Садівник-городник > Фрукти > Щеплення черешні на вишню, вибір підщепи, заготівля живців, методи

Щеплення черешні на вишню, вибір підщепи, заготівля живців, методи

Щеплення черешні на вишню

Щеплення плодових і декоративних рослин - заняття не тільки важливе, але й потрібне. Використовуючи щеплення, як спосіб розмноження, можна отримати потрібну рослину в будь-яких кліматичних умовах, де в природних умовах вирощування складне або навіть неможливе.


В аматорському садівництві щеплення дерев може стати захоплюючим заняттям і допоможе виростити теплолюбні рослини в умовах помірного клімату з холодними зимами.

Це стосується практично всіх плодових дерев, в тому числі і сортів черешні. Чи можливе щеплення черешні на вишні і як це зробити? Що треба знати про привої і підщепи, щоб щеплення пройшло успішно, а отримана рослина була довговічною?

Основні поняття: що таке щеплення

Щеплення рослин - це трансплантація. або пересадка частини однієї рослини на іншу. Найчастіше щеплення проводиться на деревних формах рослин. Після перенесення частини однієї рослини на іншу відбувається їх зрощення і утворюється єдиного рослинного організму.

Прищеплюють рослини для того, щоб:

 • розмножити рослини, коли інші способи неможливі
 • скоротити термінів вирощування
 • підвищити опірність в несприятливому кліматі
 • підвищити стійість до хвороб
 • змінити розмір
 • поліпшити плодоношення, його тривалість

Для успішного проведення щеплення треба знати, що для нього потрібні дві, а то і три відповідних рослини.

Що таке підщепа, прищепа

Щеплення черешні на вишню правила

Підщепа — це рослина, яка знаходиться внизу і росте на своїх коріннях. В якості підщепи найчастіше використовуються молоді рослини, оскільки процеси зрощення у них йдуть швидше і успішніше. Підщепа має бути пристосована до місцевих кліматичних умов. Саме на підщепу будемо переносити або трансплантувати частину іншої рослини, яка називається прищепою.

Прищепа — частина рослини, яка буде відділена і пересаджена на підщепу. В якості прищепи використовують найчастіше живець, тобто частина пагона з декількома бруньками чи окрема брунька. У деяких випадках привоєм може бути і ціла гілка.

Що ще потрібно знати про підщепи і прищепи?

Важливо, щоб обидві частини належали до одного виду або були близькоспорідненими рослинами. Тому перед проведенням щеплення черешні на іншу рослину потрібно знати, наскільки сумісна черешня з майбутньою підщепою.

Як підібрати підщепу для черешні

Черешня — вид рослин з роду Слива, сімейства Рожеві. Вона має іншу назву - Вишня пташина. Черешня відноситься до самих ранодозріваючих кісточкових рослин. Її урожай прибирають вже наприкінці травня, початку червня. На своїх коріннях ця рослина росте на півдні Європи, в тому числі на півдні Росії, на Кавказі, в Азії і північній Африці. Черешня відноситься до самого давнього виду вишні і широко вирощується в культурі.

В умовах з холодними зимами вирощування сортової черешні на своїх коріннях або заскладне, або зовсім неможливе.

Пов'язане це насамперед з раннім пробудженням квіткових бруньок, коли ще існує загроза сильних морозів. Тому їй необхідно підібрати підщепу, яка підвищить насамперед зимостійкість черешні.

Для цього потрібно зменшити розміри дерева, можливо, навіть отримати карликові рослини.

В якості підщепи для черешні можна використовувати наступні вишні:

 • вишню Антипко або Магалебка. Перевагою є морозостійкість і простота вирощування з кісточки. Як недолік - погана сумісність з сортами черешні зарубіжної селекції
 • ВСЛ - 2, стійкий гібрид вишні ланнезіана з вишнею степова, відноситься до кращих карликових підщеп для черешні. Сумісний з усіма сортами, рослина вступає в плодоношення на другий - третій рік. У висоту росте наполовину нижче, ніж при щепленні на дику черешню або вишню Антипко. Продуктивне вирощування черешні на підщепі ВСЛ - 2 здійснюється 18 - 20 років. При цьому рослина виходить стійкою до бактеріального раку і не уражається личинками хруща, завдяки вмісту в коренях алкалози.
 • сорти вишні Володимирський, Любская, Гріот

Відео про способи щеплення черешні на вишню:

Крім цього, існують спеціально виведені серії вишневих гібридних підщеп для сортової черешні, Таких як Піку, Гізелла, Кольт. Крім правильного підбору вишневої підщепи, для вдалою щеплення важливо грамотно заготовити прищеплювальний матеріал і прищепити його на підщепу.

Заготівля живців для щеплень і кращі способи щеплення черешні на вишню

Кращий час для заготівлі живців черешні - це наступ зими і встановлення негативних температур на рівні - 10 градусів.
Для живців підійдуть однорічні пагони, добре задеревенілі. Оптимальна довжина живця 35 - 40 см.

Живці діаметром менше 5 мм краще не заготовлювати. Пагони 6 -7 см мм теж не підійдуть для живцювання. На черешку обов'язково повинна бути як верхівкова брунька росту, так і бічні листові бруньки.

Живці зв'язують у пучки і зберігають у вологому субстраті в прохолодному, сухому місці. Для зберігання підійдуть тирса, торф, пісок. Важливо не допускати пересихання і періодично зволожувати ящики з живцями. Можна тримати черешки черешні і в холодильнику. Для цього їх обертають вологим текстилем, кладуть у пакет і відправляють на нижню полицю холодильника.

Застосовують метод зберігання і в заметі, коли заготовлені живці на зимовий період прикопують в снігу. В крайньому випадку можна обійтися без заготівлі живців, а зрізавши держак навесні до початку сокоруху, відразу перенести на підщепу. Але даний спосіб менш надійний і прищеплена рослина вимагає підвищеної уваги і турботи.

Методи щеплення черешні на вишню

Методи щеплення черешні на вишню

Весняні щеплення

Навесні черешню краще прищеплювати наступними способами:

 • Т-подібним окуліруванням, коли в т-подібний надріз вкладається щиток із брунькою
 • копуліровкою, коли діаметри прищепи та підщепи збігаються, з'єднуються косими зрізами живця і підщепи, найкраще застосовувати поліпшену копуліровку, коли робляться додатковий заріз, що утворюють язичок

Літні щеплення

Час для літніх щеплень черешні на вишню - це липень, серпень. Використовують метод окуліровки. Можна зрізати два очка і вставити їх за кору з двох сторін.

Важливо закінчити літні щеплення черешні за 50 днів до настання морозів. У більшості регіонів - це середина серпня.

Можна використовувати і метод щеплення в розщепів, в бічній заріз або за кору, коли прищепа і підщепа мають різні діаметри.

Догляд за рослиною після щеплення

Протягом всього періоду місце щеплення потребує захисту від тривалого прямого сонячного світла. Саму рослину треба регулярно поливати, видаляти бур'яни і поросль з пристовбурного кола. Черешня - плід ранній, смачний і дуже корисний, тому варто затратити деякі зусилля і постаратися прищепити її у своєму саду на підходящу для цього вишню.

Щеплення черешні на вишню

Цікаві матеріали по темі:

Загрузка...

Напишіть відгук

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *