив прибуток виробнику. У свою чергу, магазин може вимагати сертифікат якості.

Але якщо є бажання займатися цією справою, якщо заздалегідь продумати рішення виникаючих проблем, то при не самих великих вкладеннях можна отримати хороший дохід.

Навіть якщо ви просто для своєї родини виростите кілька кілограм грибів, то отримаєте море задоволення і нагодуєте рідних.

Тепер ви можете вирощувати гливи самі в домашніх умовах, а не купувати в магазині. Бажаю успіхів!

Цікаві матеріали по темі:

Загрузка...

Вирощування гливи в домашніх умовах всі способи: Один коментар

 1. Поділюсь досвідом вирощування грибів в домашніх умовах!

  Якщо когось зацікавив процес вирощування шампіньйонів чи гливи - пишіть (mikos.info2016@gmail.com).

Напишіть відгук

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *